Nerozumíte si se svým diabetologem? Máte právo kdykoliv ho změnit

Nerozumíte si se svým diabetologem? Máte právo kdykoliv ho změnit
Návštěva u lékaře může být pro někoho doslova noční můrou Zdroj: gpointstudio/Freepik

Každý diabetik potřebuje svého diabetologa, kterému důvěřuje natolik, aby společně dostali chronické onemocnění pod kontrolu. Jenže co dělat, když to pro vás napoprvé není dobrá volba?

V České republice pochopitelně platí právo na svobodnou volbu lékaře. Pokud si s tím svým nerozumíte, máte právo změnit ho. Jeho odbornost však určuje, jak často můžete takovou volbu učinit.

Nejen praktický lékař pro dospělé a pediatr, ale i stomatolog či gynekolog se řadí do kategorie tzv. registrujících lékařů primární péče. V tuzemsku je tedy můžete změnit jednou za tři měsíce od poslední registrace. Vhodné je o tomto úmyslu informovat lékaře, od kterého odcházíte. Pojišťovně tuto skutečnost nemusíte sdělovat, neboť to vykomunikuje nově vybraný lékař. A jak je to se zdravotnickou dokumentací? Tu si zpravidla lékaři mezi sebou předávají na vyžádání, aby byla zachována kontinuita péče.

Dobrá kompenzace diabetu může přidat roky života! Co tvrdí vědci o jeho délce?

Pojďme si nastínit jednu britskou studii, která zodpoví velmi zajímavé otázky ohledně délky života u diabetiků. O kolik let může být krácen život ...

K jinému diabetologovi po většinou i bez žádanky

K diabetologovi posílá pacienta s cukrovkou praktický lékař na základě písemného doporučení/žádanky. Tohoto doporučeného ambulantního specialistu byste samozřejmě měli navštívit a přejít současně i do jeho péče. Co ale dělat, když si zkrátka „lidsky“ nesednete? Je to v tomto případě jednodušší, než se na první pohled zdá.

Možné je od tohoto odborníka kdykoliv odejít k jinému, který vám bude daleko příjemnější. Můžete si jej vyhledat sami, ale nezapomeňte si ověřit, zda vás v jeho ordinaci přijmou i bez žádanky od praktického lékaře. Pokud ne, vaše kroky nejdříve povedou tam.

Pozor na smlouvy s pojišťovnami

Vybrali jste si nového diabetologa, protože ten původní ve vás nevzbuzuje žádnou důvěru? Potom můžete klidně druhý či třetí den od jeho prvotní návštěvy provést změnu. S jeho vyhledáním to ale není tak snadné. Vždy se soustřeďte na to, aby měl ambulantní specialista v oboru diabetologie smlouvu právě se zdravotní pojišťovnou, u které jste registrovaní. Pakliže by to tak nebylo, museli byste péči hradit jako samoplátci, což se rozhodně nevyplatí.

„Etický kodex ČLK sice říká, že lékař má právo odmítnout pacienta i tehdy, je-li přesvědčen, že se nevytvořil potřebný vztah důvěry mezi ním a pacientem, a je povinen doporučit a v případě souhlasu nemocného také zajistit vhodný postup pokračování léčby. Současná právní úprava však toto neumožňuje, a pokud pacient zatvrzele svého ošetřujícího lékaře nechce změnit, lze ho těžko nutit,“ tvrdí Milada Študentová ve svém článku zabývajícím se právní problematikou s ohledem na volbu lékaře.

Lékař pacienta změnit nemůže

Pokud bude mít morální problém se svým registrovaným pacientem ošetřující lékař (např. kvůli neustálému bojkotu léčby), bohužel nemůže dělat nic jiného než pokračovat v péči o něj. Nebo musí počkat, až tento člověk svolí ke změně odborníka sám. To je tedy druhá strana mince, která staví lékaře do velmi složité pozice a má zřídka kdy řešení. Jako pacient máte mnohem lepší pozici, která vám umožní jít za svým „lékařským štěstím“.

Nevhodná volba ošetřujícího lékaře může mít na probíhající léčbu významný dopad a může být příčinou stagnace léčby.

Zdroj: Internimedicina.cz, Zakonyprolidi.cz, Nzip.cz

796

Diskuze k článku