Neprávem opomíjený německý lékař Joseph von Mering: Zvědavost ho dovedla k zásadnímu objevu pro léčbu diabetu

Neprávem opomíjený německý lékař Joseph von Mering: Zvědavost ho dovedla k zásadnímu objevu pro léčbu diabetu
Slinivka břišní je odpovědná za produkci inzulínu Zdroj: Shutterstock

Víte, co se stane, když se dva odvážní němečtí lékaři vydají na pole neorané a zkoumají to, v čem jim málokdo věří? Objeví, že za produkci inzulinu může slinivka břišní. Svůj pokus provedli Mering s Minkowskim na psovi, kterému vyoperovali slinivku. A dějiny lékařství se začaly psát.

Podívejte se, jakým zásadním způsobem může lidská zvědavost změnit dějiny! Co se stane, když lékaři v 19. století nedá spát onen orgán ve tvaru „čárky“ umístěný mezi žaludkem a tenkým střevem? Vzejde z toho zjištění, které bude po další staletí pomáhat léčit ty, kterým je diagnostikována cukrovka.

Šalvěj pomůže v boji s cholesterolem i diabetem. Domácí sirup poskytne úlevu při dýchacích i zažívacích potížích

Šalvěj je často zmiňována jako bylina nesmrtelnosti, domácí ctnosti, zdraví a moudrosti. Šalvěj byla posvátnou obřadní bylinou Římanů. Ve starém ...

Život Josepha von Meringa

Joseph von Mering byl německý lékař, který se narodil 28. února 1849 v Kolíně nad Rýnem. Studoval v Bonnu a Greifswaldu. Své vzdělání lékaře dokončil v roce 1873 ve Štrasburku. Už od mládí byl velmi akčním jedincem. Měl až neobvyklou fyzickou sílu a také prokazoval schopnost analytického myšlení. To se mu později hodilo pro vedení výzkumů. Traduje se, že ve svých výzkumech byl neuvěřitelně praktický a šel rovnou k věci. Jeho temperament se odrážel v každém kousku jeho práce. Na teorie a hypotézy zkrátka neměl čas. I díky tomu se stal průkopníkem studia cukrovky – bez něj by dnešní medicína nebyla tam, kde je. 

Mering také napomohl objevu barbiturátů, což jsou deriváty kyseliny barbiturové mající vysoce tlumící účinek na centrální nervovou soustavu. Jedná se o třídu sedativních léků používaných zejména při nespavosti, epilepsii a úzkosti. V roce 1904, krátce před svou smrtí, připravil první barbital s Hermannem Emilem Fischerem. Uveden na trh byl pod názvem Veronal. Brzy se však zjistilo, že barbituráty mají velmi silné nežádoucí účinky a během krátké chvíle způsobují silnou fyzickou a psychickou závislost. Ta může vést k předávkování a smrti. Nahrazeny byly tedy tyto léky benzodiazepiny.

Osudové setkání s Oskarem Minkowskim

Během své kariéry na univerzitě ve Štrasburku začal Joseph von Mering spolupracovat s Oskarem Minkowskim. Minkowski byl rovněž německý lékař a fyziolog. Získal profesuru na University of Breslau. Nejvíce se proslavil svým výzkumem diabetu. Slavné větve ve své rodině nezapřel. Jeho bratr byl matematik Hermann Minkowsi, jeden z Einsteinových učitelů v Curychu. Jeho syn byl astrofyzik Rudolph Minkowski. Ten v roce 1951 objevil blízkozemní asteroid Apollo 1620 Geographos.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Operaci provedl Minkowski, slávu sklízí oba

Minkowski s Meringem ve Štrasburku společně pracovali na výzkumu cukrovky a její souvislosti se slinivkou břišní (pankreas). Jejich přelomová studie z roku 1889 se zakládala na odstranění pankreatu u psa (operaci provedl Minkowski), což vyvolalo nám dnes známý diabetes. Symptomy sledovaného zvířete ostatně onemocnění jen potvrzovaly. Po operaci oba lékaři psa pečlivě sledovali, aby zjistili, jak močí. Močil nezvykle často na podlahu, ačkoliv byl zvyklý chodit jen ven. Mering se domníval, že právě hojné a časté močení může být důsledek cukrovky. A měl pravdu.

Pár slov závěrem aneb Hovořit se začalo také o inzulínu

Joseph von Mering současně potvrdil, že jednou z funkcí slinivky břišní je produkce inzulinu – hormonu, který též označil za regulátor pro kontrolu krevního cukru. A přelomový objev byl završen. Závěrem lze tedy říct, že tato průlomová práce nasměrovala mnoho jiných vědců, kteří se následně výzkumu diabetu věnovali. Snoubení skvělých odborníků vedlo v podstatě až k objevení inzulinu. Životně důležitý lék na diabetes pak vynesl na světlo světa (o několik let později) všemi známý Frederick Banting a jeho tým.

Zajímavostí je, že Evropská asociace pro studium diabetu dodnes uděluje Minkowskiho cenu. Ta se předává za vynikající práci mladým výzkumníkům diabetu.

Zdroj: nature.com, biografiasyvidas.com, rehabilitace.info

1445

Diskuze k článku