Nový lék na diabetes stačí podat jednou týdně

Na českém trhu je od dubna k dispozici nový lék pro léčbu diabetu 2. typu. Jeho účinnou látkou je semaglutid, který patří do skupiny tzv. GLP-1 agonistů. Podle dostupných studií dokáže účinně snižovat nejen glykemie, ale i tělesnou hmotnost. Podává se injekčně jednou týdně.

Nový lék na diabetes stačí podat jednou týdně

Podobně jako u dalších GLP-1 agonistů je semaglutid určený k léčbě dospělých pacientů s nedostatečně kompenzovaným diabetem 2. typu jako doplněk k dietním opatřením a cvičení. Může být užíván samostatně, nebo jako v kombinaci s jinými antidiabetiky. Prozatím máme k dispozici injekční formu léku pro podání 1x týdně (předplněná pera), ale ve vývoji jsou již také tabletky pro podání ústy 1x denně. Jejich účinnost by měla být velmi podobná, jako u formy injekční.

“Účinek semaglutidu na zlepšení kompenzace diabetu je mimořádně rychlý a již v prvních 8 týdnech glykovaný hemoglobin klesá o 10 až 15 mmol/mol,” uvedl diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. a pro srovnání dodal: “Ve studiích se prokázalo, že jeho antidiabetická účinnost byla významně vyšší ve srovnání s jinými GLP-1 agonisty, glifloziny, gliptiny i s inzulinem glargin. V přímém srovnání pak byl semaglutid účinnější než dulaglutid, přičemž i nižší dávka semaglutidu (0,5 mg týdně) snižovala hmotnost více než vyšší maximální dávka dulaglutidu (1,5 mg týdně).” Studie  SUSTAIN 6 navíc prokázala, že semaglutid má pozitivní kardiovaskulární účinky.

 

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jiřina
Jiřina
4.2.2020 19:26

Lék SUSTAIN 6 by mi asi dost pomohl. Tak budu věřit, že se dostane brzy do výroby a budu ho moci vyzkoušet. Právě, že nemám nadváhu, ale hrozí mi kardiovaskulární onemocněni……

Sláva
Sláva
10.6.2021 15:35

Je To úžasné, moc děkuji!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x