Velký horoskop na srpen 2024 pro všechna znamení: Štíři se musí vzdát ega, Býci ukončí dlouhodobé spory
Nastává sklizeň zimolezu: Nasbírejte si kamčatskou borůvku a prospějte svému diabetu
Zdroj: Freepik
Zimolez kamčatský, lidově známější jako kamčatská borůvka, je nejen rostlina s výjimečnými nutričními vlastnostmi, ale také zaujímá přední místa v českých zahradách jako esteticky hodnotný keř. Tato léčivá rostlina pochází z chladných oblastí Sibiře a Kamčatky, dnes ale již zdomácněla i u nás. Těšit se můžete hlavně z chutných plodů zimolezu, které diabetikům nabízí hotový vitamínový koktejl. Flavonoidy v modrých bobulích mají totiž velmi pozitivní vliv na léčbu cukrovky.
Vlastníte-li aspoň malou zahradu, zimolez kamčatský by v ní rozhodně neměl chybět. Zvláště jste-li diabetik, můžete využívat jeho plody jako účinné pomocníky v regulaci glykémie. Navíc skvěle fungují jako ozdoba letních drinků a dezertů.
Vitamínový koktejl v každé bobulce
Bobule zimolezu kamčatského (Lonicera kamtschatica) jsou skutečným pokladem co do obsahu vitamínů a minerálů.
- Skrývá se v nich skutečně velké množství vitamínu C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi a schopností posilovat imunitní systém.
- Dále obsahují vitamíny B, E a A, které mají příznivý vliv na náš zrak, kůži, nervový systém a další funkce těla.
- Zimolez je bohatý také na minerály, jako je draslík, vápník, železo a měď, které jsou klíčové pro zdravý růst a vývoj těla, stejně tak jako pro mnohé buněčné pochody.
Očkování a cukrovka jdou ruku v ruce. Diabetici by mimo jiné měli mít i očkování na pásový opar
Víte, která očkování byste jako diabetici rozhodně měli mít? A která očkování jsou potřeba pro cestování do exotických koutů naší planety během ...
Léčivé látky v zimolezu kamčatském pomáhají i diabetikům
Lidem s cukrovkou nabízí bobule zimolezu kamčatského mnoho přínosů.
- Obsahují relativně málo cukrů a kalorií, což z nich dělá vhodnou složku dia diety.
- Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, neboť zpomalují vstřebávání cukru do krevního oběhu.
- Nejdůležitější pro diabetiky však je, že bobule zimolezu obsahují specifické bioaktivní látky, jako jsou flavonoidy a fenolické sloučeniny. Tyto složky jsou prokazatelně účinné v boji proti řadě nemocí, včetně diabetu. Hrají klíčovou roli jak v prevenci, tak i v léčbě diabetu.
Jak to dělají? Tyto sloučeniny totiž dokážou stimulovat produkci inzulínu a zlepšovat citlivost buněk na inzulín, což je pro diabetiky velmi důležité.
I pár kuliček kamčatské borůvky denně může prospět vaší cukrovce, zkuste je proto v sezóně zařadit do svého jídelníčku. Navíc si na nich skvěle pochutnáte.
Při zpracování zimolezu se fantazii meze nekladou
Zimolez kamčatský je vynikající v mnoha kulinářských podobách.
- Jeho bobule lze konzumovat čerstvé, ale lze je také sušit, mrazit nebo z nich vyrábět marmelády, džemy, šťávy, sirupy či dokonce víno nebo příjemně trpký likér.
- Jsou také skvělou přísadou do sladkého pečiva, koláčů či muffinů, ale nebojte se je zpracovat také jako netradiční ochucení salátů nebo těstovin.
Díky své příjemné, jemně štiplavé a výrazné chuti se hodí do mnoha různých pokrmů a v netradičních kombinacích třeba s masovou omáčkou se stanou také dobrým konverzačním tématem s vašimi hosty.
Tip pro vás: Zkusili jste třeba použít plody zimolezu jako brusinky do svíčkové? Získá díky nim zajímavou pikantní chuť.
Osvěžující drinky pro diabetiky: Užijte si pohodu léta se sklenkou plnou zdraví
Pořádáte-li přátelskou sešlost u vás doma, nemyslete jen na hosty, které snadno pohostíte konvenčním mojitem či aperolem. Připravte si zdravý a ...
Pěstování tohoto keře zvládne i zahradník amatér
Přestože zimolez kamčatský pochází z drsných chladných oblastí Sibiře a Kamčatky, lze ho úspěšně pěstovat i v mírnějším podnebí, které je například v České republice. Tato rostlina je odolná, mrazuvzdorná a nenáročná na péči, a proto je vhodná i pro nezkušené zahrádkáře.
Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště a dobře propustnou, ideálně humusovou půdu. Mladé rostliny je vhodné v prvních letech po výsadbě chránit před jarními mrazíky, které mohou poškodit citlivé pupeny.
Dobré vědět: Přestože se zimolez kamčatský přizpůsobí většině půdních podmínek, pro optimální růst a výnos by měla být půda bohatá na organické látky a mírně kyselá.
Sklízejte plody co nejtmavší
Bobule zimolezu jsou obvykle připravené ke sklizni v období srpna až září, kdy jsou plně zralé. Jejich barva je tmavě modrá až černá a mají sladce kyselou chuť. Po sklizni je nejlepší je ihned zpracovat, protože se relativně rychle kazí. Pro delší skladování je vhodné bobule zmrazit, po rozmrazení chutnají jako čerstvé.
Všestranně léčivý keř: využijete plody, kůru i listy
Přestože nejčastěji zpracováváme plody zimolezu, také jeho listy a kůra mají léčivé vlastnosti.
- Listy obsahují flavonoidy, třísloviny a další bioaktivní sloučeniny a mohou být použity v bylinné medicíně.
- Kůra zimolezu je zdrojem rutinu, který má silné antioxidační vlastnosti a může přispět k prevenci řady nemocí, včetně kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.
Pokud se zajímáte o bylinnou léčbu, můžete zkusit zpracovat i listy zimolezu ve formě čaje či odvaru a kůru využít na přípravu tinktury. V každém případě můžete však využít léčivé síly jeho plodů, a přispět tak nejen k léčbě svého diabetu.
Zdroje: ncbi, frontiersin, celostnimedicina
6745