Nezapomínejte na důležitost hydratace: Pitný režim ovlivňuje cukrovku víc, než jste si mysleli

Nezapomínejte na důležitost hydratace: Pitný režim ovlivňuje cukrovku víc, než jste si mysleli
Nejvhodnější volbou pro diabetiky je vždy pramenitá voda, ochucená třeba bylinkami, citrusy či jiným ovocem Zdroj: Pixabay

Při léčbě cukrovky je důležité zaměřit se nejen na zdravé stravování, ale také na dodržování pitného režimu. Dostatečný příjem tekutin má pro diabetiky zásadní význam, protože může mít významný vliv na glykémii i celkové zdraví. Samotná cukrovka je často provázena žízní a pitný režim hraje v její léčbě důležitou roli. Proč je pro diabetiky tak zásadní a jaké nápoje byste měli coby diabetik zvolit? To se dozvíte v tomto článku.

Většina diabetiků – zvláště na počátku své diagnózy – pociťuje silnou žízeň. Jedná se vlastně o obrannou reakci těla na vyšší hladinu krevního cukru, kterou se tělo snaží snížit častějším močením. Ztrátu vody je však nutné kompenzovat a dopřát tělu dostatek tekutin.

Cukrovka a pitný režim

Samotné onemocnění diabetem bývá spojeno s větším pocitem žízně. Zajímá vás, proč vlastně tělo reaguje na cukrovku žízní? Má k tomu hned několik dobrých důvodů:

 1. Zvýšené močení: Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) je jedním ze základních příznaků diabetu. Když je hladina cukru v krvi nad normální hodnotou, ledviny se snaží vyloučit přebytečný cukr močí. Tím dochází k častějšímu močení (polyurii). To však zároveň odstraňuje z těla i tekutiny, což vede k dehydrataci.
 2. Dehydratace: Organismus reaguje na ztrátu tekutin tím, že vyvolá žízeň jako signál, aby se tělo snažilo vyřešit nedostatek vody.
 3. Vyšší hladina cukru v krvi: Vysoká hladina cukru v krvi může také způsobit žízeň. Když je glykémie nad normálem, zvyšuje se osmotický tlak v těle. Tělo potom potřebuje více vody, aby byla dostatečně naředěna koncentrace cukru v krvi.

Můj příběh: Když cukrovka zavelí k životnímu obratu, můžete skončit třeba jako borůvkoví magnáti

Cukrovka je chronickým onemocněním, které do života bezesporu přináší výzvy. Musíme přehodnotit svůj životní styl a začít dělat věci jinak, ...

Voda zastává v těle řadu nezastupitelných funkcí

Pitný režim je pro diabetiky důležitý z mnoha důvodů. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich:

 1. Udržování hydratace: Správná hydratace je pro diabetiky mimořádně důležitá. Dehydratace způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi, což může zhoršit diabetické příznaky. Dostatečný příjem vody pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin a snižuje riziko dehydratace.
 2. Kontrola hladiny cukru v krvi: Správně zvolené nápoje mohou pomoci diabetikům udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Doporučuje se upřednostňovat nápoje s nízkým obsahem cukru, nebo ideálně s žádným přidaným cukrem. Vhodné jsou například voda, neslazené čaje, čisté naředěné džusy, nebo nápoje s nízkým obsahem cukru, které jsou speciálně určeny pro diabetiky.
 3. Kontrola hmotnosti: Pitný režim může hrát také roli při kontrole hmotnosti. Nápoje s vysokým obsahem kalorií, jako jsou slazené nápoje, limonády nebo energetické nápoje, mohou přispět k nárůstu hmotnosti a zhoršení cukrovky.
 4. Podpora trávení: Dostatečný příjem tekutin je také důležitý pro správné trávení. Diabetici jsou náchylnější k riziku poruch trávení, jako je například gastroparéza, což je stav, kdy se žaludek ve své činnosti zpomaluje nebo se těžko vyprazdňuje. Pravidelný pitný režim pomáhá udržovat správnou funkci trávicího systému a snižuje riziko těchto komplikací.

Věděli jste, že…?
Obecně se doporučuje, aby dospělí lidé denně vypili přibližně 2 litry vody. Toto množství může sloužit jako základní orientační hodnota, ale je třeba vždy zvážit individuální potřeby.

Tlačí vás boty? Přesvědčení, že se všechny rozchodí, je mylné

Stejně jako v módě čím dál častěji volíme pohodlné a v pohybu neomezující modely, tak už i nohám chceme dopřát pohodlí a prostor. Proto se jako ...

Dejte si pozor zvláště na nápoje s umělými sladidly!

Trh nabízí širokou škálu nejrůznějších nápojů. Většina z nich je však pro diabetiky zcela nevhodná. Jaké nápoje jsou pro diabetiky bezpečné a prospěšné?

 • Voda: Je to bezesporu nejlepší a nejzdravější volba pro hydrataci. Nemá žádné kalorie ani cukr a pomáhá s dobrým trávením.
 • Čistý čaj nebo káva: Pokud nejsou slazené, z hlediska hydratace jsou čaj i káva pro diabetiky vhodnou volbou. Je však třeba dbát na obsah kofeinu a nepřekročit jeho zdravou míru, která je vysoce individuální. U citlivých jedinců může vést i nízký příjem kofeinu k nepříjemnému zvýšení tlaku.
 • Nízkokalorické nápoje: Existuje mnoho nápojů s nízkým obsahem cukru, které jsou speciálně vyvinuty pro diabetiky. Tyto nápoje mohou být osvěžující a zároveň pomoci udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Pozor si však dejte na umělá sladidla, která obecně zdravá rozhodně nejsou! Dejte přednost ideálně pramenitým vodám dochuceným třeba mátou či citrónem.
 • Čerstvé ovocné šťávy: Šťávu vymačkanou z ovoce si čas od času můžete dopřát, ale v omezeném množství. Ovoce je přirozeně sladké a ve formě šťávy do sebe dostáváme daleko více sacharidů než při konzumaci ovoce v celku. Je proto vhodné džus naředit vodou, alespoň půl na půl.

Dostatečný pitný režim je pro diabetiky zásadní. Nezapomínejte tedy na pravidelný příjem tekutin a věnujte mu dostatečnou pozornost. Vaše glykémie vám za to jistě poděkuje.

Zdroje: drmax, diabetickaasociace, cukrovka

4843

Diskuze k článku