Už jste unavení z vánočního hodování? Odmítněte neodbytného hostitele s grácií, nemusíte ochutnat vše
Nemoc králů: Jak na prevenci a léčbu dny
Zdroj: Shutterstock
Dna neboli pakostnice, latinsky arthritis uratice, se lidově také nazývá „nemocí králů“ nebo je označována za „nemoc bohatých“. Proč? V dávnějších dobách si totiž větší množství alkoholu a masité stravy mohla dovolit jen šlechta. Právě s tímto způsobem stravování a s nevhodným životním stylem obecně nemoc úzce souvisí. V současné době, kdy nám chybí pohyb, máme nadbytek stresu a rizikové potraviny jsou snadno dostupné, je toto onemocnění bohužel na vzestupu.
Jak dna vzniká?
Jde o onemocnění kloubů způsobené příliš vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Takovému stavu se říká hyperurikémie. V případě, že začne zpracování kyseliny močové z důvodu jejího nadměrného množství v těle váznout, začne krystalizovat. Tyto krystalky se začnou ukládat v kloubech a šlachách. Dalším místem, kde se mohou ukládat, jsou ledviny a může tak vzniknout tzv. urolitiáza, tedy vznik močových kamenů v močových cestách.
K hyperurikémii dochází zejména v důsledku dlouhodobě vysoké konzumaci purinů, ze kterých vzniká kyselina močová. Dále pak může hrát roli zvýšená produkce kyseliny močové nebo její nedostatečné vylučování z organismu kvůli špatné funkci ledvin. Puriny najdeme zejména v potravinách, které jsou bohaté na bílkoviny, jako jsou vnitřnosti, mořské plody, červené maso (hovězí, vepřové, telecí, skopové, jehněčí).
Ke vzniku a ke zhoršení dny může přispívat i konzumace alkoholu, který blokuje vylučování kyseliny močové z těla. Vznik onemocnění stoupá s naším věkem a ve většině případů se pojí s metabolickým syndromem (cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, zvýšené hodnoty cholesterolu). Ze statistik vyplývá, že postihuje lidi kolem 40. až 50. roku života a daleko častěji muže než ženy.
Herečka a zpěvačka Daniela Šinkorová: „Když divadla nehrála, rozvážela jsem pizzu“
Není žádným tajemstvím, že ráda vaříte. Jde kralovat v kuchyni, a přitom si udržet takhle štíhlou postavu? Soudě podle sebe, myslím, že ne. Je ...
Jak poznat, že dna přichází?
Při akutním záchvatu dny dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu. Postižené místo je nejen bolestivé, ale i zarudlé, horké a kloub je oteklý. Pokožka je napnutá a lesklá. Ve většině případů příznaky po několika dnech až týdnech ustanou, ale nemoc zůstává.
Někdy pacienta postihne i horečka, malátnost, zimnice či bolesti v zádech. V takovém případě existuje podezření, že nemoc přechází do chronické formy. Obvykle je nejdříve napaden palec u nohy, výjimkou však nejsou ani záněty jiných kloubů.
Podle postiženého kloubu rozlišujeme podagru (postižení palce u nohy), která představuje nejčastější projev dny. Zdroje uvádí zhruba polovinu všech případů. Dále mluvíme o gonagře (postižení kolene), chiragře (postižení kloubů ruky) a omagře (rameno). Zřídka kdy je prvním příznakem ledvinová kolika (bolest v oblasti ledvin a podbřišku, proměnlivé intenzity), jejíž příčinou je vznik močových kamenů.
Jakmile odezní akutní fáze, lze doporučit změny ve stravování a životním stylu takové, aby se hladina kyseliny močové udržovala na nízkých hodnotách. V poslední fázi onemocnění dnou začíná být viditelné ukládání krystalků kyseliny močové v oblasti postižených kloubů, tvoří se na těchto místech tzv. dnavé tofy (měkké boule).
Jaká vyšetření vás mohou čekat
Nejdůležitější je nejprve vyšetřit hladinu kyseliny močové ze vzorku krve v laboratoři. Dalším způsobem. jak onemocnění diagnostikovat, je provést RTG snímek kloubu, případně ultrazvukové vyšetření močového ústrojí.
Lze dnu úplně vyléčit?
V první řadě se dna léčí poměrně přísnou dietou. Jde zvláště o dodržování denního pitného režimu (voda, minerálka, neslazené nápoje) a změnu způsobu života, včetně zařazení pravidelného pohybu, absence alkoholu a snaha vyhýbat se stresovým situacím.
Existují také léky, které se při onemocnění dnou mohou podpůrně předepsat. Jedná se o léky snižující bolesti kloubů a zároveň potlačují zánět. Jsou to tzv. nesteroidní antirevmatika jako například Ibuprofen nebo Diklofenac. Druhá skupina léků, která se při léčbě uplatňuje, snižuje tvorbu kyseliny močové. Patří sem například Purinol.
Jestliže je onemocnění dnou již v chronickém stádiu, podílí se na léčbě také ortoped. V takovém případě jsou již viditelné deformity na kloubech.
Pedikúra pro diabetiky: Co očekávat od odborného ošetření?
Někdy je náročné poradit si s kuřími oky, zhrubělými nehty nebo prasklinami na patách v domácím prostředí. Proto nejen diabetikům s péčí o ...
Je důležité také vědět, co se stane, když vám lékař zjistí vysokou hladinu kyseliny močové a vy se rozhodnete nezměnit svoji životosprávu podle doporučení, v případě předepsaných léků, že je nebudete užívat. V takovém případě může dojít nejen ke všem výše zmíněným potížím s postiženými klouby, ale mohou se objevit i problémy s ledvinami, s nadýmáním, průjmy, pálením žáhy, bolestmi hlavy nebo s bolestmi svalů.
Existuje přírodní léčba dny?
Ano, ale vždy pouze jako léčba podpůrná a vždy po poradě s lékařem. Mluvíme o bylinkách, které pomáhají s intenzivnějším pročišťováním organismu. V lékárně vám doporučí požití například libečku lékařského, který má močopudné účinky a který lze v kuchyni použít jak čerstvý, tak sušený. Také čaj, připravený z kopřivy dvoudomé, napomáhá tělu zbavit se přebytečné kyseliny močové. Další známé přírodní prostředky proti dně jsou třešně, višně, jahody a borůvky, jak čerstvé, tak kompotované, nebo ve formě vymačkané šťávy.
Jaké faktory přispívají ke vzniku nebo zhoršení nemoci?
- Nadměrná konzumace masa a alkoholu,
- nedostatečný pitný režim,
- dědičnost,
- nadváha nebo obezita,
- nedostatek pohybu,
- únava, stres.
Kolik fází nemoci má dna?
V první fázi člověk nepociťuje žádné subjektivní příznaky, ale v krevním vyšetření se ukazuje zvýšená hladina kyseliny močové. Tato fáze může probíhat i déle jak rok.
Ve druhé fázi již nastupují potíže, které člověk pociťuje, mluví se o dnovém záchvatu, který může trvat individuálně několik hodin, dní nebo týdnů. Největší potíže se objevují v noci a spouštěčem takového akutního stavu může být alkohol nebo nárazové přejedení (oslava, zabíjačka, svatba), stresová situace či infekce. Předcházet mohou zažívací potíže, jako je nadýmání, nevolnost, bolest svalů, pocení.
Třetí fáze je střídání období záchvatů a takovým, ve kterém je člověk plně bez obtíží. Toto období může trvat několik měsíců.
Čtvrté fázi, tedy chronické formě onemocnění, lze předejít léčbou. Z toho vyplývá, že do ní přecházejí lidé odmítající nebo nedodržující doporučenou léčbu.
Bc. Kateřina Čechová
Od roku 2003 pracuje jako edukační a výzkumná sestra v Centru diabetologie IKEM. Spolupracuje se společností DiaVize a pravidelně publikuje v časopisech.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Bc. Kateřiny Čechové
76135