Nábor dobrovolníků do studie „Remise diabetu 2. typu“

Cílem studie je vyléčení nebo výrazné zlepšení diabetu pomocí přechodné diety následované trvalou úpravou stravy. Předpokládaná délka trvání studie je 3-4 měsíce. Studii pořádá Všeobecná fakultní nemocnice v Praze pod vedením MUDr. Hany Krejčí.

Nábor dobrovolníků do studie „Remise diabetu 2. typu“

Výzkum probíhá v návaznosti na anglickou studii Direct, která prokázala, že krátkodobá nízkoenergetická dieta může lidem s diabetem 2. typu pomoci nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky. Čeští vědci si chtějí otestovat, zda je možné aplikovat léčbu nízkoenergetickou stravou také v českém prostředí.

Kdo se může přihlásit?

Studie je určená pro pacienty z Prahy a okolí ve věku od 20 do 65 let s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu, případně diagnózou tohoto onemocnění před méně než 10 lety, kteří jsou léčeni dietou, tabletami nebo inzulinem.

Jak bude studie probíhat?

Účastníci studie budou rozdělení do několika skupin. Každá skupina bude mít jiný způsob stravování: 1. práškové koktejly Cambridge weight plan (pro účastníky zdarma), 2. samostatná příprava jídel na základě podrobného školení (tedy účastníci si nakupují a vaří sami), 3. nízkosacharidová krabičková dieta od firmy Nutric bistro (pro účastníky za dotovanou cenu 150 Kč za den při osobním odběru nebo 240 Kč na den při doručování kurýrem po Praze). Výhodou krabičkové varianty je snadnost přípravy (pouze ohřátí), přesné dodržení kalorického obsahu a poměru makroživin dle zadání nutriční terapeutky a lékařky organizující studii.

Přihlášení do studie

Studie bude zahájena během 14 dní. K účasti je možné se přihlásit na odkazu www.nutricbistro.cz/klinicka-studie-remise-cukrovky. Na této stránce budou také v průběhu studie a po jejím ukončení průběžně zveřejňovány další informace.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný