
Výběr spodního prádla je pro diabetiky klíčový: Podpoří prevenci diabetické nohy i mykotických onemocnění
Já rád játra, ty rád játra... než si přeříkáte párkrát bezchybně tento jazykolam, přečtěte si, jak je to s játry v lidském těle. V následujícím článku se totiž zaměříme na jeden z "čistících orgánů" v našem těle a vysvětlíme si několik pojmů vztahujících se k vyšetření jater. Laboratorní odběry jaterních enzymů v krvi totiž 1x ročně patří do souboru komplexních vyšetření vhodných u většiny diabetiků.
Pod pojmem „jaterní testy“ máme většinou na mysli několik laboratorních hodnot, které se standardně vyšetřují z odběru krve, nejlépe nalačno. Mezi tyto hodnoty patří jednak bilirubin a jednak tzv. jaterní enzymy. Hladina bilirubinu (žlučového barviva) bývá zvýšená při všemožných jaterních onemocněních, od hepatitid (infekčních zánětů jater), přes žlučové kameny a zánět žlučníku, až po jaterní nádory a cirhózu (lidově ztvrdnutí jater). Zároveň je také příčinou žlutého zabarvení očního bělma a kůže, které lékaři nazývají „ikterus“.)
Do souboru jaterních enzymů řadíme alaninaminotransferázu (ALT), aspartátaminotransferázu (AST), gama-glutamyltransferázu (GGT nebo-li GMT) a alkalickou fosfatázu (ALP). Názvy jednotlivých enzymů vypadají složitě, ale v praxi běžně používáme samotné uvedené zkratky, s kterými se jistě většina čtenářů DIAstylu již někdy i ve vlastních výsledcích setkala. Zvýšení ALT a AST ukazuje zejména na nemoci poškozující jaterní buňky (hepatocyty), zvýšení GGT a ALP je typické pro onemocnění žlučovodů. Samotné, tzv. izolované zvýšení GGT někdy vídáme u osob s dlouhodobě nadměrným příjmem alkoholu.
Chronické komplikace cukrovky můžeme v základě rozdělit na ty, které postihují velké cévy (makrovaskulární), a ty, co postihují malé cévy ...
Z krve dokážeme zhodnotit pomocí výše uvedených odběrů funkci jater. Na to, abychom viděli tvar, velikost a strukturu jater i žlučových cest, potřebujeme některé zobrazovací vyšetření. Běžně používaná, jednoduchá a dostupná je ultrasonografie, běžně nazývaná ultrazvuk nebo sono jater. Sonografie nám ukáže, jestli je jaterní tkáň homogenní, zda v ní nejsou nějaká ložiska nebo cysty, můžeme hodnotit šířku žlučovodů a pátrat po přítomnosti žlučových kamínků.
Pokud vás lékař z jakéhokoliv důvodu posílá na sono břicha, pamatujte, že nejlepší je absolvovat vyšetření nalačno, nebo před ním alespoň několik hodin nejíst. Plyny, vznikající ve střevě běžně po jídlech, totiž zhoršují „viditelnost“ ultrazvuku a výtěžnost vyšetření tak může být při hůře přehledném břišním terénu nedostatečná.
Zejména u diabetiků 2. typu s obezitou a vrstvou tuku v oblasti břicha je poměrně typický nález tzv. jaterní steatózy, nebo-li „ztukovatění jater“. Na ultrazvuku popíše sonografista nález difuzního zvýšení echogenity jater (na obrazovce sonografu jsou játra s tukem více bílá). U řady pacientů přetrvává takový stav léta bez větších změn. U některých ale může prostá steatóza časem vyvolat v játrech zánětlivou odpověď, rozvíjí se steatohepatitida s postupným tuhnutím jater a výsledně až cirhózou. To je stav nevratný, zatímco ve fázi prostého ztukovatění jater máme ještě dobrou šanci ochránit vlastní játra vylepšením životosprávy (snížení hmotnosti, omezení živočišných tuků, zejména uzenin, dostatek pohybu apod.).
O svůj tlak se musíte zajímat samozřejmě i sami „Vysoký krevní tlak je výrazným rizikem kardiovaskulárních komplikací, jako je mozková mrtvice ...
Na některých pracovištích je již dostupné přístrojové vyšetření jater pomocí tranzientní elastografie (Fibroscan jater), kdy sondou vydávající rázové vlny během pár minut změříme tuhost jaterní tkáně a víme, jestli jsou játra měkká, nebo naopak tuhá s vysokým rizikem vyústění do cirhózy.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské
3871