Nopál: Božská rostlina Aztéků, která pomůže s hubnutím, detoxikací a glykémií

Nopál: Božská rostlina Aztéků, která pomůže s hubnutím, detoxikací a glykémií
Nopál neboli opuncie dorůstá ve své domovině do výšky až 4 metrů Zdroj: Pixabay

Je exoticky krásný a má ďábelsky pichlavé jemné trny. Zahrádkáři, kteří si nopál neboli opuncii pěstují na skalce, vědí své a mají obvykle po ruce festovní rukavice. Kromě trnů je však kaktus zvaný nopál naprosto skvělý. Nádherně kvete, má jedlé, příjemně sladké, chlupaté plody a pomáhá kromě detoxikace i s nadváhou, protože snižuje vstřebávání tuků a cukrů a obsahuje spoustu vlákniny. Určitě jej ocení i diabetici, protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Pokud se trápíte s nadbytečnými kily a toužíte zhubnout, máte cukrovku nebo pocit, že by si vaše tělo zasloužilo detoxikační kúru, můžete sáhnout právě po opuncii. Jestliže ji nemáte na zahrádce nebo v květináči na parapetu, nevadí. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy jsou na výběr různé přípravky, ať už ve formě kapslí či čajů na vnitřní užití, nebo olejů na péči o pleť.

Zásobárna zdraví prospěšných látek

Nopál (Opuntia ficus indica) dorůstá ve své domovině, kterou je tropická Střední Amerika, až do výšky 4 metrů. Její plody jsou odedávna součástí jídelníčku místních obyvatel, a proto se jim říká „indiánské fíky“.

Dužina plodů opuncie, které lze ideálně konzumovat čerstvé ve formě ovocných salátů či dezertního krému, připomíná svou chutí zralé hrušky. Fermentovaná šťáva z kaktusu je základem nápoje známého pod názvem colonche, který se konzumuje v několika oblastech na severu Mexika. Nopál je zdrojem celé řady účinných látek. Aztékové jej nazývali božskou rostlinou. Nopál obsahuje:

  • pektiny,
  • minerály, zejména hořčík, vápník, železo, mangan, draslík a křemík,
  • vitamíny A, B1, B2, B3, C,
  • 17 esenciálních aminokyselin,
  • vlákninu (lignin, celulózu, hemicelulózu a vlákninu obsaženou v rostlinném slizu).

Mlsáme při cukrovce: Domácí mrkvánky s ořechovou náplní

Původní recept na mrkvánky je s povidly. Ta jsou ale velmi sladká a pro diabetiky nevhodná, takže jsem je v receptu nahradila ořechovou náplní. ...

Pomáhá s hubnutím

Nopál brání vstřebávání cholesterolu, cukrů a tuků v trávicím traktu, takže dokáže snížit energetickou hodnotu přijímaných potravin. Kromě toho zvyšuje pocit sytosti. Obsahuje totiž nerozpustné vlákniny, které tím, že absorbují vodu a zaplňují žaludek, odvádějí pozornost od hladu. To ocení každý, kdo se snaží zhubnout, protože pak nemá sklon k přejídání a „nehoní ho mlsná“.

Esenciální aminokyseliny navíc dodávají pocit energie a brání úbytku svalové hmoty při redukční dietě. Přírodní proteiny obsažené v nopálu pak brání zadržování přebytků vody ve tkáních, které by vedly k otylosti.

Na detoxikaci a dobré trávení

Nopál obsahuje antioxidanty, které chrání tělesné buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, takže zpomaluje proces stárnutí a chrání organismus před civilizačními chorobami. Kromě toho zlepšuje trávení a pomáhá k efektivnější práci žaludku. Je vhodný také při zdravotních potížích se střevy, funguje proti zácpě, pomáhá při žaludečních obtížích a vředových onemocněních. Chrání žaludeční stěnu a působí blahodárně při přebytku žaludečních šťáv.

Nopál a cukrovka

Výzkumní pracovníci již dlouho zkoumají také antidiabetické účinky nopálu a existuje celá řada studií. Například tato studie potvrdila, že nopál snižuje glykémii a zvyšuje citlivost na inzulín. Pozitivními účinky nopálu na diabetes se zabývala i tato studie z roku 2017. Studie z roku 2019 zase zkoumala, jaký vliv mají na hladinu cukru v krvi a citlivost na inzulín různé konkrétní části opuncie.

Nopál navíc chrání před poškozením nervů, takže zabraňuje ztrátě citu nebo funkcí spojených s poškozením nervů. Díky tomu může přispívat k prevenci diabetické neuropatie.

Lékořice: Pomůže s láskou i diabetem. Navíc chrání před retinopatií

O léčivých účincích lékořice psal už čínský císař Šen-nung. Někdy kolem roku 3000 před Kristem totiž sepsal velký čínský atlas léčivých rostlin. ...

Na krásnou pleť

Přírodní extrakt z opuncie je také hojně využíván v kosmetickém průmyslu a k dostání je spousta olejů a hydratačních krémů s touto účinnou složkou. Opunciový extrakt, který se získává ze ztluštělých stonků nopálu skládajícího se převážně ze slizu, má mimořádné hydratační schopnosti a podporuje také přirozenou schopnost pleti ukládat vlhkost. Navíc má zklidňující účinek a posiluje funkci pleti jako ochranné bariéry.

Jen tak pro radost

A pokud jste zdraví jako řípa, můžete si opuncii pěstovat jen tak pro radost na skalce nebo v květináči na parapetu. Krásné květy, kterých se po čase dočkáte, vám určitě zvednou náladu.

Zdroje: tarapharm.cz, ncbi.nlm.nih.gov/8874358, medicine.net, ncbi.nlm.nih.gov/6572313, researchgate.net, cukrovka.cz

10342

Diskuze k článku