Můj příběh: Vysoká škola mi podkopala sebevědomí. Cukrovka mě však hnala kupředu, říká Ester (32)
Můj příběh: “Sdílela jsem život své dcery diabetičky na sociálních sítích. O pár let později mi to vyčetla.”
Zdroj: Shutterstock
Daniela hledala útěchu, když její dceři Elizabeth diagnostikovali diabetes prvního typu. Založila si profil na sociálních sítích, na kterém sdílela život rodiče s dítětem diabetikem. Když však Ela vyrostla, vyčetla matce, že sdílela její zdravotní stav a neochránila její soukromí.
Chtěla jsem být moderní máma. A taky se trochu vypovídat. Být rodičem dítěte s diabetem není žádná legrace. Vlastně v tu chvíli držíte nad vodou dva lidi. Sebe a svého potomka. Někdy i víc lidí. Manžela, sourozence. Jste většinou první, kdo musí odpovídat na zvídavé otázky rodiny a známých. Chtějí od vás informace, predikce do budoucna. Vy je nemáte. Radí vám, jak dělat věci správně. A vy nevíte, co je v danou chvíli správné.
Můj příběh: “Sdílela jsem život své dcery diabetičky na sociálních sítích. O pár let později mi to vyčetla.”
Chtěla jsem být moderní máma. A taky se trochu vypovídat. Být rodičem dítěte s diabetem není žádná legrace. Vlastně v tu chvíli držíte nad vodou ...
Cukrovku jsme prvně vůbec nepoznali
Všichni se bojí, když se něco stane. A když přijde diagnóza, která se nedá zvrátit, nikdo neví, jak to konkrétně ovlivní jeho život. A cukrovka prvního typu je nevyléčitelná. Nikdy ji tak úplně neporazíte. Musíte se s ní naučit žít. Mámy vždy myslí prvotně na své dítě, to ale neznamená, že je nenapadne, jak nemoc jejich dítěte ovlivní i je. A tak jsem si založila profil na sociálních sítích, kde jsem svou cestu s naší dcerou Elizabeth sdílela. První diagnózu, první pocity. To, jak jsme se se vším vyrovnávali. Bylo jí 12 let, když se přišlo na to, že má Ela cukrovku. Příznaky byly typické, ale my je nepoznali. Nikdo u nás v rodině cukrovku neměl, alespoň o tom nevíme.
Ela začala ztrácet na váze, neustále měla velkou žízeň. Často trpěla v noci vlčím hladem, zakazovali jsme jí jíst tak pozdě. Mysleli jsme, že se přes den dostatečně nenajedla a pak má chuť na vše, co vidí. Často jsem jí vyčinila, že má takovou žízeň, protože přes den nepije. Nenapadne vás, že je to cukrovka, pokud nejste znalí. U dětí, které se vyvíjejí a značně v tomto věku rostou, to připisujete zvýšené potřebě energie.
Ernest Hemingway a Herbert George Wells: Co nevíte o slavných spisovatelích, kteří se léčili s diabetem?
Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a ...
Chtěla jsem se vypovídat, tak jsem založila Instagram
Od chvíle, kdy nám poprvé doktor potvrdil to, čeho jsme se už chvíli předtím obávali, uplynuly tři roky. Museli jsme se všichni naučit, co to znamená píchat si inzulin. Na co si dát pozor. Upravili jsme tomu náš rodinný rytmus. Nejtěžší byla pro Elu dieta. Máme ještě mladšího syna, Mikuláše. Bylo těžké vysvětlit, proč Miky může vše a Ela musí na svou stravu dbát. Často jsme řešili, že tajně snědla něco, co způsobilo následně problém. Dlouho nám lhala, neuměli jsme mezi sebou v tomto tématu získat důvěru. Kontrolovala jsem ji, zakazovala. Dělalo mi problém pustit ji ven, bála jsem se. Dnes to vidím jako svou chybu, ale jednala jsem nejlépe, jak jsem v danou chvíli uměla.
Na sociálních sítích jsem brzy získala velkou komunitu lidí. Ať už se potýkali se stejným problémem nebo mě sledovali jen pro zajímavost, pomáhalo mi to. Ela v té době žádný profil na sítích neměla a já jsem nepovažovala za důležité zeptat se jí, zda takhle mohu v podstatě její život s nemocí sdílet. Přidávala jsem zkrátka vše – první úskalí, její reakce nebo problémy doma. Kdykoliv se něco stalo a proběhla s Elinkou další hádka, vypsala jsem se z toho.
Přelomový objev důležitý pro diabetiky aneb Leden 2022 ve znamení stoletého výročí léčby inzulínem
V lednu 2022 to bude přesně sto let od chvíle, kdy byl inzulin poprvé použit po dlouhých výzkumech u člověka. Nebyla to však snadná cesta, ještě ...
Zklamala jsem vlastní dceru, nechránila jsem její soukromí
První problém přišel, když bylo Ele čtrnáct let a založila si svůj první Instagram. Tam zjistila, že už její fotky na internetu jsou a s ním i celý příběh. Šíleně se naštvala. „Víš, jak se mi musí ve škole smát? Fakt dík. Tohle je hrozně trapný,“ řekla mi a práskla dveřmi od pokojíčku. Zůstala jsem stát jako opařená. „To se zlobí kvůli tomu profilu?“ otočila jsem se na manžela. „Prosím tě, to je puberta,“ smál se Jakub. Při další hádce kvůli aplikacím inzulinu a nedodržení pravidelnosti jsem se na Elu už opravdu utrhla. „Jsi jako malé dítě, kterému musíme pořád říkat, že zdraví je důležité!“ křičela jsem. „Začni se chovat na svůj věk,“ nezapomněla jsem dodat.
„Tak pokud jsem podle tebe tak velká, příště se mě zeptej, než někam naházíš moje fotky. Kvůli tobě mám akorát ostudu,“ vyhrkla na mě. „Eli, co blázníš. Není tam nic špatného. Píšu o tom, co jsme museli a musíme řešit. Lidem to pomáhá, když vědí, že nejsou s takovými problémy sami, víš?“ snažila jsem se jí to vysvětlit. „A tebe jako nikdy nenapadlo, že svoji blbou cukrovku do světa vykřičet nechci?“ řekla. A já to cítila v hlase. Je zklamaná. Jako matka jsem ji měla ochránit, a přitom jsem jí vystavila všem na obdiv. Pokaždé si neuvědomíme, že sdílíme nejen své životy, ale i životy druhých, kterým tím děláme nesmazatelnou digitální stopu.
A možná je třeba si to uvědomit zejména v těch chvílích, kdy sdílíme naše děti. Profil jsem smazala a už v něm nepokračuji. Soukromí našich dětí bychom měli chránit. Jen mě na to musela upozornit až vlastní nezletilá dcera.
Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Danielou
2779