5 výhod pití vody, o kterých jste ještě možná neslyšeli
Největší mýty o cukrovce: Spousta sladkostí, mateřství s diabetem i řízení motorových vozidel
Zdroj: Freepik
Ať už chcete, nebo ne, mýty okolo diabetu jsou stále živé a mohou způsobit mnoho nepříjemností – například v rámci potřebné první pomoci. Rodina, přátelé a další nejbližší okolí diabetika by tedy měli mít přehled o tom, co a jak se vlastně s cukrovkou má. Aby prostě a jednoduše byli schopni v případě potřeby pomoci tak, jak je to vůbec nejlepší.
Edukace ohledně diabetu mezi laickou veřejností v České republice stále pokulhává. Vyvracení mýtů ohledně cukrovky je tedy opravdu důležité. Ty totiž posilují stigma okolo diabetu a způsobují jeho obecné nepochopení. Některé z nich jsou spíše úsměvné, jiné poměrně nebezpečné.
Mýtus č. 1: Pokud konzumujete cukr, koledujete si o cukrovku
Cukrovka je v myslích mnohých spojována s tím, že prostě jíte příliš mnoho cukru, a tak jsou jeho hladiny v krvi vysoké. Zní to sice logicky, ale sacharidy, které konzumujeme ve stravě, jsou primárně určeny k tomu, aby se přeměnily na tělesnou energii. Takže jsou potřeba ke správnému fungování vašeho organismu. Cukry přijaté z potravy (ovoce, zeleniny nebo pečiva) se přeměňují na glukózu, ta hraje roli energetického paliva pro vaše tělo. Diabetes není až tak o cukrech jako takových, ale o inzulínu a poruchách jeho tvorby.
U diabetu I. typu, který je brán jako autoimunitní onemocnění, přestává slinivka břišní produkovat inzulín, což způsobuje zvýšení glukózových hladin v krvi.
Diabetes II. typu je metabolický stav, který se vyznačuje tím, že tělo má problém s využitím inzulínu. Nezdravá strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin, v kterých najdete přehršli skrytých cukrů, je sice obecně jmenována spolu s dalšími průvodními jevy jako jeden z rizikových faktorů vzniku diabetu II. typu, ale samotný cukr jako takový nemůže za vznik žádného typu cukrovky.
Mýtus č. 2: Přírodní léky na cukrovku nahradí inzulín nebo vyléčí diabetes
Byliny a potraviny jako třeba meloun, kurkuma, skořice a vavřínový list ovlivňují hladinu krevního cukru. Taktéž potravinové doplňky z nich vyrobené. Proto je u diabetiků před začátkem jejich užívání potřeba lékařská konzultace. Stejně tak je dobré dát pozor, pokud chcete používat esenciální oleje pocházející z bylin, které mají vliv na hladiny krevního cukru, a máte předepsanou medikaci na management glykémie.
Pravdou sice je, že některé potraviny mohou zlepšit citlivost na inzulín a používají se v rámci prevence vzniku inzulínové rezistence, ale prakticky nelze říci, že kterákoli z nich je schopna plně nahradit léčbu inzulínem jako takovým, nebo diabetes dokonce plně vyléčit.
Mýtus č. 3: Existují rozdíly v nebezpečnosti mezi jednotlivými typy diabetu
Oba typy diabetu a také těhotenská cukrovka představují srovnatelné riziko pro toho, kdo se s nimi léčí. Největšími hrozbami pro diabetiky I. typu jsou hypoglykemické stavy (velmi nízká hladina krevního cukru), diabetická ketoacidóza (DKA) a nesprávná diagnóza. Diabetes II. typu zůstává často po dlouho dobu neodhalen a je vnímán jako tichá nemoc. U mnohých pacientů je diagnostikován až velmi pozdě, převážně jako přidružený k dalšímu zdravotnímu problému.
Oba typy diabetu jsou stejně závažné, akorát je potřeba se u každého z nich zaměřit na jeho určitá specifika tak, aby bylo soužití s ním snazší pro toho, kdo potřebuje odbornou léčbu.
Co se týče těhotenské cukrovky, může být u rizikových osob (trpí-li nadváhou, rodinnou anamnézou atd.) prekurzorem k vzniku diabetu II. typu po ukončení gravidity. Je riziková například z důvodu možného poškození kardiovaskulárního systému matky.
Pobyt v přírodě skýtá úskalí hmyzího štípnutí: Vsaďte na přírodní repelent bez škodlivé chemikálie
Rozumět rostlinám se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Pochopením jejich životního cyklu dokážete více porozumět tomu, jak vlastně fungují, a ...
Mýtus č. 4: Diabetes I. typu se rozvine pouze u dětí a s II. typem se léčí senioři
Diabetes I. a II. typu se může vyvinout v jakémkoli věku. Ten I. typu je často mylně zaměňován za druhou variantu převážně kvůli tomu, že nespadáte do „správné věkové kategorie“. Rozlišení mezi typy diabetu u osob, které již nepatří mezi děti, usnadní typy protilátek a měření hladiny C-peptidu. Diabetes II. typu se dnes rozvíjí taktéž u dětí, mladých dospělých a zejména alarmujícím tempem u dospělých ve věku 30 až 40 let. A to převážně kvůli sedavému životnímu stylu, nezdravému stravování, kouření a pokračujícímu nárůstu obezity.
Mýtus č. 5: Cukrovka je onemocnění, které nepředstavuje velké riziko pro pacienta
Diabetes je velmi vážný problém, který je uváděn jako jedna z častých příčin úmrtí. Velká část dospělé populace není s diabetem vůbec diagnostikována a řádně léčena, takže u nich probíhá jeho “tichá forma”. Vzrůstá počet novorozenců s hyperglykémií. Cukrovku a její léčbu i prevenci není radno brát na lehkou váhu. Může být provázena mnoha přidruženými komplikacemi vedoucími k vážným potížím funkcí celého organismu.
Mýtus č. 6: Diabetes je onemocnění, které postihuje pouze obézní lidi
Diabetes I. typu nemá nic do činění s nezdravým dietním režimem toho, kdo se s ním léčí. Naopak jedním z příznaků vedoucích k určení jeho diagnózy je ztráta hmotnosti. Tato situace nastává, protože buňky těla nemají v rámci omezené produkce inzulínu slinivkou břišní přístup k energii, běžně dostupné po úspěšném metabolismu sacharidů organismem.
Ačkoliv obezita plynoucí ze stravy, která je příliš bohatá na sacharidy, je identifikována jako jeden z rizikových faktorů diabetu II. typu, není jediným spouštěčem.
Konečně je důležité pochopit, že diabetes 1. a 2. typu mají velmi odlišné příčiny, i když příznaky a management jsou velmi podobné.
Léto je skvělé pro zařazení ryb do diabetického jídelníčku: Dodají tělu potřebné mastné kyseliny i minerály
Více grilujete, nebo si raději dáte rybí polévku či jiné pokrmy, při jejichž přípravě se opravdu vyřádíte s kořením nebo exotickými surovinami? ...
Mýtus č. 7: Ženy s diabetem I. typu mají zakázáno mít děti
U žen s diabetem I. typu nic nebrání v tom, aby měly děti. Gravidita i porod mohou proběhnout bez větších komplikací, jsou-li pod odborným lékařským dohledem a striktně kontrolují hladiny krevního cukru, užívají předepsanou medikaci a dodržují doporučený dietní režim. Jejich těhotenství pro ně sice může být náročnější, ale není pravdou, že by měly zakázáno otěhotnět.
Mýtus č. 8: Děti s cukrovkou by měly omezit fyzickou aktivitu
Důraz na dodržování aktivního životního stylu je pro lidi, kteří se léčí s cukrovkou, tedy i děti, naopak doporučován z důvodu toho, že fyzická aktivita snižuje hladiny krevního cukru. Děti a dospívající s diabetem I. typu mohou provozovat sporty, které je baví, pokud mají správně nastavené dávkování inzulínu a dodržují doporučení týkající se odborníkem nastaveného jídelníčku. Existuje mnoho aktivních sportovců s diabetem I. typu, kteří běžně soutěží ve vrcholových sportech – k nim patří například francouzský atlet Sébastien Sasseville.
Mýtus č. 9: Lidé s cukrovkou by neměli řídit motorová vozidla
Dalším z poměrně hloupých mýtů rozšířených ve společnosti je to, že diabetici nemají řídit motorová vozidla. Faktem je, že i když nízké hladiny cukru v krvi mohou ovlivnit schopnost řízení u diabetiků I. typu, obecně při dodržování lékařských doporučení a úspěšném managementu glykémie mohou ti, kteří se léčí s cukrovkou, za volant bez obav usednout. Je ale potřeba mít po ruce vše potřebné k tomu, aby vás nepřekvapil hypoglykemický stav, velmi důležitá je vhodně zvolená svačina.
Zdroje: Diabetes.org.uk, Ncbi.nlm.nih.gov, My.clevelandclinic.org
17105