Nejen smích prodlužuje život

Vědci potvrdili, že zdravý životní styl prodlužuje průměrnou délku života až o osm let. Platí to i pro chronicky nemocné, kteří jsou však ochotni vdát se alkoholu, cigaret a neaktivního způsobu života. Samotné odvykání kouření bylo podle studie leicesterské univerzity označeno jako nejúčinnější „nakopávač zdraví“.

Nejen smích prodlužuje život

Univerzitní tým zpracovával data téměř půl milionu lidí ve věku kolem čtyřiceti pěti let a monitoroval jejich zdraví nejméně po dobu šesti let. Poté se vědci zaměřili na osoby s chronickým onemocněním jako např. astmatem, cukrovkou či srdeční vadou. Tyto účastníky výzkumu pozorovali, aby zjistili, jak zdravý životní styl ovlivňuje jejich zdraví a průměrnou délku života. Bylo mapováno, kolik vypili alkoholu či vykouřili cigaret, jak často cvičili a jaké jsou jejich stravovací návyky. Vědci také zohlednili další faktory jako např. etnickou příslušnost, pracovní postavení a index tělesné hmotnosti.

Zdravý životní styl je základ

Bylo zjištěno, že mužům se zdravotními obtížemi, kteří jen zřídka věnují pozornost zdravému životnímu stylu, bylo do vínku přidáno 1,5 roku života navíc. Zdravější přístup pak mužům přidal 4,5 roku navíc a těm, co obzvlášť dbali o své zdraví a způsob života pak tento přístup prodloužil život asi o 6,3 let. Ženám v rámci stejných kategorií přidal jejich způsob života: 3,5 roku, 6,4 roku a ženám s nejdravějším přístupem 7,6 roku.

Zdravý životní styl je podle vědců cesta pro všechny jak si prodloužit život, a to bez ohledu na jejich aktuální zdravotní stav. Yogini Chudasana, vedoucí vědecký pracovník, uvedl: „I lidí s chronickými obtížemi mají své zdraví a každodenní způsob života ve svých rukou. Díky možnosti nahlédnout 450 tisícům lidem do života jsme měli příležitost prozkoumat příznivé účinky zdravého životního stylu na jedincích sužovanými vícero nemocemi. Zjistili jsme, že zdravý životní styl, především zanechání kouření, prodloužilo průměrnou délku života o 7 let. Tato studie by mohla mít velký dopad na veřejné zdraví, protože, jak jsme doufali, jsme prokázali, že nikdy není pozdě zcela změnit svůj život.“

Zdroj: Diabetes.co.uk

Překlad: Lucie Sabelová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x