Na pedikúře vymyslela vlastní kosmetickou značku. Dnes Kristýna Vávrová učí diabetiky správné péči o chodidla

Na pedikúře vymyslela vlastní kosmetickou značku. Dnes Kristýna Vávrová učí diabetiky správné péči o chodidla
Diabetikům na krémy Bis Bis přispívá zdravotní pojišťovna VZP Zdroj: se souhlasem Kristýny Vávrové

Kristýna Vávrová, zakladatelka společnosti Bis Bis, si prošla cestou od kariéry v potravinářství až k založení vlastní kosmetické značky, která se věnuje zejména péči o nohy (nejen) u diabetiků. Jak ji napadlo zaměřit se právě na péči o chodidla? A proč je podle ní starost o nohy tak důležitá?

Kristýno, společnost Bis Bis se zaměřuje na prodej kosmetiky vyráběné v České republice. Proč jste se rozhodla věnovat tomuto oboru?

Původně jsem vystudovala veterinární fakultu obor bezpečnost a hygiena potravin na Univerzitě veterinární a farmaceutické v Brně. Na začátku své profesní kariéry jsem se tedy věnovala potravinářství, ale nakonec jsem se dostala až k výrobcům kosmetiky, kde jsem působila 10 let. Možná se to nezdá, ale potraviny a kosmetika mají mnoho společného, zejména co se bezpečnosti a kvality výroby týká. Kosmetika mě přitahovala o něco víc.

A proč jste se rozhodla zaměřit především na péči o chodidla?

V roce 2016 jsem na pedikúře začala sledovat složení výrobků, které má pedikérka používala. S překvapením jsem tehdy zjistila, že by se to daly vyrobit mnohem kvalitnější výrobky ze surovin, které jsem už znala ze své práce. Postupně jsem navíc zjistila, že na našem trhu není k dostání žádná česká kosmetika zaměřující se na péči o chodidla – a jelikož jsem vždycky snila o vlastní kosmetické značce, tak bylo rozhodnuto.

Jaké byly vaše začátky?

Zpočátku jsme se zaměřili na profesionální pedikérky a jejich zákazníky, postupně jsme ale dostali k diabetikům a poté i do ambulancí podiatrů a diabetologů.

V čem je péče o nohy u diabetiků specifická?

Diabetici mají pokožku chodidel poměrně suchou, proto je potřeba v rámci kosmetiky zajistit jejich dostatečnou hydrataci a to, aby na nich nevznikaly hyperkeratózy, což je nadměrný nános svrchní vrstvy kůže. Tato ztvrdlá kůže pak praská a vznikají často bolestivé defekty. Navíc takto dlouhodobě ztvrdlá vrstva pokožky může v botě tlačit na nohu podobně jako v situaci, kdy máme v botě kámen – v důsledku neuropatie to však diabetici nemusí vždy cítit, avšak pravděpodobně se opět může vytvořit defekt, který se u osob s diabetem hůře hojí.

S jakými problémy může kosmetika Bis Bis diabetikům pomoci?

Kosmetika nabízí produkty určené pro péči o suchá chodidla, mykotická chodidla a chodidla se sklonem k praskání či tvrdnutí pat. Dále u nás také můžete nalézt produkty zaměřující se na péči o suché lámavé nehty, mykotické či zarůstající nehty. Nabízíme také sprej proti vzniku zápachu a pocení nohou. Diabetikům na krémy Bis Bis přispívá zdravotní pojišťovna VZP.

Jak mohou těmto problémům s chodidly diabetici předcházet?

Klíčová je preventivní péče, diabetici by měli dbát o stav svých nohou preventivně, a to i v situaci, kdy nemají žádné obtíže. Doporučuji tedy, kromě pravidelného mazání, také pravidelně docházet na přístrojovou pedikúru, na kterou pojišťovny diabetikům přispívají – je totiž dokázáno, že kvalitní pedikúra hraje důležitou roli v předcházení vzniku syndromu diabetické nohy.

Co si můžeme představit pod pojmem přístrojová pedikúra?

Přístrojová pedikúra šetrně a kvalitně odstraňuje tvrdou kůži zejména v oblasti pat. Vyškolená pedikérka ji provádí vysokootáčkovou bruskou, noha se tedy nenamáčí a zůstává suchá.

Jak najít odbornou pedikérku?

Seznam pedikérek je zveřejněný na webových stránkách České podiatrické společnosti, z.s.  (www.podiatrie.cz) v registru poskytovatelů služeb. Na stránkách www.bisbis.cz můžete navíc nalézt kontakty na pedikérky, které využívají při ošetření chodidel naši českou kosmetiku, která je v maximálním množství z přírodních surovin.

Jak často by měli diabetici navštívit pedikúru?

Minimálně jednou za 2-3 měsíce. Každé chodilo má ovšem různé sklony k hyperkeratózám, zkušená pedikérka by proto měla umět poradit vhodnou četnost návštěv.

A co domácí péče o nohy, je také důležitá?

Samozřejmě, pravidelná domácí péče o nohy hraje v prevenci klíčovou roli. Doporučuji ideálně každý večer nohy prohlédnout a namazat ideálně výrobky obsahujícími ureu, která pomáhá změkčit pokožku. Dále je také vhodné, když kosmetika obsahuje také hydratační složky, aby pokožka byla měkká a dostatečně hydratovaná, díky čemuž nemá sklony k praskání. Naše krémy na nohy Bis Bis jsou navíc jedinečné tím, že pomáhají aktivně zadržovat vodu v pokožce. Krémy lze uchovávat v pokojové teplotě mimo lednici. Diabetici nejčastěji používají naše krémy Bis Smooth – pro nohy, která mají sklon k praskání, zvláště paty a Bis Velvet – který je speciálně určen pro suché nohy.

842

Diskuze k článku