Slzovka: Bezlepková plodina vhodná i pro diabetiky. Připravte si z ní šoulet, typický židovský pokrm
Naklíčená semínka: Nový trend, který nahradí doplňky stravy v práškové formě
Zdroj: Freepik
Příroda je mocná čarodějka, která do každé své součásti ukryla neuvěřitelně obrovské množství léčivé síly, a já opravdu neznám levnější a dostupnější zdroj zdraví, než jsou naklíčená semínka. Kdysi vedlejší produkt sklizně se tak nyní stává novým směrem ve zdravé výživě, který získává na stále větší oblibě. Zařadit klíčky do svého jídelníčku znamená dopřát tělu pořádnou dávku vitamínů, minerálů a k tomu ještě něco navíc.
Probudit nenaklíčená semínka k životu je jako kouzlo, které se může povést komukoliv. Stačí jen trocha péče a úsilí – odměnou vám budou klíčky, které mohou být skvělou alternativou k zelenině, nahradíte jimi bylinky, můžete s nimi posypat brambory, přidat je do pomazánek, salátů, smoothie nebo do oblíbených polévek.
Počátek stojí na spícím zrnu
Všechna zrna jsou ve skutečnosti pouze spící semena obsahující speciální růstové inhibitory, které jim brání vyklíčit, dokud nejsou vhodné podmínky. Zrno se skládá ze tří částí – otruba, klíček a endosperm. Pokud je tedy zrno celé a neporušené, ukrývá v sobě potenciál pro zcela novou rostlinu. K nastartování klíčení jsou nezbytné správné podmínky, a to především teplo, vlhko a vhodný čas.
Fakt: Vlhké podmínky jsou také ideální pro růst bakterií (E. Coli, listerióza, salmonela), proto je dobré věnovat klíčení opravdu pozornost a pečlivě číst etikety výrobců, kde se také uvádí, které klíčky je nutné tepelně opracovat.
Co nám klíčení přináší?
V prvé řadě jsou klíčky opravdu nutričně vyvážené – obsahují velké množství bílkovin a vlákniny, ale o to méně sacharidů a téměř žádné tuky. Jsou bohaté na vitamín C a B, obsahují mnoho minerálů, jako je hořčík, selen, fosfor, zinek a železo, ale nezanedbatelný není ani podíl antioxidantů, které bojují proti různým virům a bakteriím v těle, mají schopnost ukočírovat správnou funkci štítné žlázy, a dokonce jsou do jisté míry schopné chránit proti rakovinovému bujení.
Dále usnadňují trávení, díky svým benefitům pomáhají při redukci hmotnosti, posilují imunitní systém a konkrétně (díky kyselině listové) eliminují riziko glaukomu a šedého zákalu, ale navíc jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy.
Fakt: Většina naklíčených zrn sice obsahuje méně lepku, ale rozhodně nejsou bezlepková. Mezi ta, která si mohou dopřát i celiaci, patří hnědá rýže, pohanka, kukuřice, proso, oves a quinoa.
Klíčky a diabetes
I pro diabetiky je vhodné zařadit naklíčená zrna do jídelníčku. V prvé řadě mají nízký glykemický index, a tím pomáhají udržet stálou hladinu cukru v krvi, dále obsahují rozpustnou vlákninu, která zpomaluje vstřebávání glukózy do krve, a navíc ta, která obsahují chlorofyl (tedy mají zelené zbarvení), přirozeně čistí krev, odstraňují nežádoucí zbytky z těla, a navíc aktivují důležité enzymy – proto se doporučují při různých formách autoimunitních poruch (roztroušená skleróza, diabetes 1. typu, lupus, onemocnění štítné žlázy apod.).
Tip: Největším pomocníkem při diabetu, který zároveň snižuje deprese a únavu, je naklíčená hnědá rýže.
Která semínka jsou vhodná ke klíčení?
Obvykle se zrna ze zemědělské výroby moří nebo mají geneticky upravený původ a jsou určena k výsevu. Ta samozřejmě nejsou ani trochu vhodná. Nakoupit tak připravená semena ke klíčení můžete v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu. Báječně se na klíčení hodí cizrna, vojtěška, mandle, pohanka, sezam, slunečnice, červená čočka, fazolky mungo, řeřicha, ředkvičky, ječmen, rýže a quinoa. Existují však i přímo směsi ke klíčení.
Naopak jsou také zrna, kterými se raději vyhněte, protože by vašemu trávícímu traktu neudělala dobře. Jedná se o lilkovité rostliny, sóju, hrách nebo fazole.
První elektronický obvaz: Převratný výzkum, díky kterému lze urychlit i hojení diabetických vředů
Malý, pružný obvaz urychluje hojení tím, že dodává bezbolestné elektrošoky přímo v místě rány. Je také ale schopen sledovat proces hojení a ...
Jak s klíčením začít?
Ke klíčení budete potřebovat v prvé řadě klíčky, ale pak také klíčicí misku, kterou můžete pořídit v běžném obchodě. Pokud klíčicí misku nemáte, nezoufejte. Stejně dobře vám poslouží i zavařovací sklenice, jemné plátýnko a gumička. Každé semínko potřebuje jinou dobu ke klíčení (většinou se udává na etiketě). Pokud si však nejste jistí, tady je menší přehled:
- Dvoudenní fáze: vojtěška, jetel, ředkvičky, brukev, brokolice.
- Třídenní fáze: cizrna, mungo, zelený hrášek, žito, špalda, pšenice, pískavice, čočka.
- Týdenní fáze: Pohanka, cibule, česnek, slunečnice, pšenice, řeřicha, rukola, řepa, kapusta.
A jak tedy začít?
- Zrna nejdříve opláchněte a sceďte.
- Poté je znovu namočte do vody a nechejte do druhého dne “bobtnat”.
- Opět zrna pořádně propláchněte a opět sceďte.
- Zrna umístěte do sklenice nebo klíčicí misky.
- Sklenici zakryjte plátýnkem a zajistěte gumičkou, klíčicí misku uzavřete podle návodu (pokud nemá miska automatické zavlažování, 2× denně klíčky propláchněte).
- Sklenici obraťte dnem vzhůru, aby mohla přebytečná voda odtékat (umístěte vždy na světlo, ne do chladu).
- I ve sklenici je potřeba 2× denně klíčky propláchnout a opět postavit dnem vzhůru.
- Až se objeví malé klíčky, naposledy vše propláchněte a uložte do chladu.
Tip: Páchnoucí, slizké nebo černé klíčky vyhoďte.
Závěrem
Pozorovat klíčení semínek hodinu za hodinou a dnem za dnem je lepší než televize. Klíčení není nic těžkého a do péče o malé rostlinky můžete zapojit i své ratolesti, u kterých podpoříte nejenom zdravé návyky, ale bude to od nich vyžadovat i jistou dávku zodpovědnosti, aby se semínka probudila k životu. Nakonec je však potřeba říct, že i takovou superpotravinu, jakou naklíčená zrna jsou, bychom měli zařazovat do svého jídelníčku postupně, aby si na ně tělo zvyklo.
Zdroje: jenniferhuntnutrition.com, celostnimedicina.cz, wholegrainscouncil.org, diabetesselfmanagement.com
8689