„O hypoglykemii s námi nemluví,“ přiznávají příbuzní diabetiků

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) je nepříjemnou chybou v léčbě cukrovky nejen pro samotné diabetiky, ale představuje také značnou zátěž pro jejich rodinné příslušníky. Mezinárodní studie TALK-HYPO proto zpracovala zkušenosti s hypoglykemií od 4 300 rodinných příslušníků diabetiků.

„O hypoglykemii s námi nemluví,“ přiznávají příbuzní diabetiků

Společnost Novo Nordisk výsledky studie prezentuje na stránkách www.mluvteohlypoglykemii.cz. Základem studie byly rozhovory diabetiků s jejich příbuznými na téma hypoglykemie. Tyto rozhovory mimo jiné napomohly k prohloubení vzájemných rodinných vztahů. Jak totiž studie odhalila, 43% příbuzných přiznává, že hlavní překážkou společných rozhovorů o hypoglykemii je fakt, že samotní diabetici nechtějí toto téma příliš rozebírat, a to z různých důvodů. Přitom 64 % rodinných příslušníků lidí s diabetem pociťuje v souvislosti s hypoglykémií o své blízké obavy nebo strach. A právě proto se studie snažila prolomit ostýchavost a pocity studu.

Díky studii vzniklo unikátní video mapující pocity diabetiků a jejich příbuzných v souvislosti s hypoglykemií. Někdy je samotné zahájení promluvy o nepříjemných pocitech v souvislosti s hypoglykemií příliš obtížné, a proto můžeme na stránkách věnovaných výsledkům studie nalézt několik tipů, které mohou rozhovoru napomoci.

Více informací o studii i samotné video najdete na stránkách: www.mluvteohypoglykemii.cz.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný