Nárok na lázeňský pobyt při cukrovce

Nárok na lázeňský pobyt při cukrovce

V České republice mohou mít nárok na plně hrazený lázeňský pobyt diabetici se zdravotními komplikacemi, kterými se rozumí například neuropatie či angiopatie. Konečné rozhodnutí o úhradě zdravotní pojišťovnou je však vždy na revizním lékaři.

Kromě komplexní lázeňské péče, která je plně hrazená pojišťovnou, může mít diabetik nárok i na tu příspěvkovou. To znamená, že zbylou částku si nemocný za pobyt doplácí. Možné je ovšem připlatit si i za nadstandardní ubytování v rámci lázeňského pobytu.

Lázně a diabetes: Jak vyřídit žádost?

Pokud se léčíte s cukrovkou a máte zdravotní komplikace, můžete zkusit zažádat o léčebný lázeňský pobyt u svého ošetřujícího lékaře. Předtím je však nutné navštívit ještě odborného lékaře, v tomto případě diabetologa, který lázně navrhne písemně vašemu praktikovi. Až bude mít váš praktický lékař vše potřebné, může sepsat návrh na lázeňskou péči. Současně s tím vybere i místo vhodné pro léčebný pobyt. Zpravidla ale pacient může sám vybírat z konkrétního seznamu lázeňských míst, kam by se nejraději vydal. Konečným procesem je zaslání návrhu na zdravotní pojišťovnu. Zde jej prozkoumá revizní lékař. V případě, že návrh schválí, posílá jej do vybraných lázní, odkud diabetika zkontaktují s termínem nástupu léčebného pobytu.

Podmínky pro získání léčebného lázeňského pobytu u diabetika a jeho délka

Získat nárok na léčebný lázeňský pobyt při cukrovce není jen tak. Největší šanci na jeho uplatnění mají lidé s komplikacemi při léčbě cukrovky (tím se rozumí dekompenzace nemoci i při dodržování všech léčebných doporučení) anebo ti, kteří se léčí nejen s diabetem, ale i s jinými chronickými nemocemi (např. kardiovaskulárního aparátu, dýchacího systému či močového ústrojí). Délka lázeňského pobytu po schválení revizním lékařem se pak pohybuje kolem tří týdnů, a to jak při plné úhradě pojišťovnou, tak i při té příspěvkové. Dětští pacienti s cukrovkou mají nárok na delší pobyt v lázních, tj. 28 dní.

Kontraindikace lázeňské léčby u diabetika

Základní kontraindikací léčebného lázeňského pobytu při cukrovce bývá nedodržování léčby předepsané lékařem. Pokud si tedy nemocný může prokazatelně za svou dekompenzaci diabetu sám, např. nedodržováním diabetické diety či neužíváním pravidelné medikace, nemá mnoho šancí k tomu, že mu pojišťovna lázně schválí. Dalšími kontraindikacemi k lázeňskému pobytu může být i omezená hybnost diabetika, neschopnost fyzické zátěže, vážné nemoci anebo jeho nespolupráce.

Jaké lázně poskytují léčebné pobyty pro lidi s cukrovkou?

V České republice je celá řada lázeňských míst, které umožňují léčebné pobyty pro diabetiky na základě lékařské indikace. Pakliže vám tedy lázně pojišťovna schválí, můžete se ocitnout například na těchto krásných místech tuzemska:

  • Jeseník: tyto lázně vás uchvátí svou polohou. Fascinující a uklidňující příroda je tu skutečně na každém kroku. Z léčebných metod vám zde nabídnou např. bylinné koupele, elektroléčbu, muzikoterapii a další. Kromě jiného si v lázních můžete i zaplavat v bazénu, zahrát tenis anebo si zaposilovat v posilovně.
  • Františkovy Lázně: tyto lázně jsou perlou západních Čech. Kromě žen s gynekologickými obtížemi, sem jezdí i lidé s cukrovkou. Do sytosti si zde užijete vířivky, uhličité koupele, bahenní zábaly a podobné relaxační procedury. Ve volném čase se můžete kochat okolní přírodou a krásnou kolonádou.
  • Karlovy Vary: dalším úchvatným místem západních Čech jsou bezesporu Karlovy Vary. Zde si užijete v rámci procedur vskutku mnoho. Okusit můžete vodoléčbu, zábaly, parafínové obklady, lymfodrenáže i masáže. Volný čas pak nabízí přehršel množností. Projít se můžete po centru lázeňského města, popíjet u toho minerální prameny a večer si třeba zajít do kina anebo bazénu.

Dalšími okouzlujícími místy vhodnými pro lázeňské pobyty s cukrovkou jsou Luhačovice, Lázně Libverda, Poděbrady, Mariánské Lázně, Lipová – Lázně či Konstantinovy Lázně.

Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

3836

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku