-- reklama --

Nevyznáte se v typech diabetu? Přinášíme stručný přehled, jak nemoci porozumět

Nevyznáte se v typech diabetu? Přinášíme stručný přehled, jak nemoci porozumět
Velmi častou mýlkou je informace, že diabetes vzniká kvůli nadměrné konzumaci sladkého... Zdroj: Shutterstock

Setkali jste se s cukrovkou poprvé a tápete, jak porozumět jednotlivým typům diabetu? Podívejte se na rozdíl mezi I. a II. typem či specifika gestačního diabetu, který se projevuje nejčastěji ve druhé polovině těhotenství a končí po porodu.

Diabetiků v posledních desítkách let značně přibývá. Na vině je nejen životní styl, ale i vzestupná tendence výskytu obezity. V roce 2021 odhadoval Státní zdravotní ústav (SZÚ), že v České republice je více než milion diabetiků. Celosvětově je to pak 537 milionů lidí. 

„Diabetes je jednou ze zásadních zdravotních komplikací, která ukazuje na mimořádnou důležitost primární prevence a dlouhodobého důrazu na zdravý životní styl každého z nás,“ prohlásila ředitelka Státního zdravotního ústavu, MUDr. Barbora Macková.

To, že existuje hned několik druhů cukrovky, je známá věc. Ale jak rozdíly mezi nimi vysvětlit laikovi, případně jak je pochopit, pokud laikem jste?

Báječné léto s cukrovkou: Tipy na výlety a akce, které byste neměli minout

Léto vybízí k radovánkám, zábavě i poznávání nových lidí. Ať už se chystáte k moři, na chatu nebo klidně na hory, možná budete chtít některý ...

Diabetes I. typu

Jde o závažné autoimunitní onemocnění, při kterém si diabetik musí celoživotně aplikovat inzulín (injekčně do podkoží), neboť v jeho těle zcela chybí. Trpí jím asi desetina všech diabetiků. Rozvinout se může v jakémkoliv věku. Nejčastěji ale propuká v období dospívání a u mladistvých.

  • Příznaky: diabetik pociťuje téměř “vlčí” hlad, má nadměrnou žízeň, často močí, ubývá na váze a je velmi unavený. Vyskytovat se mohou i změny dýchání nebo bolesti břicha. Naměřena je mu vyšší hodnota glykémie (obvykle více než 7 mmol/l).
  • Příčiny: u prvního typu diabetu dochází k úplnému zničení/destrukci beta buněk slinivky břišní, které produkují inzulín (tj. hormon, který reguluje hladinu krevního cukru). Děje se tak vlivem imunitního systému organismu, který napadá vlastní buňky.
  • Léčba: probíhá rychle působícími, střednědobými a dlouhodobými inzulíny.

Pokud diabetik dodržuje léčbu, jeho životní prognóza je stejná jako u zdravého člověka. Při nedostatečné kompenzaci nemoci hrozí rozvoj závažných komplikací, mezi které se řadí postižení ledvin, onemocnění očí (až slepota) či cévní postižení (srdeční infarkt, mozková příhoda nebo amputace končetiny).

Diabetes II. typu

Dříve byl tento typ známý jako “cukrovka dospělých”, vzniknout ale může v jakémkoliv věku. Tělo při nemoci sice produkuje nějaké množství inzulínu, ale neumí jej efektivně využívat. Toto metabolické onemocnění je častější u starších dospělých, ale nárůst počtu dětí s obezitou vede k neustále se zvyšujícímu počtu diabetiků mladších ročníků.

  • Příznaky: postupný vývoj cukrovky II. typu s sebou nese mnoho neurčitých příznaků, jako je nadměrná žízeň, časté močení, infekční komplikace, špatné hojení ran nebo problémy se zrakem.
  • Příčiny: co se týká příčin, podílet se na vzniku nemoci může jak životní styl, míra stresu, tak třeba i genetická zátěž a vnější faktory prostředí. Obezita je pak považována za primární příčinu diabetu u osob, které mají dědičnou dispozici.
  • Léčba: lepší zdravotní stav je vhodné podpořit v rámci léčebného režimu úbytkem na váze (v případě nadváhy nebo obezity). Žádoucí je také dodržování diabetické diety a pravidelný pohyb. Pokud dieta a cvičení nestačí, přichází na řadu léky nebo inzulínová terapie.

Víte, jaký je rozdíl mezi pojmy diabetes insipidus a diabetes mellitus? Zdánlivě podobné spolu vůbec nesouvisí!

Diabetes mellitus a diabetes insipidus, diagnózy, které spolu sdílí termín "diabetes". Někdo by je mohl díky tomu považovat za podobné, ne-li ...

Gestační diabetes 

Jde o cukrovku, která se objevuje v těhotenství. Postihuje17 % těhotných žen. Náchylnější jsou ty dámy, které mají k diabetu vrozenou dispozici. Spouštěcím faktorem je vliv těhotenských hormonů a dalších látek, jejichž hladina se během těhotenství mění. Mezi další příčiny se řadí věk, obezita či nedostatek pohybu. Gestační diabetes se projevuje nejčastěji ve druhé polovině těhotenství a končí po porodu. Do 6 měsíců po porodu by pak ženy měly podstoupit kontrolní test.

Těhotenská cukrovka s sebou také nese určitá rizika pro dítě, neboť zvýšené množství glukózy v krvi prostupuje placenou do krevního oběhu dítěte. Jeho organismus se poté musí s přibývajícím cukrem vypořádat.

Během gravidity a po porodu se mohou u dítěte vyskytovat také následující komplikace: nadměrné přibývání na váze, zpomalený vývoj vnitřních orgánů nebo poporodní hypoglykémie, která může vést ke křečím a poruchám vědomí, diabetické fetopatii (u špatně léčené cukrovky) či dokonce úmrtí plodu. A jak se gestační diabetes léčí? Ve většině případů postačí dostatek pohybu a dietní opatření. Několik procent rodiček však potřebuje také léčbu perorálními antidiabetiky či inzulínem.

Dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku i po porodu snižuje u ženy riziko rozvoje diabetu II. typu v budoucnu. 

Zdroj: Cukrovka, SZU, Wikipedia, Diabetes.org

9217

Diskuze k článku