Nová technologie má obnovit produkci inzulinu

Farmaceutická společnost Eli Lilly oznámila, že se rozhodla podpořit vývoj nové technologie, která by umožnila obnovit produkci inzulinu u lidí s diabetem 1. typu.

Nová technologie má obnovit produkci inzulinu

Transplantovat diabetikům buňky produkující inzulin by pro současnou vědu nebyl problém, potíže však působí vlastní imunitní systém pacientů, který cizí buňky okamžitě ničí. Případné transplantace se proto neobejdou bez velmi silných imunosupresivních léků, které reakci imunitního systému utlumí, mají však řadu nežádoucích účinků a pro pacienty mohou být nebezpečné.

Potlačení imunity nebude třeba

Biotechnologická společnost Sigilon Therapeutics vyvíjí kmenové buňky, které upraví na beta buňky produkující inzulin a následně je zapouzdří pomocí technologie firmy Afibromer. Takto upravené buňky by měly v těle diabetiků “přežít” i bez podávání silných imunosupresiv. “Cílem našeho produktu je obnovit produkci inzulinu, po co nejdelší dobu, aniž by došlo k imunitní reakci organismu,” uvádějí spolupracující společnosti Sigilon Therapeutics a Eli Lilly. Pokud by měl tento projekt úspěch, byl by to významných pokrok v transplantacích beta buněk lidem s diabetem 1. typu.

Společnost Eli Lilly projektu věří natolik, že do výzkumu dala téměř 500 milionů dolarů (přes 10 miliard korun). “Jsme nadšeni, že spolupracujeme se společností Sigilon a investujeme do ní, protože se snaží rozvíjet buněčné terapie, které by mohly vést k významným klinickým pokrokům v léčbě chronických onemocnění, jako je diabetes 1. typu, ” uvedl předseda Lilly Research Labs, Daniel Skovronský.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x