NORDIC WALKING: Sportování vás bolet nemusí!

NORDIC WALKING: Sportování vás bolet nemusí!

Dynamická chůze Nordic Walking se speciálními sportovními holemi se čím dál více rozšiřuje mezi populaci, ať již zdravou či nemocnou. Je to aktivita, která nám pomáhá redukovat hmotnost, zlepšuje zdravotní stav, zvyšuje kondici, napomáhá správnému držení těla, odstraňuje bolestivost a odlehčuje nosným kloubům.Tím však výčet jejích předností rozhodně nekončí.

Tento druh kondiční chůze vznikl ve Finsku na počátku roku 1988, zpočátku nevědomky a v legraci, když se při výroční oslavě finského sportovce místo běžek použily kvůli nedostatku sněhu pouze hůlky. V mateřském jazyce se nazývá „Sauvä-kavely” (sauva – hůlky, kävely – chůze) a přeložit by se dal jako „hůlkování”. V češtině se vžilo označení chůze s holemi či severská chůze.

Správné hole jsou základ

Alfou a omegou správné techniky jsou hole. Je rozdíl mezi holemi na Nordic Walking a holemi turistickými, se kterými bývají často zaměňovány. Správná hůl na severskou chůzi by měla být lehká a zároveň pevná a pružná, se speciálním poutkem, které pomáhá držet hůl pevně v ruce.

Při nákupu věnujte pozornost následujícím parametrům:

Poutko na rukojeti
Mělo by být anatomicky tvarované, měkké a nastavitelné podle velikosti naší dlaně. Praktické je, pokud jej lze z hole i sejmout.

Rukojeť hole
Měla by být vyrobená z příjemného materiálu, například přírodního korku.

Kovovvý hrot
Je umístěný na spodním konci hole a slouží k zapichování a odrážení se od povrchu v terénu. Při chůzi po asfaltu či jiném tvrdém povrchu se používají takzvané „botičky“ z gumy, které po nasazení na hrot tlumí nárazy. Často mají také protiskluzovou úpravu.

Materiál hole
Důležitou vlastností hole je i její materiál. Ideální jsou hole karbonové, které jsou lehké, tvrdší a oproti hliníkovým či sklolaminátovým lépe tlumí otřesy.

Typy holí
Při výběru hole se také musíte rozhodnout, zda chcete hole jednodílné či vícedílné – teleskopické. Oba typy mají své výhody i nevýhody. U jednodílných holí si nemusíte neustále nastavovat správnou výšku. Teleskopické jsou hole pak praktičtější na přepravu, protože se dají lehce složit. Bývají však těžší a dražší. U méně kvalitních teleskopických holí občas dochází k postupnému zasouvání nebo nepříjemnému cvakání při dopadu hole na zem.

Správná výška
Správnou výšku holí určíme tak, že hole chytíme za rukojeť, opřeme o zem a předloktí musí s paží svírat pravý úhel. Lze také použít následující vzorec: 0,68 x vaše výška.

Instruktáž se vyplatí

Pokud začínáte je ideální nejprve absolvovat úvodní instruktáž u zkušeného instruktora, který vás naučí správné technice. Předejdete tak zbytečným chybám a špatným pohybovým návykům, které by vás mohly ošidit o výhody, které Nordic Walking přináší. Chcete li se při severské chůzi cítit dobře, nezapomeňte na pohodlné, ideálně funkční oblečení a vhodnou nízkou obuv, která dovolí pohyb kotníků v plném rozsahu.

Pravidelné

Proč má takový úspěch?

Jako jedna z mála pohybových aktivit je chůze s holemi vhodná téměř pro všechny věkové a výkonnostní skupiny. Dá se provozovat téměř kdykoliv a v jakémkoli ročním období. Je i finančně dodostupná a po zaškolení je technika jednoduše zvládnutelná.

Bc. Daniela Hillayová, Mgr. Ondřej Kádě

311

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku