Na transplantaci ledviny v IKEM čeká 520 pacietnů

Na transplantaci ledviny v IKEM čeká 520 pacietnů

Dnešní Světový den ledvin mimo jiné upozorňuje, že každoročně přibývá lidí, kterým jedna nebo obě ledviny selžou. Je to důsledek i našeho životního stylu, který nahrává vzniku civilizačních chorob – nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin.

V současné době je na čekací listině k transplantaci ledviny od zemřelého dárce v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zařazeno celkem 520 pacientů, z toho aktivně čekajících je 345. „Transplantace ledviny je v současné době nejúspěšnější metodou léčby chronického selhání ledvin. Operace je prováděna v celkové anestezii, při které chirurg umísťuje ledvinu do pravé nebo levé jámy kyčelní s napojením cév transplantované ledviny na pánevní cévy a močovodu přímo na močový měchýř. Transplantace ledviny od žijícího dárce se po technické stránce neliší od transplantace ledviny z dárce zemřelého. Jen za loňský rok bylo v IKEM transplantováno 256 ledvin, z čehož se ve 35 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS. Transplantcentrum IKEM nabízí komplexní nefrologické a chirurgické zázemí pro pacienty s nemocnými ledvinami z celé ČR.

Příběh pacientky: Zdrcující diagnóze nic nenasvědčovalo

Ilustrační foto.

Nguyet (30 let) pracovala jako tlumočnice, vedla běžný život a nic nenasvědčovalo tomu, že by byla nemocná. Z plného zdraví se jí prvotní obtíže projevovaly nenápadně. V roce 2014 ji začaly trápit bolesti žaludku, pro které byla vyšetřena a léčena. „Při kontrolním gastroskopickém vyšetření v roce 2015, které bylo provedeno z důvodu záchytu chudokrevnosti, jí bylo zjištěno pokročilé selhání ledvin. Pro mladou ženu, která do té doby neměla žádné zdravotní problémy, je to naprosto zdrcující diagnóza,“ říká vedoucí nefrologické ambulance IKEM MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D.

Diagnóza nezvratného selhání ledvin v důsledku autoimunitního onemocnění byla následně potvrzena i biopsií. „Onemocnění Nguyet bylo v již tak pokročilém stádiu, že bylo nutné bezprostředně zahájit hemodialýzu. O měsíc později byla pacientka převedena na peritoneální dialýzu, kterou podstupovala dva roky. Následně se pro ni našel vhodný žijící dárce a mohla podstoupit transplantaci a vrátit se tak plně do aktivního života,“ říká přednosta Transplantcentra prof. MUDr. Ondřej Viklický, CsC.

Nechte se zdarma vyšetřit na Světový den ledvin

Nemocné ledviny nebolí, z plného zdraví se tak může jedincům ze dne na den změnit život. I přesto, že indikovaných pacientů s onemocněním ledvin stále narůstá, spousta lidí o svém onemocnění ani neví. Každoročně přibývá lidí, kterým ledviny selžou. Na to se snaží upozornit každoroční Světový den ledvin. Letos připadá na 14. března a jeho téma je „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“. Využijte nabídky bezplatného vyšetření ledvin, které v tento den nabízí řada nefrologických a dialyzačních center. Jejich přehled najdete v tomto článku.

 

527

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku