Nová látka na léčbu obezity snižuje hmotnost až o 20 %

Nová látka na léčbu obezity snižuje hmotnost až o 20 %

Podle nové rozsáhlé mezinárodní studie zkoumající účinky nové účinné látky na léčbu obezity s názvem "semaglutid" zhubla jedna třetina (35 %) účastníků, kteří tento lék užívali, více než 20 % své celkové tělesné hmotnosti.

Tento účinná látka potlačuje chuť k jídlu a pocit hladu, díky čemuž člověk méně jí a přijímá tak méně kalorií. Semaglutid je v současné době používán k léčbě diabetu 2. typu.

Studie trvala 68 týdnů a zúčastnilo se jí téměř 2000 lidí s nadváhou nebo obezitou z 16 různých zemí napříč Evropou, Asií a Severní a Jižní Amerikou. Profesorka Rachel Batterham, hlavní autorka studie, jež vede Centrum pro výzkum obezity při univerzitě University College London, uvedla: „Výsledky této studie představují opravdu velký posun v léčbě obezity, která tak může výrazně zlepšit zdraví lidí trpících obezitou. Tři čtvrtiny (75 %) z těchto lidí, kteří užívali semaglutid (2,4 mg), zhubly více než 10 % své tělesné hmotnosti a více než jedna třetina lidí zhubla více než 20 %. Žádný jiný lék nikdy nezpůsobil tak velké snížení hmotnosti – je to opravdu zásadní objev. Vůbec poprvé mohou lidé pomocí léku dosáhnout toho, co doposud umožňovala jen bariatrická operace.“

Účastnici studie si píchali injekce 2,4 mg semaglutidu nebo placeba týdně – užívali je tedy podobně, jako diabetici užívají inzulin. Účastníci také každé čtyři týdny docházeli na osobní individuální konzultace ke zkušeným odborníkům na výživu, kteří jim pomáhali s dodržováním stravování a zvýšené tělesné aktivity a radili jim, jak upravit své návyky a udržet si motivaci.

Účastníci, kteří užívali semaglutid, zhubli v průměru 15,3 kg a jejich index tělesné hmotnosti (BMI) se snížil o 5,54. Průměrný úbytek na váze ve skupině, která užívala placebo, byl 2,6 kg, přičemž BMI index se snížil o 0,92.

Lidem, kteří užívali semaglutid, se navíc snížila například hladina glykemie a krevních tuků, také se jim snížil krevní tlak a zmenšil se jim obvod pasu, díky čemuž se u těchto osob snížilo i riziko vzniku srdečního onemocnění a diabetu. Tito lidé také uvedli, že se jim celkově zlepšila kvalita života.

Studii financovala farmaceutická společnost Novo Nordisk. Antidiabetikum semaglutid nyní čeká na schválení institucemi jako jsou britský Národní institut pro kvalitu zdravotnictví a péče (National Institute for Health and Care Excellence – NICE), Evropská léková agentura (EMA) nebo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby mohl být uveden na trh také jako účinná látka na léčbu obezity.

Zdroj: sciencedaily.com

760

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku