Neuropatická a chronická bolest – dá se jí zbavit?

Pro chronickou, zvláště neuropatickou bolest neexistuje v současné době žádný tlumicí lék a pacienti trpící těmito obtížemi mívají problémy, které je dokáží vyřadit z běžného života. Teď pro ně ale svítá naděje. Závěry nové lékařské studie totiž potvrdily, že metoda mesodiencefalické modulace lidem s chronickou bolestí pomáhá, a to i dlouhodobě.

Neuropatická a chronická bolest – dá se jí zbavit?

Stimulace elektrickými podněty

Metoda mesodiencefalické modulace (zkráceně MDM) je zlomová v léčbě diabetické neuropatie. Jedná se o naprosto bezbolestnou metodu, která upravuje a harmonizuje poruchy způsobené funkčními i organickými příčinami a traumaty. Jedná se o neinvazivní elektrofyziologickou metodu, která je založena na stimulaci centrálního nervového systému elektrickými podněty.
Jeden její cyklus trvá deset dní. Během této doby se pacient nejprve dvakrát, poté jednou denně dostaví do příjemně působící ordinace, kde jsou mu na čelo a zátylek umístěny elektrody, kterými poté do těla proudí impulzy. Jedno sezení trvá půl hodiny a pacienti při něm relaxují, mnohdy dokonce usnou. Zlepšení jejich problémů pak vnímají již v průběhu terapie. 75 % pacientů uvedlo, že se jejich stav znatelně zlepšil a míra jejich bolesti se na desetibodové stupnici snížila ze 6 na 2.

Zmírnění bolesti má dlouhodobý účinek

Garantem výzkumu je prof. MUDr. Milan Kvapil, Csc., MBA, který k výsledkům řekl: „U pacientů zahrnutých do studie jsme zaznamenali zlepšení zdravotního stavu v závislosti na lepší mikrocirkulaci periferních tkání. Po ukončení léčení metodou MDM u nich došlo k významnému snížení intenzity bolesti.“ Důležité je, že zmírnění bolesti přetrvává. Ne navždy, protože diabetická polyneuropatie se nedá léčit. Průměrně pacienti cítí efekt MDM 3 – 6 měsíců po jejím skončení. Kůru je možné při návratu bolesti opakovat. S tím v pražském MDM centru počítají, proto mají pro své klienty třetí sérii sezení zdarma. MDM je možné využít i preventivně, před rozvinutím bolestí

Spokojený pacient: Platím si to místo lázní

Jedním z pacientů, kteří absolvovali terapii MDM, je pan Dalibor Podroužek z Prahy. Diabetes má diagnostikovaný osm let a bolesti nohou ho trápily natolik, že někdy musel přerušit práci. „Musel jsem často odpočívat, bolelo to, pálilo, svědilo. V noci jsem nemohl spát, léky ani mastičky nezabíraly.“ Na internetu objevil informace o metodě MDM, vyzkoušel ji a je jedním z lidí, u kterých bolest prakticky úplně vymizela. Navíc u něj došlo k výraznému snížení glykovaného hemoglobinu. Před terapií byla jeho hodnota 75 mmol/mol, po druhé terapii 59 mmol/mol a po třetí už jen 50 mmol/mol. Došlo i k výraznému snížení krevního tlaku, přičemž terapie diabetu i chování pana Podroužka bylo celou dobu beze změny.
Nevýhodou této metody je to, že pro zdravotní pojišťovny zatím není prokazatelně funkční, protože pocit bolesti je subjektivní. Kůru si tak pacient musí hradit sám. Pan Podroužek ale dodává: „Předtím jsem jezdil dvakrát ročně do lázní, za které jsem zaplatil tolik, jako za MDM, ale nepomáhaly mi.“

Co je diabetická neuropatie?

Diabetická neuropatie je nezánětlivé poškození funkce a struktury periferních nervů. Jedná se o nejčastější chronickou komplikaci diabetu. Vzniká vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie (hyperglykémie). Mohou být poškozeny jak nervy motorické, senzitivní, tak i vegetativní. Projevuje se nepříjemnými pocity, jako jsou pocit studených nohou, pálení, mravenčení až výrazná bolest a necitlivost končetiny.

V České republice je diabetikům k dispozici MDM centrum. Bližší informace získáte buď na internetu na adrese www.mdmcentrum.com nebo na telefonním čísle +420 736 519 467

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x