Noční sovy mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než ranní ptáčata

Noční sovy mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky než ranní ptáčata
Chronotyp může mít podle vědců vliv na zvýšené riziko diabetu Zdroj: Pixabay

Patříte mezi noční sovy, nebo chodíte spát se slepicemi a vstáváte za kuropění? Lidé, kteří chodí později spát, jsou podle studie realizované výzkumníky z Brigham and Women’s Hospital více ohroženi vznikem diabetu než takzvaná ranní ptáčata. Večerní chronotyp „noční sova“ je podle vědců spojen s 19% zvýšením rizika cukrovky II. typu.

Podle nové studie zveřejněné tento měsíc v časopise Annals of Internal Medicine mohou lidé, kteří chodí pozdě spát, ohrožovat své zdraví. K tomuto závěru došli výzkumníci z Brigham and Women’s Hospital, kteří zkoumali možné souvislosti mezi cirkadiánním rytmem, životním stylem a rizikem vzniku cukrovky II. typu.

Nočním sovám hrozí cukrovka

O tom, že kvalita spánkových návyků má vliv na celkové zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Vědci však v rámci studie došli k závěru, že lidé, kteří chodí později spát a později se probouzejí, jsou vystaveni většímu riziku, že se u nich vyvine diabetes, než lidé, kteří chodí spát dříve. A to nejen kvůli nezdravému životnímu stylu.

Co je chronotyp?

Chronotypy neboli cirkadiánní preference lze definovat jako individuální načasování fyziologických, biochemických a psychologických proměnných, které úzce souvisí s cyklem spánku a bdění. Vychází z vrozených cirkadiánních rytmů, které odpovídají zhruba 24 hodinám. Obvyklé rozdělení zahrnuje noční sovy a ranní ptáčata. Podrobnější definice označující ideální rozvrh člověka podle jeho jedinečných vnitřních hodin však zahrnuje hned čtyři chronotypy: delfín, lev, medvěd a vlk.

Účastníky studie byly zdravotní sestry

Studie Chronotype, Unhealthy Lifestyle, and Diabetes Risk in Middle-Aged U.S. Woman, která je společným dílem Brigham Channing Division of Network Medicine a Harvard T.H. Chan School of Public Health, patří mezi nejrozsáhlejší výzkumy rizikových faktorů závažných chronických onemocnění u žen. Jednou z předností studie je pravidelné sledování účastnic studie a opakované hodnocení faktorů zdraví a životního stylu.

Tým analyzoval údaje 63 676 zdravotních sester ze studie Nurses’ Health Study II shromážděné v letech 2009–2017. To zahrnovalo chronotyp účastnic (míra, do jaké se samy považují za noční sovy, či ranní ptáčata), kvalitu stravy, hmotnost a BMI, spánkové návyky, kouření, užívání alkoholu, fyzické aktivity a rodinnou anamnézu cukrovky. Ta byla zjišťována na základě vlastního vyjádření účastníků a lékařských záznamů.

Střevní parazité nadělají v těle paseku. Vypuďte vetřelce pomocí přírodních prostředků za pár korun

Střevní parazité se kromě kontaktu se zvířaty mohou dostat do trávicího traktu člověka i kontaminovaným syrovým jídlem, obvykle při konzumaci ...

Noční sovy mají o 19 % vyšší riziko vzniku diabetu II. typu

Závěry studie jsou alarmující. „Lidé, kteří se svým chronotypem řadí mezi noční sovy, mají o 72 % vyšší riziko vzniku cukrovky – a to je podstatně vyšší riziko, když je porovnáme s ranními ptáčaty,“ uvedl pro Health.com Sina Kianersi, Ph.D., z Brigham and Women’s Hospital a Harvard Medical School. Po odečtení vlivu nezdravého životního stylu kleslo riziko cukrovky II. typu u tohoto chronotypu na 19 %.

To znamená, že i kdyby noční sovy odbouraly všechny své nezdravé životní návyky, mezi které často patří kouření, větší míra konzumace alkoholu, sedavé zaměstnání a nepravidelné stravování vedoucí často k nadváze, menší množství spánku přes týden a větší o víkendu a také nepravidelné uléhání ke spánku, i tak u nich stále ještě existuje ono 19% zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu. „Není zcela jasné, proč tomu tak je, i když tato statistika by mohla naznačovat, že může existovat něco [mimo] životní styl, co tento vztah způsobuje,“ uvedl Kianersi.

Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici

Len. Vypadá obyčejně – a přitom je velmi neobyčejný. V našich krajích se odnepaměti používá k výrobě textilií. Ale léčebné využití lněného ...

Chronotyp změníme jen těžko

Problém je, že již existující zvýšené (19%) riziko u nočních sov ještě ve značné míře zhoršuje jejich nezdravý životní styl. „Chronotyp neboli cirkadiánní preference označuje preferované načasování spánku a bdění a je částečně geneticky podmíněn, takže může být obtížné jej změnit,“ uvedl Tianyi Huang, MSc, ScD, odborný epidemiolog z Brigham Channing Division of Network Medicine. To nezní příliš povzbudivě. Ale určitě máme ve své moci změnit alespoň návyky týkající se stravování, pohybových aktivit a případného kouření či konzumace alkoholu. Zde se na chronotyp vymlouvat nemůžeme. A vzhledem k riziku, které nezdravý životní styl přináší, bychom se o to měli alespoň pokusit.

V další studii zamýšlejí vědci zkoumat genetické determinanty chronotypu a jeho souvislost s kardiovaskulárními chorobami (navíc k diabetu) ve větších a různorodějších populacích. „Pokud se nám podaří určit příčinnou souvislost mezi chronotypem a cukrovkou nebo jinými nemocemi, mohli by lékaři lépe přizpůsobit preventivní strategie pro své pacienty,“ doplnil Kianersi.

Zdroje:  brighamandwomens.org, health.com, acpjournals.org

1243

Diskuze k článku