Můj příběh: Všechno se točí kolem mého bratra, protože má cukrovku. O mě se doma nikdo nezajímá

Můj příběh: Všechno se točí kolem mého bratra, protože má cukrovku. O mě se doma nikdo nezajímá
Diagnóza cukrovky I. typu může zkomplikovat vztahy v rodině Zdroj: Pixabay

Kdybych zmizela, asi by po mně neštěkl ani pes, říká Rozálie (16). Od té doby, co lékaři jejímu bratrovi diagnostikovali cukrovku I. typu, má pocit, že je doma na vedlejší koleji a na bratra začala silně žárlit.

Róza byla, jak sama říká, tatínkova princezna. Ačkoliv měla blízko i k mámě, s otcem to bylo na úplně jiné úrovni. Řešila s ním dokonce i to, který kluk se jí ve třídě líbí a jaký účes jí sluší. Prostě byli s tátou jedna ruka. Až donedávna.

Diagnóza cukrovky všechno změnila

Zhruba před rokem se naši dozvěděli, že Jozífek má cukrovku,“ vzpomíná Rozálie. „Měl takové neurčité potíže a dost zhubnul. Přišla na to praktická lékařka, které se to zdálo podezřelé,“ říká Rozálie. Podle jejích slov s bratrem samozřejmě soucítila. „Když jsme se dozvěděli, co to všechno obnáší, byli jsme v šoku asi všichni, včetně bráchy.“ Ten to nesl nejhůř. Ve třinácti letech mu pomalu začínala puberta a s omezením stravy a nutností aplikovat inzulin se nemohl smířit. Na svou nemoc reagoval vzdorem a odmítáním. „Určitou dobu jsem to chápala, ale když to trvalo dlouho, začalo mi připadat, že se brácha chová jako fracek,“ přiznává Rozálie.

Diabetikům II. typu často chybí některé znalosti o cukrovce, které by jim mohly zachránit život

Diabetes II. typu postihuje stovky milionů lidí na celém světě. Ačkoliv cukrovka nebolí, je nesmírně důležité ji léčit, jinak hrozí negativní ...

Vše se točí kolem bratra

Rodiče se z toho napřed taky sesypali, ale brzy se vzchopili a začali problém kousek po kousku řešit. Soustředili se na svého syna a snažili se, aby se s onemocněním vyrovnal. „To bylo samé Jozífku sem, Jozífku tam…  Navíc se u nás doma přestalo normálně vařit, nesměla jsem před ním jíst nic nedovoleného – prý aby to nebylo Jozífkovi líto,“ stěžuje si Rozálie, na kterou rodiče najednou neměli čas. „Táta si za celý týden nenajde chvíli na pokec,  pořád jen sedí u počítače a pročítá nové výzkumy a zajímá se o nové technologie, které by bráchovi mohly usnadnit život. Z bráchy, který byl předtím docela fajn, se stal týpek, který rodiče využívá. Aby mu vynahradili to trápení s cukrovkou, všechno mu dovolí a on toho zneužívá,“ říká Rozálie, která má podle svých slov situace v rodině plné zuby.

Banány jako zdroj draslíku: Diabetici by měli jíst méně zralé a kombinovat je s bílkovinou

Banány jsou bohaté na zdraví prospěšné látky. Obsahují širokou škálu vitaminů, včetně vitaminů B, E a kyseliny listové, a také důležité minerály, ...

Hned jak to půjde, budu se stěhovat

Připadám si jako páté kolo u vozu,“ říká a dodává: „Jakmile budu plnoletá, balím kufry a stěhuju se ke kámošce. Už jsme o tom spolu mluvily. Doma si možná nikdo ani nevšimne, že jsem pryč. Jo, je to nadsázka, ale vážně mě to doma štve. To bych měla onemocnět taky, aby si mě někdo aspoň trochu všímal?

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Rózou

4302

Diskuze k článku