Náhražky kuchyňské soli by mohly zachránit mnoho životů

Náhražky kuchyňské soli by mohly zachránit mnoho životů

Sůl je pro náš organismus nepostradatelná, ovšem její nadměrná konzumace s sebou přináší řadu zdravotních rizik zejména v oblasti kardiovaskulárních chorob. Nejnovější čínská studie nyní odhalila, že částečné nahrazení soli její „zdravější alternativou“ se sníženým obsahem sodíku a přidaným draslíkem, významně redukuje riziko mrtvice, srdečního infarktu i rozvoje vysokého krevního tlaku.

Dosud bylo jasně prokázáno, že náhražky soli se sníženým obsahem sodíku pomáhají při snižování vysokého krevního tlaku. Role, kterou hrají při snižování rizika mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění, však nebyla přesně objasněna.

Využívání alternativy soli při vaření

Vědci v Číně proto provedli jednu z největších studií svého druhu, které se zúčastnilo více než 20 000 osob z 600 vesnic na čínském venkově. Účastníci výzkumu buď v předchozích letech přímo prodělali mrtvici, nebo se ve věku nad 60 let potýkali s vysokým krevním tlakem. V některých vesnicích lidé dostali zdarma náhražku soli, kterou měli využívat při běžném vaření. Zároveň jim také bylo doporučeno, ať tuto alternativu využívají v menším množství, než jsou u solení zvyklí. Obyvatelé ostatních kontrolních vesnic nadále solili běžnou solí.

Makrobiotika a DIA recepty: Uvařte si chutný oběd nebo večeři

Makrobiotická strava je vhodná nejen pro diabetiky, ale také pro lidi léčící se s kardiovaskulárními nemocemi, nebo pro ty, kteří jsou ohroženi ...

Omezení soli je zdraví prospěšné

Výsledky studie jasně potvrdily, že nahrazení kuchyňské soli její náhražkou se sníženým obsahem sodíku má velmi příznivý vliv na naše zdraví, jelikož pomáhá výrazně snižovat riziko mrtvice, kardiovaskulárních příhod i následného úmrtí. Hlavní autor studie, profesor Bruce Neal z australského Georgeova institutu pro globální zdraví, uvedl: „Tato studie poskytuje jasné důkazy o tom, že částečné nahrazení soli alternativou se sníženým obsahem sodíku může mít velký vliv na naše zdraví.“

Modelová studie týkající se Číny na základě výsledků studie totiž předpokládá, že by se v Číně dalo předejít až 461 000 případům předčasných úmrtí ročně a snížit také riziko rozvoje kardiovaskulárních komplikací. Navíc je výroba této náhražky soli jednoduchá a poměrně levná záležitost. Pokud by se tedy náhražky soli začaly využívat po celém světě, mohly by pomoci zabránit milionům předčasných úmrtí ročně.

Autor: Mgr. Kamila Leciánová, foto: Shutterstock

Zdroj: diabetes.co.uk

994

Diskuze k článku