Můj příběh: Velikonoce neslavím od té doby, co mám cukrovku. Rodina je kvůli tomu na mě naštvaná

Můj příběh: Velikonoce neslavím od té doby, co mám cukrovku. Rodina je kvůli tomu na mě naštvaná
Velikonoční veselí a pomlázka nemusejí být pro každého Zdroj: jcomp/Freepik

Svátky jara patří hned po Vánocích k těm nejoblíbenějším. I nevěřící berou Velikonoce jako příchod něčeho nového, pozitivního, a tak s radostí vítají probouzející se přírodu. S tím jdou samozřejmě ruku v ruce tradice, ať už v podobě pečení beránka, barvení vajíček, nebo pomlázky. Jenže někdy se může stát, že nemoc, která vstoupí do života, najednou nezapadá do tradičního velikonočního harmonogramu a dosavadní tradice utne. Své o tom moc dobře ví i pan Milan (46). Co se stalo a proč přestal Velikonoce slavit?

Milanovi diagnostikovali diabetes 2. typu před třemi lety. Už při preventivní prohlídce ve 40 letech ho lékařka upozornila na zvýšenou hladinu cukru v krvi, která však značila teprve prediabetes. Milanovi se ale nepodařilo dostat cukr pod kontrolu změnou stravy a životního stylu, a tak o tři roky později, kdy se mu výrazně začaly projevovat komplikace spojené s cukrovkou, dostal antidiabetika.

Velikonoční pohoštění pro diabetiky: Vyzkoušejte recept na mazanec ze špaldové celozrnné mouky

Velikonoce jsou bezpochyby nejdůležitějším křesťanským svátkem, který je doprovázen řadou tradic, ať už jde o samotnou pomlázku, chození po ...

Cukrovka se stala součástí mého života

Když mi doktorka nasadila léky na vysoký cukr, nebyl to pro mě vlastně až tak šok. Na tuhle nemoc jsem se ostatně připravoval už téměř tři roky. Doktorka mi tehdy řekla, že mám náběh na cukrovku, tak jsem trochu upravil jídelníček a začal se víc hýbat, ale to víte… Podnikám, takže jsem pořád v jednom kole, do toho rodina, tři děti… Na kontroly jsem nechodil, vlastně jsem šel k doktorce až tehdy, kdy jsem pociťoval šílenou únavu a mravenčení v nohách. V tu chvíli už bylo jasno.

Od té doby, co beru prášky, se mi cukr srovnal. Přidal jsem víc pohybu, jezdíme hodně na kole a chodíme s rodinou na túry do přírody. Takže vlastně žádný velký zásah do mého života cukrovka nebyla. Až tedy na jeden – pro mě zcela nepodstatný, ale pro rodinu zásadní – problém. Velikonoce.

Odmítám chodit na koledu a účastnit se velikonočního veselí

S cukrovkou jsem se rozhodl zcela vynechat alkohol. A tak mi do mého režimu značně nezapadají ani žádné oslavy, kterým se víceméně snažím vyhýbat. Když už někam jdeme, tak řídím, takže se můžu vymluvit na to, že pít nemůžu. Jenže zásadní problém představují Velikonoce. Odmítám chodit na pomlázku po známých, protože každý hned ve dveřích nabízí panáky. A já prostě pít nechci. A taky nechci každému vysvětlovat, že nemůžu, že mám cukrovku… To striktně odmítám.

Navíc kluci už jsou velcí, nemusím je doprovázet, zvládnou si kamarádky obejít sami. Jenže to jako argument nestačí ani jim, ani manželce. Jsou na mě naštvaní, že se odmítám účastnit – dle nich – jedinečného zvyku. Prý kašlu na tradice a ubližuju tím i našim rodinným a přátelským vztahům.

Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je snad nejznámější bylinou – pravděpodobně není nikdo, kdo by se o ni alespoň jednou nepopálil. A možná i vás ...

Hádky jsou už zcela běžné

Snažil jsem se to všem doma vysvětlit rozumně, ale odmítají mě chápat. S manželkou se kvůli tomu vždy hrozně pohádáme, má pocit, že to dělám naschvál. Co prý je špatně na tom, abych každému řekl pravdu. Ale já opravdu nestojím o to, aby všichni v širokém okolí věděli, že mám cukrovku. A mnohdy jsou i ti, kteří alkohol nalévají, už sami trochu pod vlivem, a s těmi pak jakákoliv debata opravdu nemá smysl.

Takže už si pomalu zvykám na každoroční předvelikonoční hádky. A i letos u nás bude na Velikonoční pondělí tradičně tichá domácnost. Protože jsem to já, kdo odmítá dodržovat tradice…

Třeba mě pochopíte aspoň vy, když už se doma pochopení nedočkám… Letos radši ráno sbalím batoh, a než se všichni vzbudí, vyrazím někam na túru. Tím se snad vyhnu neustálým výtkám dopadajícím na mou hlavu. A ještě udělám něco pro své zdraví

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavním aktérem Milanem

5795

Diskuze k článku