Bis Bis

Nastavte tvář babímu létu: Vitamín D byste měli doplňovat i v zimě

Nastavte tvář babímu létu: Vitamín D byste měli doplňovat i v zimě
Určité druhy mořských ryb fungují jako skvělý zdroj vitamínu D. Ve vašem jídelníčku by proto neměly chybět. Zdroj: Freepik

Vitamín D je esenciální vitamín, který hraje klíčovou roli v mnoha aspektech našeho zdraví. V následujícím článku se zaměříme na jeho funkce v těle, na to, kde jej efektivně získat a také na projevy jeho nedostatku. Nedejte se zastrašit přicházejícím podzimem a načerpejte si ještě teď dostatečnou zásobu vitamínu D na chladnější měsíce!

Vitamín D patří k esenciálním, tedy nezbytným vitamínům, přesto jeho důležitost mnohdy podceňujeme. Ven chodíme jen zřídka a uklidňujeme se tím, že nějaké to “déčko” jednoduše v případě potřeby slupneme v tabletce. Naše tělo dokáže ale lépe vstřebávat vitamín D ze sluníčka, jelikož je to jeho nejpřirozenější zdroj. Pojďme tedy nastavit tvář babímu létu a nechme se hladit pomalu odcházejícími slunečními paprsky.

Vitamín D zastává v těle řadu zásadních funkcí

Vitamín D je znám především díky své roli v metabolismu vápníku a fosforu – a tedy i v udržení zdravých kostí. Ale to je jen začátek:

  1. Zdraví kostí: Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku ve střevech, což je klíčové pro mineralizaci kostí a zubů.
  2. Imunitní funkce: Vitamín D je také důležitý pro normální funkci imunitního systému a může hrát roli v obraně proti infekcím.
  3. Regulace růstu buněk: Vitamín D může ovlivnit proces diferenciace a růstu některých typů buněk.
  4. Regulace nálady a podpora funkce mozku: Existují studie, které spojují hladiny vitamínu D s regulací nálady a sníženým rizikem deprese.
  5. Podpora zdraví srdce: Vitamín D může hrát roli v regulaci krevního tlaku a zdraví srdce.

Citliví jedinci by se měli věnovat prevenci poruchy zvané SAD, kterou podzim může vyvolávat

Milovníci zářivých barev v přírodě kolem nás se přicházejícího podzimu již nemohou dočkat. Ti z nás, kteří ale preferují energií nabité ...

“Déčko” načerpáme ze sluníčka, ze stravy či pomocí doplňků

Vitamín D můžeme získat několika způsoby:

  1. Sluneční svit: Největším zdrojem vitamínu D pro většinu lidí je sluneční svit. Když je naše kůže vystavena UVB záření ze slunce, produkuje previtamín D3, který je následně v těle přeměněn na aktivní formu vitamínu D (kalcitriol). Tento přirozený proces je velmi efektivní – a vytvořený vitamín D je často dobře vstřebáván.
  2. Strava: Ačkoliv je těžké získat dostatečné množství vitamínu D pouze z potravy, některé potraviny, jako jsou tučné ryby (losos, makrela, sardinky), hovězí játra, sýr, vaječné žloutky a některé houby, obsahují vysoké množství vitamínu D.
  3. Doplňky stravy: Pokud nemáte dostatečný přísun vitamínu D ve stravě a ani nechodíte příliš často ven, můžete “déčko” suplementovat. Když užíváme doplňky s vitamínem D, můžeme přesně kontrolovat množství vitamínu, který přijímáme. V případě slunečního svitu může být množství vytvořeného vitamínu D ovlivněno faktory, jako je roční období, zeměpisná šířka, čas strávený na slunci, typ kůže, použití opalovacího krému a tloušťka oblečení. Tato úskalí jsou v případě farmakologické suplementace eliminována. Pro některé lidi, kteří žijí v oblastech s nedostatečným slunečním svitem, nebo kteří tráví většinu času v interiérech, může být suplementace vitamínem D nezbytná k dosažení optimálních hladin.

Je dobré vědět: Doplněk stravy s vitamínem D může obsahovat vitamín D2 (ergokalciferol, především rostlinného původu) nebo D3 (cholekalciferol, obvykle živočišného původu). Většina výzkumů naznačuje, že D3 je pro lidi účinnější a lépe se vstřebává než D2.

Arónie neboli černý jeřáb je často opomíjeným pokladem venkovských zahrad

Tmavé bobule daly arónii přízvisko černý jeřáb. Je vyhledávaná kromě lidí také ptáky, kteří často dokážou úrodu očesat ještě před námi. Občas ...

Nedostatek vitamínu D poznáte na kostech a zubech

Nedostatek vitamínu D může mít vážné důsledky. Mezi nejčastější z nich patří:

  1. Kosti: Nedostatek vitamínu D může vést k tzv. osteomalacii (změknutí kostí) u dospělých a k rachitidě u dětí.
  2. Imunitní systém: Snížené hladiny vitamínu D mohou zvýšit riziko infekcí a autoimunitních onemocnění.
  3. Nálada: Existuje souvislost mezi nízkými hladinami vitamínu D a úzkostí či depresí.

Je dobré vědět: Vitamín D je rozpustný v tucích, což znamená, že jeho vstřebávání může být zvýšeno, pokud je konzumován s tukem. Pokud užíváte doplněk vitamínu D, nezapomeňte jej užívat vždy v kombinaci s tučným jídlem či čerstvým olejem.

Doplnění “déčka” před zimou je klíčové

Ve většině zeměpisných šířek klesá intenzita slunečního záření v zimních měsících. Proto je během podzimu a zimy produkce vitamínu D v kůži často znatelně nižší a v některých severských oblastech dokonce kvůli polární noci neprobíhá vůbec.

  • Získání dostatečného množství vitamínu D na konci léta může pomoci vybudovat určitou vitamínovou rezervu, která podpoří tělo v období, kdy je produkce vitamínu D omezena. V zimních měsících se můžeme opřít především o naše vnitřní zásoby vitamínu D (uložené v tukových tkáních), proto je tolik důležité vytvořit si ještě koncem léta potřebné zásoby.
  • Vitamín D hraje mimo jiné klíčovou roli v podpoře imunitní funkce těla. Vzhledem k tomu, že v chladnějších měsících se často zvyšuje výskyt chřipkových i jiných infekcí dýchacích cest, je optimální hladina vitamínu D velkým pomocníkem v obraně proti těmto nemocem.

Zdroje: magistra, ncbi

4908

Diskuze k článku