Objev nového způsobu léčby srdeční choroby u diabetiků 2. typu

Vědci z University of Otago na Novém Zélandu objevili jeden z důvodů, proč více než 50 % lidí s diabetem 2. typu zemře na následky srdeční choroby. A co je důležitější, přišli i na to, jak srdeční chorobu úspěšně léčit.

Objev nového způsobu léčby srdeční choroby u diabetiků 2. typu

Docent Rajesh Katare z Katedry fyziologie uvedl, že již dříve bylo zjištěno, že srdeční kmenové buňky pacientů s diabetem jsou poškozené. Terapie kmenovými buňkami, která je jinak při léčbě srdečních chorob velice účinná, u diabetiků nepomáhá. A vědci nyní přišli na to, proč tomu tak je.

Všechno se točí okolo malinkých molekul zvaných mikroRNA, které řídí genovou expresi.

„Na základě výsledků laboratorního testování jsem identifikovali počet poškozených mikroRNA molekul v kmenových buňkách srdce osoby s diabetem. Zjistili jsme, že v diabetických kmenových buňkách je menší množství jedné určité molekuly s názvem miR-30c, která je klíčová pro přežití a růst kmenových buněk a tvorbu nových krevních cév. Všechny tyto funkce jsou nutné k tomu, aby byla léčba kmenovými buňkami v srdci úspěšná. Důležitější však je, že jsme také potvrdili, že v kmenových buňkách ze srdeční tkáně pacientů, kteří podstoupili operaci srdce v nemocnici Dunedin, je opravdu menší množství této mikroRNA molekuly,“ uvedl docent Katare.

Vědci poté dokázali „jednoduchou injekcí“ zvýšit množství chybějící miR-30c v srdci.

„To vedlo k významnému zlepšení co se týče přežití a růstu kmenových buněk v srdci diabetika. Tento fascinující objev odhalil, že poškození mikroRNA molekul je hlavním důvodem toho, že jsou kmenové buňky v srdci diabetika nefunkční. Co je však důležitější, tato zjištění přinesla nový způsob aktivace srdečních kmenových pomocí mikroRNA molekul bez nutnosti injekcí kmenových buněk, což je časově a finančně náročný proces. Tato nová terapie mikroRNA molekulami by mohla změnit způsob léčby srdeční choroby u pacientů s diabetem,“ vysvětlil docent Katare.

Vědci se nyní budou věnovat dalšímu laboratornímu testování. „Naše prvotní zkoumání odhalilo ještě další čtyři mikroRNA molekuly, jež by potenciálně mohly být pro léčbu vhodné. Proto je velmi důležité otestovat i funkci těchto molekul. Je možné, že kombinovaná terapie s více než jednou mikroRNA molekulou by mohla být ještě účinnější,“ dodal docent Katare.

Zdroj: medicalxpress.com

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x