Diabetici II. typu v remisi mají nižší pravděpodobnost rozvoje onemocnění srdce a ledvin
Nehty jako okno k vašemu zdraví. Prozradí vášnivého kuřáka i dlouholetého vegetariána
Zdroj: Pixabay
Čisté a dobře udržované nehty jsou vizitkou každého z nás. Nehty ale neodráží jenom to, zda dostatečně dbáme o svůj zevnějšek, ale také zrcadlí naši zdravotní a psychickou formu. Denně namáhané nehty, kterým často ani nevěnujeme přílišnou pozornost, nás přesto dokáží varovat před nevyváženým jídelníčkem, ale i před vážným onemocněním, jako je cukrovka, porucha štítné žlázy nebo rakovina.
Nehty mohou být zdánlivě silné, ale zároveň velmi křehké. Každý den je vystavujeme povětrnostním podmínkám, mechanické zátěži i stresu. Jejich úlohou není pouze zdobit naši ruku, ale varovat nás před blížícím se onemocněním. I proto je dobré věnovat nehtům patřičnou pozornost, zvláště v případě, že trpíte nějakým chronickým onemocněním.
Jak nehty rostou
Nehet, který je okem patrný, se skládá z neživého proteinu obsahujícího tuk a vlhkost a tato část je připojena k nehtovému lůžku. Kůžička, která chrání celý nehet a utěsňuje lůžko pod nehtem, zabraňuje vniknutí bakterií. Někdy bývá vidět i kousek živého nehtu, který má tvar půlměsíce a je jasně růžový. V průměru vyroste nehet o 4 mm za měsíc, v případě onemocnění nebo stresu se však růst může zpomalit nebo dokonce zastavit.
Fakt: Známky špatného zdravotního stavu se na nehtech mohou objevit ještě dříve, než se objeví fyzicky.
Tvar nehtu
Zdravý nehet by měl být hladký, lesklý a pevný. Nápadně vypouklé a baňaté nehty naznačují oslabené plíce a srdce. Pokud jsou nehty prohnuté jako u lžičky, je potřeba do těla dostat více železa. Velmi zakulacené konce nehtů můžou znamenat nedostatek vitamínu B12.
Namodralé až černé nehty
Zčernání nehtu často předchází nějaké poranění a není nutno se ho obávat, protože nehet odroste a zčernání zmizí. Pokud však nehet neodrůstá, je lepší zajít preventivně k lékaři, aby vyloučil jiná onemocnění. Namodralé nehty totiž mohou značit i nádorové onemocnění. Může se však jednat i o nedostatek kyslíku v těle, abnormální vystavení chladu, vysokou hladinu hemoglobinu a tmavomodré nehty bývají i příčinou špatné funkce plic.
Fakt: Modré nehty mívají i HIV pozitivní pacienti, a to z důvodu infekce nebo jako vedlejší příznak užívání léků.
Žloutnutí nehtů
Takové nehty jsou typické pro kuřáky, ale pokud nekouříte, s největší pravděpodobností se jedná o plíseň, cukrovku nebo o poruchu štítné žlázy. U diabetiků je to poměrně častý jev a zapříčiňuje ho rozklad cukru, který má účinky na kolagen v nehtech. Dále můžou být žluté nehty příčinou:
- poškozených dýchacích cest,
- plicní infekce,
- nadměrného používání laku na nehty,
- žloutenky,
- lupénky.
Skvrny
Bílé nevzhledné skvrnky mohou být důsledkem mechanického poškození, ale jinak také svědčí o chybějících vitamínech a minerálech. Nejčastěji se jedná o zinek a nedostatek bílkovin ve stravě. Pokud se vám na nehtech objeví žlutočervené skvrny, může se jednat o psoriázu – lupénku, a je tedy vhodné navštívit dermatologa.
Nevysvětlitelné hyperglykémie? Za vysokou hladinou cukru v krvi mohou být léky, nemoci, počasí i denní režim
Existuje poměrně mnoho překvapivých spouštěčů, které jsou mimo vaši kontrolu, a které zároveň zvyšují hladinu cukru v krvi. Je dobré o nich ...
Bílé až bledé nehty
Příliš bledé až průhledné nehty svědčí o probíhající chorobě jater a je více než vhodné zajít k lékaři, aby vám udělal jaterní testy. Dále mohou naznačovat nedostatečnou cirkulaci krve, chudokrevnost a podvýživu.
Fakt: S přibývajícím věkem nehty blednou, je to tedy obvyklý příznak stárnutí.
Rýhy a nerovnosti
Podélné rýhy odrážejí nevyváženou stravu v našem jídelníčku a naznačují i špatné zažívání. Svislé rýhy naopak ukazují k vážnějším problémům, mezi které patří především porucha štítné žlázy a cukrovka. Tyto rýhy se však běžně objevují i u kuřáků.
Lámavé nehty
Nejběžnějším viníkem lámavých a třepících se nehtů jsou hormonální změny, stres, nedostatek minerálů a vitamínů a v neposlední řadě i nekvalitní výživa. Na vině může být samozřejmě i dědičnost, ale v kombinaci se žlutým odstínem nehtu se s určitostí jedná o plísňovou infekci. V případě lámavých nehtů je nejjednodušší suplementovat chybějící vitamíny a minerály, a to především zinek, vápník, hořčík a B-komplex.
Rady na závěr
Péče o nehty, jak na nohou, tak na rukou, by měla být samozřejmostí. U diabetiků to však platí dvojnásob. Prvotní prevencí je mazání v podobě olejové péče (běžně k dostání v drogeriích i lékárnách), dále je při úklidu vhodné používat gumové rukavice, a v případě častého lakování nehtů používat podkladovou bázi zároveň se šetrným odlakovačem bez acetonu.
Zajímavost: Víte, že každý prst na ruce odpovídá určitému orgánu v těle? Palec například souvisí s mozkem, ukazováček s plícemi, prostředníček s tenkým střevem, prsteníček s ledvinami a malíček zase se srdcem.
Zdroje: aazdravi.cz, phoeberichmd.com, mirror.co.uk, healthline.com
14960