Neznalost neomlouvá

Léčba diabetu je ovlivněna samotným pacientem v 80–85 %. Více než jinde zde platí, že neznalost nejenže neomlouvá, ale navíc vede k rozsáhlým zdravotním komplikacím. Bez znalostí nemůže být sebelepší, ani modernější, léčba úspěšná.

Neznalost neomlouvá

Na znalostech a dovednostech předávaných různou formou pacientům stavěl již zakladatel světové diabetologie profesor Elliott Proctor Joslin. Od něj také pochází hojně užívané motto „Diabetik, který více ví, žije déle“. Základními třemi pilíři léčby diabetu jsou sice pohyb – dieta – terapie (inzulin), ale vše musí stát na jednom pevném základu. Tím je znalost pacienta a jeho ochota tyto znalosti uplatňovat při své léčbě. Znalosti můžeme získat jen edukací (vzděláváním), kdy forma může být různá. Pokud však znalosti chybí, nebývají většinou ani výsledky léčby uspokojivé. Jako nejúčinnější byla vyhodnocena skupinová edukace, kdy účastníci diskutují o získaných informacích mezi sebou.

Skupinová edukace je nejúčinnější

V současné době se tým lékařů pod vedením prof. A. Jirkovské snaží přivést edukaci opět na výsluní, na kterém byla kolem roku 1989. Osobně jsem absolvoval v Luhačovicích v rámci lázeňské léčby 4týdenní intenzivní výuku pod vedením úžasného týmu lékařů a sester. Na tomto základu stojí má dobrá kompenzace a osobní angažovanost v péči o osoby s diabetem. V současné době taková edukační lázeňská péče pro dospělé již neexistuje, což je samozřejmě obrovská škoda pro všechny. Zmíněný tým vydal po ročním pilotním projektu knihu Skupinová edukace diabetiků, kde je v hodnocení jasně prokázána efektivita této terapie. Poněkud absurdní je skutečnost, že v některých místech nastaly pro nezájem pacientů nemalé problémy s náborem účastníků a spuštěním projektu!

Přihlaste se na některý z edukačních pobytů

Nezávisle od roku 2016 spolek aktivních diabetiků a edukátorů DIAKTIV CZECH REPUBLIC z.s. realizoval edukační bloky v rámci vybraných rekondičních pobytů diabetiků druhého typu. Po zkušenostech a velmi pozitivní odezvě (o některých jste se mohli dočíst v DIAstylu) byla odstartována ve spolupráci spolků DIAKTIV, DIAKAR a DIAstyl kampaň Žijeme na hraně. V rámci této kampaně se uskutečnily další vzdělávací projekty. Za všechny jmenujme Edkukačně motivační projekt pro specifickou skupinu mladých dospělých, kteří mají více než 18 let a diabetes 1. typu. Byl zaměřený na motivaci a zvládání změn životních rolí (studium, nástup do zaměstnání, změna lékaře, osamostatnění a další). Tento projektový záměr byl oceněn radou Akademie pacientských organizací (APO) jako nejvíce inovativní projekt v roce 2017 a získal výroční cenu s finanční dotací.

I v roce 2020 budeme v edukačních projektech pokračovat. Sledujte informace na stránkách www.diaktiv.cz, www.diakar.cz nebo v časopise DIAstyl.

Mgr. Vlastimil Milata

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x