Máta peprná: Vyniká vysokým obsahem flavonoidů, jež jsou důležité pro prevenci diabetických komplikací
Na kompotech si mohou pochutnat i diabetici. Na klasické zavařování posledních desetiletí však rovnou zapomeňte
Zdroj: Pixabay
V minulosti představovaly ovocné kompoty častý doplněk k nedělním obědům. Na přípravu jsou kompoty velmi jednoduché a s jejich složením se dá značně experimentovat. Základem je tepelně zpracované ovoce ochucené různými druhy koření. Pokud pohlídáte kvalitu použitého ovoce a vynecháte cukerný nálev, je výsledkem zdravá pochoutka vhodná i pro diabetiky. Našemu tělu dodá často opomíjené tekutiny a navíc spoustu vlákniny, minerálů a dalších biologicky aktivních látek.
Pokud jste byli v létě pilní a zavařovali ovoce, přijdou v zimním období domácí kompoty určitě k chuti. Plody ze zahrádky za domem jsou pro naše tělo rozhodně zdravější než dovážené tropické ovoce, které muselo urazit cestu přes půl světa, než se dostalo do místního obchodu. A právě kompotování nám umožní užít si voňavé poklady léta i v zimním období.
Fantazii se meze nekladou
Zavařovat se dají snad všechny druhy ovoce. Kompot můžete vytvořit z oblíbené klasiky, jako jsou jablka, hrušky, švestky či třešně. Zkuste ale zpracovat i méně používané druhy ovoce, například jeřabiny, arónii či rakytník. Pokud máte rádi netradiční chutě, přidejte třeba pomeranč, mochyni nebo ananas. Důležité je, aby použité kusy ovoce byly nepoškozené a dostatečně zralé.
Ovesné vločky zabraňují rakovině střeva a působí jako přírodní elixír mládí. Jejich kvalita se ale může lišit
Ovesná snídaně je ideálním začátkem dne. Není ale vločka jako vločka. Jak poznat ty skutečně zdravé a jaké výživové poklady skrývají? Ovesné ...
Cukr nepřidávejte, vyzrálé ovoce ho má v sobě dost
Dříve bylo trendem používat při zavařování ovoce cukr. V supermarketech stále najdeme širokou nabídku konzervovaného ovoce v cukerném nálevu. V domácích podmínkách se s vidinou zdravějšího stravování od tohoto způsobu úpravy naštěstí již upouští. Jelikož je většinou ovoce sladké dost samo o sobě, není jednoduše třeba přidávat další cukr pro dosažení lahodné chuti.
Místo klasického zavařování zkuste fermentaci
I když se do kompotů často přidává cukr kvůli větší trvanlivosti produktu, lze to i bez něj. Zdravější varianta je konzervovat ovoce pomocí vlastních šťáv, tzv. rozvařováním. Odpařením části vody z ovoce dojde ke koncentrování šťávy, a navíc tím dosáhneme výraznější chuti a vůně. Samotný proces zavařování není nikterak složitý:
- Větší druhy ovoce se nakrájí, podle použitého druhu se odstraní pecky, jádřince nebo tužší slupky.
- Následně se ovoce naskládá do sklenic, zavíčkuje a povaří asi 20 minut při teplotě 85 °C.
- Kompoty se skladují na chladném a suchém místě, kde vydrží klidně i pár let.
Věděli jste, že…
… kompoty bez cukru lze vyrobit i ze sušeného ovoce, které je předem namočeno do vody? Voda se pak převaří a ovoce se nechá několik hodin odležet. Kompoty tak obsahují pouze cukry přirozeně obsažené v ovoci.
Dalším zajímavým způsobem výroby kompotu bez cukru je použití fermentace. Potřebovat budete pouze sušené ovoce, vodu a kyselinu (např. kyselinu citronovou nebo octovou). Postup práce je skutečně snadný:
- Ovoce namočíme do vody a přidáme kyselinu.
- Nádobu necháme uzavřenou na teplém místě fermentovat po dobu několika dní.
Fermentovaný kompot bude mít specifickou chuť a navíc vysoký obsah probiotik.
Příběh maminky teenagera s cukrovkou: Hledání pomoci, aby se moje dítě necítilo samo, je složité
Tato zvláštní nemoc pravděpodobně s věkem tolik nesouvisí. Může propuknout v podstatě kdykoli. Co tomu předchází? Jakou roli hraje dědičná zátěž ...
Kompoty skrývají spoustu zdraví prospěšných látek
Domácí kompoty jsou nejenom chutné, ale také poskytují našemu tělu mnoho cenných látek. V čem nám prospívají?
- Bohatý zdroj vlákniny: Vláknina je velmi důležitá pro správnou činnost trávicího traktu, navíc snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a působí preventivně proti výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
- Podpora trávení: Naši předkové dobře věděli, proč k tučným svátečním obědům podávat šťavnatý kompot. Ovocné kyseliny totiž podporují trávení, a tak po konzumaci těžkých jídel nedochází k zažívacím problémům, jako jsou křeče či plynatost.
- Vitamíny a minerály: Přestože větší množství vitamínu C se díky tepelnému zpracování ztratí, důležité minerály, jako je hořčík, železo, draslík nebo jód, zůstávají v kompotech zachovány.
- Přirozeně sladká chuť: Většinu kalorií v ovoci tvoří fruktóza. Pokud ale konzumujeme ovoce přiměřeně, nejsou na místě obavy z přemíry cukru. Třeba 100 g jahod obsahuje asi 4 g přírodních cukrů, v jednom pomeranči nalezneme asi 12 g přírodních cukrů.
Zavařené švestky jsou vhodné pro diabetiky
I diabetikům je doporučováno konzumovat ovoce. Měli by si ale vybírat méně sladké druhy:
- nejméně cukru obsahují bobuloviny (angrešt, borůvky, maliny, muchovník, šípky, brusinky, arónie, rakytník a spousta dalších),
- mezi nejsladší naopak patří hroznové víno, papája, banán či mango.
Pokud bychom měli sáhnout po běžně dostupném ovoci, které má nižší glykemický index, byly by to švestky. Mají vysoký obsah vlákniny, která působí proti rychlému vstřebávání glukózy do krve, a nedochází tak tedy k náhlému zvýšení glykémie.
Pokud vám letos domácí kompoty ve spíži chybí, můžete si je vyrobit klidně hned fermentací nakoupeného sušeného ovoce. Příští léto však zkuste posbírat čerstvé plody a bobule někde v přírodě a nachystejte si zdravou svačinku na zimu.
Zdroje: diabecon.cz, zdrava-vyziva.cz, rodinná receptura
21095