
V zajetí obtížného hmyzu: Podle čeho si komáři vybírají svého hostitele? A jakou roli hraje cukrovka?
Z fyziologického hlediska je vypadávání vlasů jakýmsi zakončením jejich životního cyklu. Problém však nastává, když kštici významně ztrácíte. Na vině může být celé spektrum příčin, přičemž mnohé z nich lze efektivně ovlivnit. Stačí mít jen vůli. A to platí obzvlášť pro „neposlušné“ pacienty s diabetem. Proč?
Může se zdát, že ztráta vlasů psychicky ničí jen ženy, ale i muži se s touto skutečností špatně vyrovnávají.
Lidé léčící se s cukrovkou by rozhodně neměli panikařit v domnění, že se jich vypadávání vlasů nezbytně týká. Měli by být však důslední, co se týká dodržování režimových opatření. Jak to vše souvisí? Nahlédněte na problém do hloubky.
Opakované hyperglykémie mohou být pro diabetika rizikové v mnoha ohledech, nejen v souvislosti se ztrátou vlasů | zdroj: Shutterstock
Diabetes je onemocnění, které není radno podceňovat. Pakliže tak učiníte, můžete se záhy potýkat se zdravotními komplikacemi. Velkým strašákem diabetika je samo sebou hypoglykémie nebo hyperglykémie. A právě na tu druhou možnost nyní zaměříme svůj zrak. Vysoká hladina cukru v krvi totiž z dlouhodobého hlediska působí destruktivně na lidský organismus. Poškozeny bývají v tomto důsledku nezřídka kdy tkáně, cévy i orgány. Z toho tedy pramení, že dekompenzace cukrovky vlivem nedodržování dietetických opatření a léčby může vyústit klidně i v ono vypadávání vlasů. Což není problém čistě jen tělesný, ale rozhodně i psychologický. Zejména ženy (nejen diabetičky) touto skutečností často trpí.
Ztráta kštice u diabetika nemusí být podmíněna pouze rozkolísanou glykémií. Vlasy mohou vypadávat i z různých jiných důvodů. Mezi ty nejčastější patří:
Nyní se však vraťme zpět k cukrovce. Pokud se vám nedaří dobře „zkrotit“ svou glykémii, můžete se potýkat i s problémy týkajícími se samotného růstového cyklu vlasů. To znamená, že nová kštice roste velmi pomalu, nebo se růst zcela zastaví. Objevit se tedy mohou i lysá místa na hlavě. Příčina tkví primárně v poškození krevních cév (vlivem opakujících se hyperglykémií) a tedy jejich nedostatečné schopnosti zásobit kožní buňky potřebným množstvím kyslíku a živinami.
Vypadávání kštice eliminujete i zvýšením příjmu omega-3 mastných kyselin a vitamínů v jídelníčku (vhodný je např. špenát a ořechy) | zdroj: Shutterstock
Vypadávání vlasů lze v mnoha případech zvrátit. Začněme tedy nejprve tím nejdůležitějším – snažte se dobře kompenzovat svůj diabetes a vyvarujte se kolísání glykémií. Striktní dodržování léčebného režimu to jistí. Pak se popasujte adekvátně se stresem. Ten ve svém životě co nejvíce eliminujte a neopomeňte dostatek odpočinku. Do jídelníčku zase zařaďte více hodnotných potravin obsahujících vitamíny a potřebné minerály. Vhodná jsou vejce, ořechy, ryby, dýňová, slunečnicová i lněná semínka. A v neposlední řadě by to chtělo také více jakékoliv pohybové aktivity, která podpoří prokrvení pokožky hlavy a zlepší i růst nových vlasů.
Když se vám nepodaří vypadávání vlasů zastavit změnou životního stylu, přichází na řadu možnost užívání doplňků stravy (vitamíny, minerály, stopové prvky) nebo speciálních medikamentů k eliminaci vypadávání vlasů. Většinu z nich lze volně zakoupit v lékárně. Rozsáhlejší problém s kšticí byste pak měli řešit s kožním lékařem, který může předepsat specifické léčivé přípravky na pokožku hlavy.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Medicalnewstoday.com, Aurio.cz
1996