Naděje na léčbu diabetu I. typu? Kmenové buňky!

Naděje na léčbu diabetu I. typu? Kmenové buňky!
Americká společnost Vertex Pharmaceuticals se sídlem v Bostonu se pustila do přelomové studie, která může v budoucnu ulevit mnoha diabetikům I.typu... Zdroj: Shutterstock

Již roky se vědečtí pracovníci z celého světa zabývají výzkumy, které by je dovedly k přelomovému lékařskému objevu týkajícího se cukrovky. Cíleno je zejména na možnou léčbu diabetu I. typu, jenž bohužel stále zůstává celoživotním společníkem. S příslibem úspěchu nyní odborníci a možná i všichni diabetici upírají zrak na kmenové buňky, které by možná do budoucna vyřešily potřebu inzulínu. Co říká nejnovější studie?

Cílem mnoha vědců zabývajících se studiem cukrovky I. typu je to, aby dokázali svým objevem nahradit činnost beta buněk pankreatu, které u lidí s autoimunitním onemocněním neprodukují inzulín. Pokud by se toto podařilo, byl by nejspíš konec inzulínovým perům, stříkačkám, jehlám… Naděje v podobě kmenových buněk stále více rezonuje odbornými kuloáry!

Nejnovější studie společnosti Vertex Pharmaceuticals

Americká studie pod záštitou firmy Vertex Pharmaceuticals, která se zabývá možnými pozitivními účinky kmenových buněk na diabetiky I. typu, byla zahájena zhruba před rokem, přesněji tedy 29. března 2021. Zatím probíhá první fáze klinických studií, v které bude pravděpodobně figurovat až 17 lidí s cukrovkou. Těm budou odborníci podávat prostřednictvím infuze nové buňky (separované z kmenových buněk) produkující inzulín. Tak nahradí funkci destruovaných beta buněk pankreatu. Látku označují vědci jako VX-880. Zatím jsou známy skvělé výsledky u jednoho z respondentů s diabetem – Briana Sheltona. Po téměř 150 dnech léčby u něj klesla potřeba inzulínu o 92 %! Nábor diabetiků ochotných propůjčit se klinické studii však v USA stále probíhá. Předpoklady pro vstup do výzkumu jsou následující:

  • věk 18 až 65 let
  • pohlaví muž i žena
  • anamnéza diabetu I. typu delší než 5 let
  • alespoň dvě zadokumentované epizody těžké hypoglykémie během jednoho roku před zařazením do studie
  • stabilní diabetická léčba
  • důslednost při používání senzoru (CGM) nebo jeho ochota jej používat při studii

Předpokládaný termín pro ukončení nadějeplné a průlomové americké studie společnosti Vertex Pharmaceuticals je v lednu 2028.

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem o dietních nápojích, svědění kůže nebo prediabetu

Máte v hlavě mnoho otázek týkajících se vaší cukrovky a chtěli byste získat odborný náhled zkušeného diabetologa? Pak posílejte dotazy ...

Možnou léčbou diabetu I. typu se zabývají i jiné společnosti

Diabetes I. typu a jeho případná léčba je v hledáčku vědeckých pracovníků nejen v souvislosti se společností Vertex Pharmaceuticals. Již v dřívějších letech se tímto tématem začaly zabývat například i firmy Novo Nordisk, CRISPR nebo ViaCyte se sídlem v San Diegu – ta již v červnu 2021 oznámila na výročním virtuálním setkání Americké diabetické asociace průlomové výsledky týkající se kmenových buněk a diabetu I. typu. I při této komornější studii byly diabetikům I. typu podávány parenterální cestou (infuzí) buňky separované z embryonálních kmenových buněk a zlepšily hodnoty krevního cukru.

„Vidět klinicky relevantní výsledky, které významně mění léčbu pacientů s diabetem I. typu, je neuvěřitelně vzrušující a představuje to vyvrcholení dvaceti let výzkumu,“ říká Manasi Sinha Jaiman, viceprezident klinického vývoje společnosti ViaCyte.

Zdroj: Cnbc.com, Nature.com, Vrtx.com, Clinicaltrials.gov, Viacyte.com

1552

Diskuze k článku