Nejen diabetik si potřebuje nový návyk osvojit! Jak vytrvat a nepodlehnout lenosti?

Nejen diabetik si potřebuje nový návyk osvojit! Jak vytrvat a nepodlehnout lenosti?
Někdy i tomu největšímu dříči může chybět motivace Zdroj: Shutterstock

Znáte to sami. Když si chcete vytvořit nějaký nový návyk, lehce se vrátíte k tomu starému, pohodlnějšímu. Zkrátka nevydržíte. Podívejte se, jaké metody time managementu vám mohou významně pomoci, ať už v boji s cukrovkou, nebo třeba s běžnými denními povinnostmi. Už jste slyšeli o pravidlu 21 dní nebo 40:60?

Jste v jednu chvíli extrémně motivovaní, že byste snad pokořili celý svět, a za nedlouho ani nevíte, co jste si to vlastně předsevzali? Pak se vám bude hodit pár praktických rad, jak si lze snadno osvojit návyk.

Návyky si osvojujete během svého života

Princip je jednoduchý. Aby vaše hlava přijala nový návyk, potřebuje si na něj nejdřív zvyknout a zautomatizovat ho. Zig Ziglar, americký spisovatel, to řekl perfektně. „Motivace je jako sprchování – její účinky jsou dočasné. A proto se sprchujeme denně.“ Žádná poučka vám sice nezaručí zázrak, ale může vám dát dobrou berličku, jak svůj život chytit pevně do svých rukou.

Ani pravidlo 21 dní nezaručí, že vaše hlava tento návyk přijme za svůj. Avšak práce na automatizaci velmi usnadňuje život. Představte si, jak ráno vstáváte. Vstanete z postele, to je návyk. Vyčistíte si zuby, obléknete se. To je rovněž návyk. Možná máte rádi sprchu po ránu nebo čerstvě umletou kávu. To vše jsou návyky, které jste si osvojili během svého života.

Můj příběh: „S tchyní nás spojila tragická událost. Bála se, že přijde i o mě a nevěřila doktorům, tak mi nutila alternativní možnosti léčby diabetu.“

Musela jsem se naučit říkat ne, abych ochránila své zdraví. Málem jsem se řídila něčím, s čím jsem vlastně vůbec nesouhlasila. Říká se tomu ...

Něco už děláte dávno automaticky

Některé návyky měníte během toho, jak se mění váš život. Když si najdete práci, kvůli které změníte způsob cestování, můžete si zvyknout, že každé ráno posloucháte oblíbený podcast. Možná si také koupíte něco dobrého cestou do metra, pokud žijete ve velkém městě. A když si pořídíte psa, musíte ho ráno vyvenčit. Tyto návyky se pro vás časem stanou automatické. Jsou také poháněné určitým motivátorem.

Podcast vám například dělá radost, dobrota v pekárně polaská vaše chuťové buňky a psa vzít ven musíte, aby vám doma nepřichystal překvapení. Mnoho věcí ale děláte samovolně, bezmyšlenkovitě. Nezabýváte se každou činností, nehodnotíte ji. Pokud přemístíte doma věc, ke které každý den směřujete automaticky, jistě budete další ráno zaskočeni – a možná namíříte tam, kde věc byla původně.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Pravidlo 21 dní

Pravděpodobně poprvé toto pravidlo popsal Dr. Maxwell Maltz, který byl plastickým chirurgem a psychologem. Ve své knize Psycho-Cybernetics uvedl, že je potřeba 21 dní, aby si člověk mentálně zafixoval novou zkušenost. Tou může být pro mozek i jiná příprava kávy, vstávání v jinou hodinu nebo pravidelná ranní jóga. Dokonce uvedl, že má toto pravidlo analogii také ve fantomových bolestech. Právě 21 dní má trvat, než přestane pacient cítit amputovanou končetinu.

Fantomovou bolest pociťuje po amputaci zhruba 60–80 % lidí. Četnost těchto bolestí s časem klesá.

Říká se dokonce, že číslo 21 je transformační. Například rovnodennost a slunovrat nastává po 21 dnech, lidská tvář má vážit právě 21 kilogramů. Pokud číslo otočíme, dostaneme 12. Tolik máme znamení ve zvěrokruhu, měsíců v roce i hodin v jednom půl dni. Toto číslo je tak důkazem o koloběhu života a podněcovačem jeho přirozené energie.

Metoda GTD od Davida Allena

Velmi populární metodou, která může dát vašemu životu řád, je metoda GTD, zkratka anglického názvu „Getting Things Done“. Allen ve své knize říká, že pokud člověk věnuje energii na to, aby si na něco vzpomněl, dostává se do fáze chaosu. Naopak by měl věnovat svůj čas externím seznamům, jež budou mít za následek využívání plné kapacity mozku.

Celá metoda je velmi jednoduchá. Napomáhá k uvědomění si, že si v hlavě někdy až příliš dlouho držíme nedokončené cykly, které se nám tam hromadí. Mozek má totiž tendence dokončovat. Pokud jsme něco nedodělali, máme tendence nad tím neustále přemýšlet. Tím „pomyslným doděláním“ může být právě to, že si věc zapíšeme na papír, a do doby, než ji začneme plnit, ji vypustíme z hlavy. Další možností je také věci delegovat, abyste měli čistou hlavu na osvojování dalších návyků.

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Zloději času

Jedná se o každodenní drobná vyrušení, jež v životě významně překáží, pokud se s nimi nenaučíte pracovat. Může jít třeba o kolegu, který se u vás zastaví na kafíčko, nebo o partnera, který bude zrovna teď chtít řešit nadcházející dovolenou. Jde o cokoliv, s čím ve své pracovní době nepočítáte.

Jistě vás nepřekvapí, že takovými zásadními zloději času bývají sociální platformy, jako jsou YouTube, Instagram, Facebook a podobně. Na principu udržení pozornosti funguje také poměrně nová síť TikTok, která vás svým nastavením drží, abyste neodcházeli.

Šikovným nástrojem pro zvládnutí time managementu a zlodějů času je pravidlo 40:60. To znamená, že byste měli mít vždy naplánovaných 60 % svého pracovního času a zbytek si ponechat pro „zloděje času“. Pokud konkrétní den žádní nepřijdou, pusťte se do těch projektů, které dlouhodobě odkládáte.

Zdroj: MarfinWikipedia, Ales-Kalina

8238

Diskuze k článku