Nerozlučná komická dvojice Laurel a Hardy: Cukrovku měl překvapivě hubeňour

Nerozlučná komická dvojice Laurel a Hardy: Cukrovku měl překvapivě hubeňour
Stan Laurel a Oliver Hardy Zdroj: National Portrait Gallery, CC0, via Wikimedia Commons

Velký a malý. Nebo spíše tlustý a hubený. V každém případě však byli oba okouzlující, vtipní a místy působili až bezbranně. Řeč je o americké dvojici komiků z první poloviny minulého století. Češi si je také určitě vybaví. Spousta z nás se nad jejich humornými – zpočátku ještě němými – skeči smála, až jim málem zaskočila jednohubka konzumovaná při tradičním celorodinném večerním sledování tehdy ještě černobílé televize. Stan Laurel a Oliver Hardy byli miláčky publika na celém světě a jejich decentní humor a bezelstná nevinnost byly nezapomenutelné. Jací ale byli tihle dva ve skutečném životě?

Oba komici se narodili už v předminulém století. Laurel přišel na svět v anglickém Ulverstonu v roce 1890, Hardy, který byl o dva roky mladší, pocházel z amerického Harlemu. Než se rozhodl pro hereckou kariéru, vystudoval práva na univerzitě v Georgii. Stan poprvé přijel do Spojených států v roce 1910 jako člen skupiny London Comedians, kde působil jako náhradník začínajícího komika Charlieho Chaplina.

První setkání

S Hardym se poprvé setkal ve filmu The Lucky Dog v roce 1918, ale v té době z toho ještě nebylo žádné kamarádství, ani nic jiného. To, že mezi nimi funguje skvělá chemie a že se skvěle doplňují, se zjistilo až mnohem později.

Scenárista měl zastoupit popáleného Hardyho

Zlom přišel v roce 1926, kdy Laurel začal pracovat pro Hal Roach Studios jako scenárista, a byl požádán, aby zastoupil Hardyho, který si den předtím popálil ruku při vaření večeře. A začala se psát historie nerozlučné dvojice.

Můj příběh: Věčně se hádáme o jídlo. Prý ty moje diabetické blafy jíst nebude

Jsme spolu přes 20 let. Než jsme se brali, byla jsem normální hezká štíhlá holka, doma jsme se stravovali poměrně zdravě. Už když jsme s Honzou ...

Začínali v éře němých filmů

Jedním z prvních filmů Laurela a Hardyho, který zaznamenal velký úspěch, byl němý film Big Business z roku 1929. Přestože dvojice byla úspěšná již v němé éře, zvuk ve filmu je katapultoval k větší slávě. Jejich přízvuky pomohly definovat jejich postavy a dodaly jejich chemii na plátně úplně nový rozměr. Film Music Box, ve kterém tahali klavír po schodech, dokonce v roce 1932 získal Oscara.

Laurel a Hardy v době kamenné

Kamarádi na celý život

Ačkoliv ve filmech byl Stan Laurel tím dětinským a nevinným, mimo obrazovku to bylo naopak. Stan byl vůdčí osobností a často měl tvůrčí kontrolu nad směřováním jejich filmů. Oliver byl naopak tichý, Stanovi a jeho rozhodnutím naprosto důvěřoval.

Ale přestože Stan a Oliver byli naprostými protiklady svých osobností na plátně, jednu věc měly filmy a skutečný život společnou: Stan a Oliver byli nejlepší přátelé. A když Laurel a Hardy na konci 30. let přerušili spolupráci s Halem Roachem, ani jeden z nich se nevydal na vlastní pěst hledat slávu jako sólový komik. Místo toho hledali jiné studio, které by mělo na srdci zájmy obou (nakonec to byla studia 20th Century Fox a MGM).

Společně natočili 106 krátkých i celovečerních filmů. Když se v roce 1950 rozhodli skončit s filmovou branží, Stan a Oliver pokračovali ve společné práci a cestovali po Evropě s komediálním vystoupením.

Lahůdkové droždí svou chutí nahradí sýr. Zahání chuť na sladké a snižuje cholesterol

Pokud máte pocit, že vaší polévce nebo omáčce pořád něco chybí, šup tam s lahůdkovým droždím! Buchty s ním naopak neupečete. Na rozdíl od ...

Cukrovka, prostata, obezita, nemocné srdce

Během natáčení filmu s původním názvem Atoll K v roce 1950, který byl v roce 1954 uveden do kin pod názvem Utopia, se Hardyho celkový zdravotní stav zhoršil kvůli jeho obezitě. U Stana Laurela se zhoršila cukrovka, která mu byla diagnostikována v roce 1940, kvůli problémům s prostatou a zánětu tlustého střeva. Přesto pokračovali v práci. Zdravotní potíže se ale promítly i do jejich vztahu. Bylo to období intenzivních neshod. „Nikoli snad proto, že by se měli méně rádi, ale spíše proto, že jim hodně teklo do bot. Oba byli později už velmi nemocní,“ řekl Simon Louvish, autor knihy Stan and Ollie: The Roots of Comedy: The Double Life of Laurel and Hardy.

Neunesl smrt přítele

V roce 1957 Oliver zemřel ve svých pouhých 65 letech na těžkou mozkovou mrtvici. Stan na jeho pohřeb nepřišel, byl právě po mrtvici. Krátce po pohřbu, 19. srpna, ale v dopise napsal: „Cítím se bez něj ztracen po 30 letech blízkého přátelství a šťastného vztahu.“ Po smrti svého partnera a nejlepšího přítele Stan odmítl vystupovat. Dál psal komické skeče a v roce 1961 dostal čestného Oscara za průkopnickou práci v oblasti filmové komedie. Byl ale v té době už tak nemocný, že cenu nemohl osobně převzít. Zemřel v roce 1965 ve věku 74 let na infarkt.

Zdroje: earlytobedtent.org, wikipedia.com, time.com, germmagazine.com

18915

Diskuze k článku