Zbystřete! Snížit kalorie ve stravě je efektivnější než kdejaký stravovací směr
Mýty a fakta kolem potravin s vysokým obsahem cholesterolu: Obávat se nemusíte vajec, sýrů ani vnitřností
Zdroj: Pixabay
Ty máš vysoký cholesterol? Tak to už nesmíš vajíčka, jogurty ani žádná další tučná jídla! Je vám toto strašení povědomé? Také se poté, co vám lékař sdělil, že vaše hodnoty LDL cholesterolu přesahují povolené meze, bojíte jíst některé potraviny? Máme pro vás dobrou zprávu – výzkumy ukazují, že ne vše, co se zdá být špatné, takové opravdu je. Pojďme se podívat na některé potraviny, které si můžete dopřát i přes vysoké hladiny cholesterolu v krvi – mohou vám ho dokonce snížit, i když samy obsahují cholesterolu velké množství.
Co je to cholesterol
Než se podíváme na jednotlivé potraviny, které mají údajně zvyšovat hladiny cholesterolu v krvi, pojďme si nejprve prozradit, co to cholesterol vlastně je. Jedná se o tukovou látku, která se nachází v našem těle (je stavebním prvkem buněčných membrán) a v živočišných produktech, jako je maso, vejce a mléčné výrobky. Je důležitým zdrojem pro produkci hormonů, vstřebávání vitamínu D a produkci žluči pro trávení tuků.
- HDL cholesterol neboli takzvaný hodný cholesterol – pomáhá s transportem přebytečného cholesterolu z tkání do jater, ve kterých se cholesterol následně odbourává. Optimální hodnota HDL cholesterolu by měla být vyšší než 1,0 mmol/l u mužů, resp. 1,2 mmol/l u žen.
- LDL cholesterol neboli takzvaný špatný cholesterol, který v případě vyšších hladin proniká do cévních stěn, kde se usazuje v podobě tukových proužků či plátků a může vést k množení hladkých svalových buněk ve stěnách tepen. Cévy pak postupně ztrácejí pružnost a zužují se – dochází k tzv. ateroskleróze. Ateroskleróza následně zhoršuje zásobování orgánů kyslíkem, což je poškozuje.
Hladiny tohoto typu cholesterolu by neměly přesáhnout hodnotu 3,0 mmol/l, přičemž u osob, které mají onemocnění ledvin, jakož i u diabetiků či kardiaků by měla být maximální hodnota poloviční. Nejsou-li vysoké hladiny cholesterolu rozpoznány včas, může rozvinutá ateroskleróza zapříčinit cévní mozkovou příhodu, infarkt myokardu, případně ischemickou chorobu dolních končetin. - Méně známý VLDL cholesterol se řadí také ke špatnému cholesterolu, který se vytváří v játrech a slouží pro přenos triglyceridů po celém těle.
Cholesterol je produkován játry, ale získat jej můžeme i z živočišné stravy. Pokud konzumujeme větší množství cholesterolu ve stravě, tělo tento příjem kompenzuje snížením množství, které přirozeně vytváří. A stejně tak, když je příjem cholesterolu ve stravě nízký, tělo zvyšuje produkci cholesterolu, aby bylo zajištěno, že této životně důležité látky bude vždy dostatek.
Přichází čas céčka: Strava bohatá na vitamin C podpoří imunitu a zažene podzimní deprese – a to nejen u diabetiků
Vitamin C, také známý jako kyselina L-askorbová, je ve vodě rozpustný vitamin, který je potřebný pro řadu procesů v těle, ale naše tělo si ho ...
Škodlivost cholesterolu ve stravě
Obecně panujícím faktem je, že bychom se měli vyhýbat potravinám s vysokým obsahem cholesterolu. Výzkum však naznačuje, že cholesterol ve stravě nijak významně neovlivňuje hladinu cholesterolu v těle. A navíc dle zkoumání vědců neexistuje ani souvislost mezi cholesterolem ve stravě a srdečními chorobami. Ve skutečnosti celé dvě třetiny světové populace zaznamenají po konzumaci potravin bohatých na cholesterol malé nebo žádné zvýšení hladiny cholesterolu – a to i když konzumují velké množství těchto potravin. Ukázalo se také, že cholesterol ve stravě příznivě ovlivňuje poměr LDL k HDL. Pamatovat však je třeba na to, že ne všechny potraviny obsahující cholesterol jsou zdravé a vhodné pro vyvážené stravování.
(Ne)zdravé potraviny s vysokým obsahem cholesterolu
Pojďme se proto podívat, které potraviny s vysokým obsahem cholesterolu jsou zdravé, a kterým byste se naopak měli vyhnout.
Zdravé potraviny bohaté na cholesterol
- Vejce – i když vejce patří standardně k těm nejvíce zatracovaným potravinám s ohledem na obsah cholesterolu, pravdou je, že se jedná o jednu z nejvýživnějších potravin a zejména bohatý zdroj bílkovin. I když jedno velké vajíčko obsahuje přibližně 207 g cholesterolu, vědci došli k závěru, že vejce nezvyšují hladinu cholesterolu a že konzumace celých vajec může zvýšit cholesterol s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL), tedy „dobrý“ cholesterol chránící srdce. Nicméně držet byste se měli konzumace 1–2 vajec denně, vyšší množství již může zvyšovat hladiny „škodlivého“ LDL cholesterolu.
- Plnotučný jogurt – i tato potravina je bohatá na cholesterol a také plná živin. Jeden kelímek (227 g) plnotučného jogurtu obsahuje 29,5 mg cholesterolu. Dle vědců je však zvýšený příjem plnotučných fermentovaných mléčných výrobků spojen se sníženým LDL cholesterolem a krevním tlakem a nižším rizikem mrtvice, srdečních chorob a cukrovky.
- Sýr – sýr švýcarského typu je také bohatým zdrojem cholesterolu, jakož i dobrým zdrojem vápníku a dalších živin. Ani on však nezvyšuje LDL cholesterol, což doložila studie sledující osoby konzumující 80 g plnotučného sýra denně.
- Korýši – obávat se nemusíte ani dalších bohatých zdrojů cholesterolu v podobě korýšů, jako jsou škeble, krabi či krevety. Právě naopak – výzkum naznačuje, že lidé, kteří jedí více mořských plodů, mohou zaznamenat lepší kognitivní, vizuální a kardiovaskulární zdraví. Navíc jsou korýši vynikajícím zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B, železa a selenu.
- Vnitřnosti – srdce, játra a ledviny taktéž obsahují velké množství cholesterolu, zároveň jsou ale také vysoce výživné a obsahují řadu tělu prospěšných látek. Například kuřecí srdce je vynikajícím zdrojem silného antioxidantu CoQ10, vitamínu B12, železa a zinku. Vědci pak došli k závěru, že osoby, které střídmě konzumují vnitřnosti, mají nižší riziko srdečních onemocnění v porovnání s těmi jedinci, kteří je konzumují minimálně.
Nezdravé potraviny s vysokým obsahem cholesterolu
I když jsou výše uvedené potraviny s vysokým obsahem cholesterolu zdraví prospěšné, existuje také skupina potravin, kterým byste se naopak měli velkým obloukem vyhýbat, a to nezávisle na tom, zda máte cukrovku, či nikoliv. Patří mezi ně zejména následující:
- Smažená jídla, která kromě vysokého obsahu kalorií mohou obsahovat trans-tuky, jež mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění a být škodlivé pro zdraví mnoha dalšími způsoby. Vysoký příjem smažených jídel je také spojován se zvýšeným rizikem srdečních chorob.
- Strava z fast foodů – takzvané rychlé občerstvení je sice mnohdy chutné a je skvělým způsobem, jak se najíst za krátký čas, avšak i jídlům z fast foodů byste se měli vyhýbat. Ta jsou totiž hlavním rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a obezity. Lidé, kteří často konzumují pokrmy z fast foodů, mívají vyšší cholesterol, více břišního tuku, vyšší zánětlivost v těle, vyšší krevní tlak a zhoršenou regulaci krevního cukru.
- Uzeniny – vysoce zpracované masné pokrmy, jako jsou klobásy, párky, slanina atd., obsahují nejen vysoké množství nezdravého cholesterolu, ale navíc jejich konzumace zvyšuje o 42 % riziko vzniku srdečních onemocnění.
- Sladkosti – nejrůznější sladkosti, jako jsou sušenky, dorty, sladké pečivo, zmrzlina, sladké tyčinky atd., mívají vysoký obsah škodlivého cholesterolu, přidaných cukrů, nezdravých tuků a kalorií. Vysoký příjem přidaného cukru je pak spojen s obezitou, diabetem, srdečními chorobami, zhoršením mentálních funkcí a některými druhy rakoviny. Navíc těmto potravinám často chybí živiny, které tělo potřebuje, aby prosperovalo, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny a zdravé tuky.
Týdenní horoskop (nejen) pro diabetiky: Blížence čekají nové zážitky, Panny se musí mít na pozoru v oblasti financí
Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, tento týden se vám konečně vrátí energie a takzvaně se vám rozproudí krev v žilách. Vaše odhodlání a ...
Doporučení na závěr
Jak vyplynulo z předchozích řádků, některé zdravé potraviny mohou snížit vaše hladiny LDL cholesterolu a vytvořit příznivější poměr LDL k HDL. Pro snížení hladin „škodlivého“ cholesterolu je pak vhodná také úprava životního stylu. Více než vhodné je zvýšit fyzickou aktivitu, udržovat si zdravou tělesnou hmotnost, omezit konzumaci alkoholu a přestat kouřit, pokud kouříte. Pro snížení hladin LDL cholesterolu je pak prospěšné zařadit také do jídelníčku více ovoce a zeleniny, jakož i potraviny bohaté na vlákninu. Hladiny svého cholesterolu v krvi byste si také měli nechat pravidelně kontrolovat svým ošetřujícím lékařem.
Zdroje: healthline.com, webmd.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
5745