Odborně: Cestování s DIAstylem

Může i člověk s cukrovkou? A proč by nemohl? Jistě se najdou destinace, které mohou být pro diabetika (zvláště na inzulinu) „rizikovější“ než pro nediabetika, ale se správnou přípravou vybavením nejsou brány světa uzavřeny nikomu.

Odborně: Cestování s DIAstylem
Zdroj: Shutterstock

Dnes je to jednoduché. Pokud chcete, sednete k internetu, zaplatíte kartou letenku a za pár hodin se můžete rozletět téměř kamkoliv. Na sever, na jih, na západ i na východ. Ať už po nejbližší Evropě, nebo třeba na opačný konec světa.

Napříč časovými pásmy

Pro úpravy inzulinu při dlouhých letech napříč časovými pásmy neexistuje jedno univerzální doporučení. Vždy jde zejména o osobní zkušenost. Nejpodstatnější je měřit si během letu často hladinu cukru v krvi (většinou častěji než běžně, minimálně před každým jídlem), jíst v pravidelných intervalech a korigovat dávky krátkodobého inzulinu před jídly individuálně podle průběhu glykemie. Pro diabetiky 1. typu je pro takový typ cestování velmi vhodná monitorace glukózy senzorem, ať už jako okamžitá monitorace pomocí Freestyle Libre, nebo kontinuální s využitím klasických senzorů, např. od výrobců Medtronic nebo Dexcom.  Klasické měření na glukometru je samozřejmostí, pokud senzor nemáte.

Rady pro dlouhé cesty s časovými posuny

 • Častá kontrola glykemie během cesty je zásadní. Pro diabetika 1. typu je optimální cestovat se senzorem.
 • Funkční glukometr s nevybitou baterií mějte s sebou vždy, i pokud používáte ke kontrole glykemie senzory.
 • Čas na hodinkách (resp. na inzulinové pumpě) změňte na cílový buď v průběhu letu (např. při přestupu), nebo hned po příletu.
 • Dejte vědět personálu letadla nebo někomu ve vašem okolí, pokud jste diabetik na inzulinu.
 • Počítejte s tím, že už samotná „cestovní horečka“ při balení a cestě na letiště může vlivem stresu zvedat glykemii a zvyšovat tak přechodně potřebu inzulinu.
 • U některých leteckých společností si můžete dopředu zvolit diabetickou stravu.
 • V průběhu letu jezte v pravidelných intervalech. Před každým jídlem si zkontrolujte glykemii a sacharidy v jídle vždy pokryjte adekvátní dávkou krátkodobého (prandiálního) inzulinu podle aktuální glykemie.
 • Pro diabetika 2. typu na neinzulinové léčbě by neměl nastat významný problém, když při časovém přesunu o několik hodin oddálí podání antidiabetického léku.
 • Při cestování s časovým posunem do cca 2-3 hodin většinou není třeba podstatných opatření a změn.
 • Při časovém posunu nad 3 hodiny hraje roli, zda cestujete směrem na východ, nebo na západ. Při cestování na západ budete mít delší den, tedy sníte postupně i více porcí jídla, která si pokryjete krátkodobým inzulinem podle aktuální glykemie. Při cestování na východ je situace opačná, budete mít kratší den, možná proto i vynecháte jedno jídlo. Velmi častá kontrola glykemie je vždy základem.
 • Krátkodobý inzulin (resp. bolus inzulinovou pumpou) aplikujte vždy až s jistotou podávání jídla (např. turbulence v letadle mohou rozvoz stravy oddálit!).
 • Zjistěte si kontakt na pobočku výrobce vaší inzulinové pumpy v zemi, kam cestujete.

Tipy zkušených diabetiků–cestovatelů

 • “Inzulin u sebe mimo lednici někdy chladím např. pomocí lahve vychlazené coly nebo vody, tu seženu všude.”
 • “Hroznový cukr vozím ve větším množství a v nepromokavých obalech.”
 • “Ve vlhkém mořském klimatu se mi osvědčily kovové kanyly k inzulinové pumpě, které přepichuji denně (teflonové mi 3 dny nevydrží).“
 • „Při koupání mám buď kamaráda „hlídače“ pumpy na pláži, nebo nosím pumpu ve vodotěsném pouzdře přímo u sebe na pásku nebo v plavkách (i odpojenou).“
 • „Do letadla mám vždy všechno k cukrovce u sebe v příručním zavazadle a při cestování dávám menší množství materiálů do batohu i parťákovi.“

Každý má právo na své sny

S cestováním to má každý jinak. Někdo je šťastný, když může strávit pár klidných dní na chalupě a nikam se nehonit. Jiný má zas v sobě vnitřní touhu po navštěvování cizích krajin, zemí, světadílů. Chybou je považovat jednu variantu za správnou a druhou za špatnou, jak se někdy vzájemně domnívají zastánci obou skupin. „Proč nikdy nevytáhneš paty z domu?“ „Už se zase jedou válet na dva týdny na pláž do Bibione, to já bych nikdy nemohl …“ „Nechápu, proč nemůžeš jednou zůstat doma, pořád lítáš někde za oceánem.“ „Není čas se už usadit?“ Podobných frází z obou „táborů“ by se dalo napsat mnoho. Myslím, že ve skutečnosti nedávají valný smysl. Každý má právo na vlastní priority a sny. Pokud mezi ně patří cestování, neváhejte a vyražte za poznáním! Jen se nezapomeňte před cestou poradit se svým diabetologem, jak si upravit podávání vašich konkrétních léků.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská