Můj příběh: Vysoká škola mi podkopala sebevědomí. Cukrovka mě však hnala kupředu, říká Ester (32)

Můj příběh: Vysoká škola mi podkopala sebevědomí. Cukrovka mě však hnala kupředu, říká Ester (32)
Dřina se musí vyplatit, myslela si Zdroj: Freepik

Ester se v době, kdy skládala přijímací zkoušky na právnickou fakultu, dozvěděla o své diagnóze diabetu. Náročná olomoucká fakulta ji několikrát srazila na dno. Nakonec se však naučila dívat se na věci s nadhledem a ocenit primárně své zdraví, nikoliv školní výsledky. Dnes je úspěšnou koncipientkou a připravuje se na advokátní zkoušky. Sama říká, že diagnóza diabetu ji naučila nikdy se nevzdat.

Stát se právníkem byl odjakživa můj sen. Studovala jsem gymnázium a intenzivně se připravovala na všechny přijímací zkoušky, které mě čekaly. Jiná alternativa nepřicházela v úvahu, o ničem jiném jsem nemluvila. Tenkrát se na práva skládaly všeobecné testy, nevím, jak je to dnes. V České republice jsou jen čtyři právnické fakulty, jejichž úspěšné absolvování vám dává možnost složit o pár let později advokátní zkoušky. Jiné Česká advokátní komora jako právoplatné vzdělání neuznává. A já toužila bojovat za spravedlnost. Představovala jsem si, jak se ve své kariéře zaměřím na trestní právo a budu obhajovat nevinné. Takový je sen skoro každého, kdo na práva jde. Něco změnit.

Para ořechy mají jméno podle přístavu v Brazílii a obsahují mnoho vitamínů. Po vyloupání ale rychle žluknou

Juvie má ráda slunce či polostín. Domovem je deštných pralesích Jižní Ameriky. Přirozeně se vyskytuje také v amazonské části Jižní Ameriky na ...

Diagnóza přišla v nejhorším období

Pamatuji si dodnes, jak jsem se hlásila na pražskou fakultu jako na tu svou vysněnou. V tomto odvětví měla tenkrát bezesporu nejlepší pověst, ačkoliv brněnská jí už tehdy šlapala na paty. Plzeňská měla v mé době ještě škraloup ze své velké aféry a olomoucká byla takové miminko, které se dralo na výsluní. Je to už více než deset let, a tak se možná tohle vše změnilo. Do Prahy mě tenkrát, mimochodem, nevzali. To byla první velká rána.

Někdy v době, kdy jsem řešila, kolikátá pod čarou jsem, a proč se mi nedaří na právnickou fakultu dostat, se má diagnóza diabetu 2. typu potvrdila. Zpětně si uvědomuji, že důležité období, které se v mém životě tenkrát odehrávalo, mi dávalo neuvěřitelnou sílu. Ani nevím, kde jsem ji brala. Přišel mi zamítavý dopis i z Brna. Měli své přijímací testy, které mi nikdy nešly, nebylo to tak překvapení. Byla jsem silná v textech a společenských vědách, o tom brněnské přijímačky nebyly. Na vysněný percentil to nestačilo.

Kakao: Snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak, pomáhá při cukrovce a je dobré i na spánek

Předpokládá se, že průkopníkem v používání kakaa byla mayská civilizace ve Střední Americe. Mayové pěstovali kakaovníky zhruba kolem roku 400 n. ...

Studentské večírky mi byly zapovězeny

Nakonec jsem nastoupila na olomouckou fakultu. Z hlediska percentilu měla tenkrát nejmenší požadavky, to se však ukázalo jako vstup do horoucího pekla. První ročník byl nesmírně náročný a už občanské právo, jehož obecná část na mě čekala v prvním ročníku, byl doslova očistec. Pro mnoho z nás, nejen pro mě. Do toho cukrovka. Čelila jsem i úskalím místních studentských podniků, kde se konaly večírky až do rána a alkohol tekl proudem. Připadala jsem si jako outsider, protože těch jsem se zúčastnit nemohla. Všichni si samozřejmě druhý den vyprávěli, co se tam dělo. A já byla mimo.

Učila jsem se po nocích, špatně jedla a toužila být nejlepší. Do toho všeho jsem řešila cukrovku, která pro mě pořád byla úplně nová. Když už mi podruhé přišel výsledek zkoušky, který oznamoval neúspěch, poprvé jsem pocítila, že nemám dostatek síly. Tenkrát jsem se na koleji sbalila a odjela na dva týdny domů. Zavřela jsem se ve svém dětském pokoji a brečela, na jakou řeholi jsem se to vydala. Pomohlo to.

Česko tloustne: Více než polovina Čechů vnímá, že má problém s kily navíc, objevuje se fatfobie, říká lékařka

Nejen v České republice je hubnutí velmi diskutovaným tématem. V poslední době se pohled na něj sice mění, ale stále se objevují pojmy jako ...

Cukrovka vás neučí nevzdávat to

Zbýval jediný pokus, jinak bych předmět opakovala. Pokud ho člověk v následujícím semestru nezvládne znovu, vyloučí ho. „Občan“, jak se mu říkalo, byl strašákem všech. „Když mě nezlomila cukrovka, nezlomí mě ani vejška,“ řekla jsem tenkrát mámě odvážně. „Esterko, mysli i na své zdraví,“ opakovala mi pořád máma. Tenkrát jsem na ten třetí pokus šla – a udělala ho. Jedna zkouška, řekl by si někdo. Ale ti, kteří studovali olomoucká práva, vědí, jak důležitá tahle zkouška je.

Zjistila jsem, že onemocnění vám může dát i sílu, životní nadhled. Některé věci vám potom přijdou vlastně nepodstatné. Naučila jsem se neúspěch na zkouškách zvládat lépe a soustředit se na své zdraví. Nedávat si prohry za vinu. Umět se jim postavit. Neznamená to, že už vás nikdy nic v životě nezlomí. Ale vy tomu čelíte už úplně jinak. Cukrovka nemusí být jen špatná zkušenost v životě. Může to být začátek změny.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Ester

631

Diskuze k článku