Obezita

Obezita

V posledních letech se mluví o obezitě jako o celosvětové epidemii. Větší část populace má stále problém s udržením váhy. Tento fakt je potvrzen i tím, že stoupá počet obézních v zemích, kde dříve obezitu neznali.

Dnes je již známo, že je obezita způsobena celou řadou genetických faktorů (geny, které zvyšují schopnost ukládat přijatou energii do tukových zásob, a naopak zhoršují schopnost organismu tuk odbourávat při redukčních dietách). Nelze vše svádět na genetiku, na člověka výrazně působí i prostředí, v němž žije.

Dnes už to není jen vydatná kuchyně, která se dědí z generace na generaci, je zde i nový fenomén. A o jaký fenomén se jedná?

Reklama a fast food

V sítích rychlého občerstvení si můžete zakoupit extra velké rodinné porce, v některých restauracích máte možnost po zaplacení paušálu sníst tolik, co zvládnete. A pokud se vypravíte do super a hypermarketů, uvidíte v nabídce stále více extra velkých balení potravin a nápojů i pochutin, které se dají pořídit za „výhodnou“ cenu.

Na člověka působí i reklama, která předkládá spotřebiteli stále štíhlá a vypracovaná těla, což mnoho lidí není schopno psychicky unést. Aby dosáhl „cíleného“ vzhledu jako v reklamách, začíná držet redukční diety. A po skončení dochází k návratu na původní nebo ještě vyšší váhu.

Je třeba si uvědomit, že díky nesmyslným dietám může dojít k poškození organismu.

Nadváha je nemoc

Nadváha nebo obezita není v dnešní době jen kosmetickou záležitostí, ale jedná se o onemocnění metabolismu. Metabolické onemocnění může mít subjektivní a objektivní obtíže. Obézní mívají vyšší krevní tlak. Větší množství tukové tkáně vede k poruchám metabolismu sacharidů (může dojít až k diabetu) a poruchám metabolismu tuků (zvýšená hladina cholesterolu a triglyceridů), což zvyšuje pravděpodobnost vzniku nemocí srdce a cév. V tomto kontextu se mluví o tzv. metabolickém syndromu.

Větší riziko se týká těch, kteří mají větší břicho (tzv. obezita typu jablka) než těch, kterým se tuk hromadí na stehnech a hýždích (tzv. obezita typu hruška).

Pohybový aparát, zejména kyčle a kolena, jsou u obézních nejvíce namáhány. Nadváha a obezita se také negativně projevuje na lidské psychice (zvláště žen). Taková osoba má tendenci se uzavírat do sebe sama a samotu řeší zvýšenou konzumací jídla, zvláště zdraví nevhodného.

1114

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku