Nemusíte každý den zachránit svět. Nejen diabetik má právo na selhání

Nemusíte každý den zachránit svět. Nejen diabetik má právo na selhání
Hledáte někdy marně motivaci k dokončení úkolů? Zdroj: Pexels

Mentální trénink je jedním z velmi účinných typů psychologické intervence. Mezi prvotní předpoklady dlouhodobé psychické odolnosti patří naše sebepoznání a porozumění. Ale jak takový mentální trénink využít ve chvíli, kdy vám nově diagnostikují diabetes? Naučte se jednoduché tipy, které zní možná obyčejně, jsou však skoro nedocenitelné.

Cesta sebepoznání může trvat několik let. Pokud (nejen) diabetik neumí pracovat se svými emocemi, může se dostat do dlouhodobého stresu a následné frustrace. Máme pro vás několik tipů, jak se svou hlavou pracovat a nepropadnout negativním myšlenkám! Bude to snazší, než se může na první pohled zdát.

Můj příběh: Vsadila bych se, že je to kletba. Můj život je nekončící řada problémů

Všechno začalo mým rozvodem. Ten já osobně pokládám za nejlepší rozhodnutí svého života a každý rok výročí rozvodu oslavuji dvojkou vína. Bývalý ...

Sebekoučink jako cesta ke zvládnutí celé situace

Co vás zvedá každý den z postele? Jeden návod, který by fungoval na všechny, bohužel neexistuje, ale snadno najdete ten svůj osobní. Co pro sebe můžete hned teď udělat, je zkusit si napsat seznam věcí, které vám nejvíce brání k dosažení cílů, po kterých v hloubi duše toužíte. Co vás vzruší, rozesmutní i potěší? Nezapomeňte, že subjektivní prožitky každého jedince ovlivňují jeho vnímání reality. Je tak jasné, že na vás zkrátka nebude fungovat to, co na vašeho partnera či přátele. V tomhle potřebujete sami sebe.

Jistě najdete to, co vás vzrušuje, to, co vás rozčiluje, nebo co je pro vás naprosto bezpředmětné. Jiný člověk by však takový seznam mohl mít poskládaný naprosto odlišně. Na základě svých subjektivních prožitků hodnotíme situace kolem sebe a rovněž na ně reagujeme. Často jim také přisuzujeme svou minulou zkušenost.

Pokud se naučíme kontrolovat své emoce, ušetříme mnoho potřebné energie. Naučte se vnímat své potřeby, pocity, znát své silné a slabé stránky, přijmout své nedostatky. Jedině tak si udržíte pevnou půdu pod nohama a otevřete sami sobě cestu k seberozvoji. Řekněme si to na rovinu. Léčba cukrovky je obtížná a dlouhodobá. Pokud se nenaučíme dostatečně kontrolovat své pocity, můžeme se lehce dostat do frustrace, hněvu či vyhoření. To nejen ztíží náš zdravotní stav, ale zásadním způsobem to ovlivní naše sociální vazby.

Pískání v uších může vést až k depresi. U diabetiků může být ukazatelem rozvoje neuropatie

Tinnitus je vnímání zvuku, který nevychází z vnějšího zdroje. Jedná se o chronický pocit, který může být velmi obtěžující a rušivý. Souvislost ...

Několik tipů, jak zůstat v psychické pohodě

Věnujte pozornost svým pocitům

Nemusíte být každý den šťastní, výkonní a připravení zachránit svět. Musíte však přijmout své emoce a umět s nimi pracovat. Vypozorujte, jak reagujete na situace, v jaké fázi se nachází vaše tělo. U žen může být jednou z proměnných také jejich cykličnost.

Rovněž se neobávejte přiznání, že vám jsou některé diskuse nepříjemné, necítíte se v nich komfortně. Ozvěte se, pokud vám něco vadí. Nebojte se svého doktora zeptat, jak se vypořádat s negativními reakcemi okolí. Zní vám to zvláštně? Najdou se i tací, kteří na váš diabetes nebudou reagovat s pochopením a laskavostí. Diabetolog je ten, který řeší takové situace denně a bude vědět, co vám v takové situaci poradit.

Mluvte o svých pocitech

Ať už si jako svého důvěrníka vyberete blízkého přítele, rodinného příslušníka, či psychologa, důležité je mluvit. Pokud si necháváte své starosti a obavy pro sebe, často se jeví jako mnohem závažnější. Ve dvou se to lépe zvládá a sdílená starost je poloviční starost.

Myslete na to. Zpočátku může být i pro vás samotné těžké přiznat si, co skutečně cítíte a jak vás daná situace ovlivňuje. Být upřímný sám k sobě je to nejtěžší. Je to však jen otázka praxe a sebeuvědomění.

Můj příběh: Snahu o hubnutí a zdravé stravování ukončily až kapačky. Převoz záchrankou si nepamatuji

Cukrovku mi diagnostikovali někdy před třemi čtyřmi lety. Bylo to moje takové první vážnější onemocnění. Ale na to, že mi táhne na sedmdesát, ...

Dovolte ostatním, aby vám pomáhali

Často se v těch nejtemnějších chvílích před ostatními uzavíráme a nedovolíme nikomu, aby nám pomohl. Cukrovka je však diagnóza, se kterou je zapotřebí naučit se žít. Nezmizí po dobrání krabičky léků, musíte ji ve svém životě přijmout.

Dovolte ostatním, aby vám pomohli. Aby vám připomněli, že si máte vzít léky, připravili chutné jídlo nebo vymysleli skvělou fyzickou aktivitu. Nebojte se vzít partnera na návštěvu ke svému lékaři. Sami časem zjistíte, jaká forma pomoci je pro vás užitečná a důležitá. Každému pomáhá něco jiného.

Nebojte se dát si pauzu

Berte spánek jako poděkování tělu za to, že celý den dobře fungovalo. Nezanedbávejte sami sebe a udělejte si čas na věci, které skutečně milujete. Přečtěte si dobrou knihu, jděte se projít na vaše oblíbené místo nebo si jen dejte šálek skvělého čaje s blízkým přítelem.

Malujte, tančete nebo zpívejte z plných plic. Užívejte si přítomný okamžik, jako by neměl být zítřek. Prostá radost ze života je často mnohem účinnějším lékem než kdejaká zdravotní medikace.

Sepište si seznam úkolů, které musíte zvládnout

Pokud vám doktor s novou diagnózou předestře, co vše budete muset zvládnout, pravděpodobně vám půjde hlava kolem. Když se zamyslíte, co vše vás čeká, strach je naprosto přirozená reakce. Hlavou se vám bude honit obava, abyste na něco nezapomněli, vše udělali správně… Sepište si seznam pravidelných úkolů, které vás čekají, a plňte jeden po druhém.

Podle koučinkové metody GTD (Getting Things Done), kterou vytvořil David Allen, není lidský mozek schopný zapamatovat si vše a ohrožuje to jeho fungování. Měli byste si tak tvořit tzv. to-do-listy, které vám uleví a ochrání vás od tlaku.

Co je to to-do-list? Zjednodušeně jde o seznam úkolů, které je třeba daný den (případně v jiný časový úsek) udělat. Tím, že si je sepíšete na papír, ulevujete mozku, aby nepracoval na základě tzv. nedokončených myšlenek. Pokud vše nosíte v hlavě, těžko se plně soustředíte na jednu věc a mozek neustále pracuje na více frontách. Odškrtávání splněných bodů také podporuje motivaci a organizaci času.

Zdroj: redakce, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, diabetes.co.uk

1186

Diskuze k článku