NORDIC WALKING: Trasa Kunratickým lesem (5,8 km)

Pražský Kunratický les (říká se mu též Michelský či Krčský) představuje největší zalesněnou plochu na území hlavního města. Na rozdíl od známější Stromovky je však mnohem méně navštěvovaný. První trasa, kterou pro DIAstyl vybíráme, není náročná a je vhodná i pro začátečníky a seniory.

NORDIC WALKING: Trasa Kunratickým lesem (5,8 km)
Zdroj: Shutterstock

Popis trasy

Trasa zač íná u stanice metra Roztyly, odtud vede po modré turistické značce. Zpočátku vede mírně do kopce kolem Velkého altánu a srubu Gizela až k rozcestníku Kunratický les. Tam trasa pokračuje po zelené turistické značce a vede dále kolem pramene Václavka a zookoutku až k rozcestníku U krále Václava IV. Tam se trasa napojuje na žlutou turistickou značku, která vás dovede až k rybníčku U Labutě, kde můžete nastoupit na autobus MHD. Kdo by si chtěl trasu prodloužit, může pokračovat po žluté značce zpět k metru Roztyly. Tento úsek však vede převážně do kopce.

Možnosti odpočinku

Procházka Kunratickým lesem je příjemná a vhodná téměř za každého počasí. Celou dobu vede lesním porostem, takže jste chráněni před letním sluncem i před slabým deštíkem. Rodiny s dětmi ocení, že na trase je několik dětských hřišť, např. u srubu Gizela nebo u krále Václava IV., kde je i malý zookoutek. Budete-li potřebovat doplnit energii, můžete využít hned několika restaurací a občerstvení.

Obtížnost trasy a výbava

Při průměrné rychlosti 5km/h zabere trasa něco málo přes hodinu, ale čas by neměl být prioritou, zvláště u začátečníků. Po trase nastoupáte kolem 90 metrů a sestoupáte zhruba 130 metrů. Na tuto trasu vám tedy postačí vzít si dostatek tekutin, a to minimálně 0,5l pro jednoho. Vhodná je neperlivá minerální voda, která může být i mírně oslazená (můžete do ní např. přimíchat trochu ovocného džusu v poměru 1:3). Pokud vám procházka nezabere více než 2 hodiny není nutné mít s sebou svačinu. Ovšem kus ovoce, jako například jablko, vás při cestě zpět může příjemně povzbudit. Jestliže se léčíte s cukrovkou a zvláště, pokud si aplikujete inzulin, nezapomínejte mít vždy u sebe prostředky pro navýšení hladiny cukru v krvi pro případ hypoglykemie.

Kroky ke zdraví: 70 atraktivních tras v Praze

V loňském roce tým VŠTJ Medicina Praha zmapoval a popsal 70 atraktivních tras vhodných pro Nordic Walking v různých částech Prahy. Projekt má název Kroky ke zdraví a podrobný popis všech tras s jejich energetickou náročností a fotodokumentaci najdete na webových stránkách krokykezdravi.vstj.cz. VŠTJ Medicina Praha na těchto trasách pravidelně pořádá společné procházky s holemi pod vedením zkušených instruktorů.