Musí diabetik nahlásit své onemocnění zaměstnavateli? Zákon to nevyžaduje, omezení však jsou

Musí diabetik nahlásit své onemocnění zaměstnavateli? Zákon to nevyžaduje, omezení však jsou
Diabetik má svobodnou volbu povolání, u některých pozic je ale nutná obezřetnost Zdroj: Freepik

Diagnóza diabetu s sebou sama o sobě nese řadu omezení a komplikací. Je však překážkou v zaměstnání? Musí diabetik před nástupem do zaměstnání oznámit budoucímu zaměstnavateli, že se léčí s diabetem 1. nebo 2. typu? A je povinen o tomto onemocnění informovat, pokud je diagnostikováno až v průběhu pracovního poměru? Hrozí mu pak výpověď? Tyto otázky trápí řadu diabetiků, pojďme se proto na téma cukrovky v zaměstnání podívat detailněji.

Dobrou zprávou je, že z pohledu zákoníku práce není diabetes vnímán jako překážka k nástupu do zaměstnání. Jakožto diabetici tedy nejste povinni zaměstnavateli své onemocnění oznamovat, a stejně tak nemá zaměstnavatel právo ptát se vás na váš zdravotní stav. Přesto však existují výjimky, kdy u některých profesí může být vyžadována určitá zdravotní způsobilost, a zaměstnavatel tak může požadovat prověření vašeho zdravotního stavu ještě před uzavřením pracovní smlouvy.

Diabetik má svobodnou volbu povolání, nesmí ale hrozit bezpečnostní rizika

I při diagnóze diabetu je cílem, aby se diabetik zapojil do běžného života a každodenních činností v co největší míře. Pokud by však měla cukrovka přímý dopad na konkrétní zaměstnání, je třeba zvážit veškerá nebezpečí, pravdivě informovat zaměstnavatele o svém zdravotním stavu a vždy se o svém budoucím povolání poradit s diabetologem či ošetřujícím lékařem. Toto je relevantní zejména tehdy, pokud si pravidelně aplikujete inzulin či užíváte léky snižující hladinu cukru v krvi – těžká hypoglykémie by mohla ohrozit nejen diabetika samotného, ale i ostatní.

Ernest Sterzer: Diabetik 1. typu, který přežil holokaust. Kradený chléb měnil v Terezíně za inzulin

Ernest Sterzer se narodil 28. dubna 1925 ve Vídni do židovské rodiny. První ránu mu život zasadil o pouhé tři roky později, kdy mu lékaři ...

Jaká zaměstnání nejsou pro diabetika vhodná či doporučená?

Mezi nedoporučené – nikoliv však zakázané – činnosti patří práce ve směnném provozu (zejména práce v noci), práce ve výškách, řízení hromadných dopravních prostředků, práce u záchranných složek a nadměrně fyzicky či psychicky náročná práce. Další omezení se týkají například také:

  • leteckého personálu či potápěčů z povolání,
  • obsluhy jeřábů, zdvihacích ramen, důlních těžebních strojů apod.,
  • obsluhy velínů energetických zdrojů,
  • obsluhy a vedení plavidel či řidičů nákladní dopravy,
  • povolání s rizikem nadlimitních vibrací přenášených na horní končetiny a
  • dalších.

Buďte upřímní k sobě i zaměstnavateli

Pokud se chcete ucházet o některou z výše uvedených pozic, pravdivě informujte zaměstnavatele o svém zdravotním stavu, seznamte se důkladně s pracovním prostředím a sami dobře zvažte – i v konzultaci s ošetřujícím lékařem – zda máte pod kontrolou své glykemie a zda při tomto zaměstnání nehrozí rizika, která by vás či osoby v okolí ohrozila na životě.

Diagnóza diabetu nemůže být důvodem výpovědi

Může se také stát, že vám bude diagnóza diabetu stanovena již při výkonu vašeho zaměstnání. Pokud v té době pracujete na pozici, u které by cukrovka mohla způsobit, že ji nebudete již schopni vykonávat, nebo byste při jejím výkonu mohli být ohroženi vy či ostatní, je nutné oznámit zdravotní stav zaměstnavateli. Ten s vámi však nemůže rozvázat pracovní poměr jen z toho důvodu, že jste se stali diabetikem (výpověď z pracovního poměru můžete dostat jen z důvodů pevně stanovených v zákoníku práce), je však povinen přeřadit vás na jinou pozici, která bude odpovídat vaší pracovní způsobilosti.

Bezinky nejsou jedovaté. Polyfenoly v nich obsažené mohou pomoci diabetikům s managementem glukózy

Bezová šťáva z květů je oblíbená snad v každé rodině, avšak na podzim připravený likér, marmeláda, kompot či povidla z černých bobulí bezu ...

Buďte otevření a nastavte si režim

Ať už nastoupíte s cukrovkou do nového zaměstnání, nebo je vám diagnostikována při výkonu toho současného, měli byste o svém onemocnění otevřeně hovořit se svým nadřízeným a nejbližšími kolegy. V opačném případě může dojít k nedorozuměním nebo konfliktům, když se budete snažit skrývat měření krevního cukru, aplikaci inzulínu apod. Měli byste je také informovat o možných rizicích, jako je hypoglykémie, a edukovat je, jak vám v takovém případě pomoci.

Ani v zaměstnání pak nezapomínejte na potřebu pravidelného dietního režimu, pravidelné měření krevního cukru (moderní technologie ve formě hybridní uzavřené smyčky, senzorů či pump vám pomohou převzít řadu starostí za vás) a dostupnost rychlého cukru pro případ hypoglykémie. Vždy je dobré snažit se udržovat na pracovišti co nejlepší vztahy – nižší míra stresu nejen prospěje vašemu zdravotnímu stavu, ale zároveň si vytvoříte prostředí, ve kterém vám kolegové podají pomocnou ruku v krizových situacích. Mnohdy je i pro ně zkušenost s diabetem velmi zajímavá a přínosná, jelikož ve společnosti stále panuje celá řada mýtů, které vedou k nepochopení a mnohdy i zkreslenému pohledu na toto onemocnění. Proto neberte svou diagnózu jen jako přítěž, ale hledejte na ní i pozitiva, třeba právě v podobě osvěty. S pozitivním přístupem se totiž vše zvládá lépe – i nástup do nového zaměstnání.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Máte osobní zkušenost s cukrovkou v zaměstnání? Jak reagoval váš zaměstnavatel či kolegové, když se dozvěděli o vaší diagnóze? Byli vám oporou, nebo naopak přítěží? Podělte se s námi o své zkušenosti a inspirujte ostatní.

Zdroje: diabinfo.de, diabetes-news.de, zakonyprolidi.cz, freestylelibre.cz

8677

Diskuze k článku