Kdy odeslat diabetika ke specialistovi?

Kdy určitě odesílá všeobecný praktický lékař pacienta s diabetem 2. typu ke specialistovi?

Kdy odeslat diabetika ke specialistovi?

Kdy určitě odesílá všeobecný praktický lékař pacienta s diabetem 2. typu ke specialistovi?

  • při očních komplikacích a 1× ročně k oftalmologovi na vyšetření očního pozadí.
  • při výskytu mikrovaskulárních komplikací – nefropatie, retinopatie, neuropatie – ke konzultaci, ev. k léčení k diabetologovi s převzetím veškeré komplexní péče včetně zajištění medikace diabetu, arteriální hypertenze, hyperlipoproteinémie a všech potřebných laboratorních vyšetření
  • při nálezu sérového kreatininu >150 μmol/l je nutné konzultovat nefrologa, současně u pacienta léčeného metforminem tento vysadit a indikovat jiná perorální antidiabetika. Vyšetřování glomerulární filtrace GF patří mezi základní funkční vyšetření činnosti ledvin. V poslední dekádě je obecně ústup od metod přímých k metodám výpočtovým, zejména z důvodů praktických (není nutný 24 hodinový sběr moče).
  • u nálezu mikroalbuminurie (mírně zvýšená hladina albuminu v moči může signalizovat první fázi poškození ledvin, zejména u počínající diabetické nefropatie) je vhodné konzultovat diabetologa ke stratifikaci stávající terapie diabetu a jeho těsné kompenzace.

Jak již vyplývá z uvedených fakt, tak v současné době musí všeobecní praktičtí lékaři komplexně pečovat o pacienta s diabetem a využívat indikovaně specializovaných vyšetření oftalmologa, nefrologa i diabetologa. Nicméně uvolnění předepisování všech perorálních antidiabetik pro všeobecné praktické lékaře by mohlo systém péče o pacienta s diabetem nejen zkvalitnit, ale také výrazně zlevnit. Rovněž prof. Rybka i prof. Kvapil podporují ve vztahu k všeobecným praktickým lékařům uvolnění preskripčních omezení na všechna perorální antidiabetika, včetně celé skupiny inkretinů. Zejména inkretiny by měly být rovněž v rukou lékařů primární péče, neboť ti se mnohdy jako první starají o pacienty s nekomplikovaným diabetem a inkretinová medikace by měla být nasazena dříve, než dojde k zániku betabuněk Langerhansových ostrůvků, produkujících inzulín.
V celé Evropě se dnes jeví kombinační terapie metformin + DPP4 inhibitory či GLP1 jako velmi bezpečná (bez výskytu hypoglykémií, nárůstu hmotnosti – naopak mnohdy dochází k její redukci), prospěšná a perspektivní.
Co je důležité, uvedené přípravky nasazují bez problémů praktičtí lékaři bez nesmyslných preskripčních omezení, která u nás velmi často zapříčiňují nedostupnost adekvátní terapie i následné prodražování péče o pacienta s diabetem.

Optimální stav: jeden lékař, jeden pacient a jedna komplexní terapie, pokud možno v jedné ordinaci.

Zdroj: Medical Tribune

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x