Posun v léčbě diabetického onemocnění ledvin

Britští vědci přišli s průlomovým objevem na poli genetiky, který by měl výrazně pomoci v léčbě onemocnění ledvin u diabetiků (diabetické nefropatie). Díky studii, která zapojila na 19 000 účastníků, se podařilo určit 16 variant lidského genomu spojených s tímto onemocněním.

Posun v léčbě diabetického onemocnění ledvin

Výzkumný tým také podrobněji zkoumal, proč jsou lidé s diabetem 1. typu náchylnější k rozvoji onemocnění ledvinami a jak mu předcházet. Odhaduje se totiž, že až u 40 % lidí s diabetem dojde k vývoji onemocnění ledvin. tuto zdravotní komplikaci je ovšem možné oddálit dobrou kompenzaci cukrovky a udržováním doporučené hladiny krevního tlaku.

Zajímavé je, že jedna z objevených variant genů (konkrétně COL4A3)  je prý silně spojena s přirozenou ochranou těla před diabetickou nefropatií. Vědci se proto na tuto genovou variantu zaměřili a pokusili se zjistit, jak mohou její vlastnosti využít při prevenci onemocnění ledvin. Jeden z vedoucích studie profesor Godson dodal: „Zmíněných 16 nových genových variant spojených s diabetickým onemocněním ledvin nám poskytuje podrobnější informace o tom, jak se onemocnění ledvin vyvíjí. Pomohlo nám to také stanovit podmínky, za jakých bude možné tomuto onemocnění přecházet a léčit jej.“

Zdroj: diabetes.co.uk

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x