Můj příběh: Péče o borůvkovou plantáž zaměstná hlavu i tělo, a tak na starosti s diabetem nezbývá čas, říká moje maminka

Můj příběh: Péče o borůvkovou plantáž zaměstná hlavu i tělo, a tak na starosti s diabetem nezbývá čas, říká moje maminka
Borůvková plantáž je z dálky viditelná díky vysokým ochranným konstrukcím. Borůvkám se nejlépe daří v kvalitní bílé rašelině. Zdroj: Se souhlasem Daniely Pečínkové

Začít podnikat skoro v 60 letech není nic snadného. Když k tomu ale máte podporu rodiny a dělbu práce perfektně vymyšlenou tak, aby každý využil své silné stránky, dá se to. Aktivní život cukrovce svědčí, a moje mamka proto vzala iniciativu do vlastních rukou a do našeho společného borůvkového byznysu se vrhla plnou parou. Znamenalo to spoustu fyzické i administrativní práce, veliké investice a hlavně odhodlání, kterého se nám všem dostávalo dostatek. Zajímá vás, jak se byznys rozvíjel?

Při diagnóze cukrovky je klíčové nepropadnout depresím, ale právě naopak. Zkuste z nové situace vytěžit maximum. Fantazii se meze nekladou a možná bude i pro vás cukrovka popudem, jak si konečně splnit životní sen.

Na našem pozemku se odedávna pěstovalo ekologickým způsobem

Prvním bodem našeho programu bylo vyvázat náš pozemek za zahradou z pronájmu. Nebyl s tím problém – a jelikož se na pozemku mnoho let pěstovalo ekologicky, měli jsme i vstupní předpoklad, že půda nebude zanesena chemikáliemi. To by se pro naši eko bio borůvkovou farmu moc nehodilo.

Velkoplodé kanadské borůvky ovšem mají vysoce specifické nároky na pěstební podmínky, v klasické zemině skoro nemají šanci (pokud je nechcete dopovat spoustou chemie). Jasnou volbou tak bylo dovézt kvalitní bílou rašelinu z Pobaltí, kde se stále těží. Na našich 450 keřů borůvek jí padl celý kamion a při převozu se seběhla celá vesnice zjistit, co se to tam vlastně dělá.

Můj příběh: Když cukrovka zavelí k životnímu obratu, můžete skončit třeba jako borůvkoví magnáti

Cukrovka je chronickým onemocněním, které do života bezesporu přináší výzvy. Musíme přehodnotit svůj životní styl a začít dělat věci jinak, ...

Je to chmelnice, nebo lyžařský vlek?

Keře borůvek dorůstají ve své dospělosti až do výšky i šířky skoro 2 metry, proto bylo nutné zajistit jim vhodnou infrastrukturu a především ochranu. Pořídili jsme proto začátkem roku 2022 protikroupové systémy, které se vypínají do výšky 3 metrů a slouží jako nosná konstrukce pro ochrannou síť. Ptáci ani kroupy si tak na nás nepřijdou! Lidé z vesnice byli ale vysokými sloupy zpočátku zmatení a odhadovali, zda budou složit jako chmelnice, nebo dokonce jako lyžařský vlek.

Jedeme na zkušenou do Berlína!

Jelikož patříme k lidem, kteří si raději nejprve zjistí všechny dostupné informace a až pak jednají, rozhodli jsme se jet také na zkušenou na pěstitelskou konferenci do Berlína. Tam jsme narazili na ideálního dodavatele našich keřů – holandskou borůvkovou školku Fall Creek. Volba byla jasná a za půl roku k nám dorazila zásilka 450 krásných zdravých rostlinek. Důkladně namočit a může se sázet!

Moje mamka se přípravných činností na poli samozřejmě účastnila také – a světe div se, spravila se jí nálada i glykémie! Samozřejmě stále pokračuje v předepsané medikaci a vyhýbá se sladkému i pšeničnému pečivu, ale pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu se podepsal jak na její psychice, tak na těle.

Domácí ocet jako všestranný pomocník. Diabetici si jej mohou snadno a zdarma vyrobit doma

Ocet v nás často vyvolává představu té „nepoživatelné“ části sterilizovaných okurek, která se hodí tak nanejvýš jako čisticí prostředek. Využití ...

Borůvky prospívají nejen zdraví diabetiků

Borůvky mají mnoho zdravotních přínosů, díky nimž jsme se je také rozhodli v první řadě pěstovat. Jmenujme ty nejdůležitější z nich:

  1. Antioxidační účinky: Borůvky jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou flavonoidy a vitamín C. Tyto látky pomáhají chránit naše tělo před škodlivými volnými radikály, které mohou přispět k oxidačnímu stresu a různým chorobám. Flavonoidy také pomáhají snižovat zánět a zlepšovat citlivost na inzulín. To může být prospěšné pro lidi s diabetem 2. typu, kteří mají problémy s regulací hladiny inzulínu.
  2. Zlepšení mozkové funkce: Několik studií naznačuje, že konzumace borůvek může zlepšit kognitivní funkce, paměť a koncentraci. Tyto účinky jsou připisovány obsahu flavonoidů, které podporují zdraví mozku.
  3. Zdraví srdce: Borůvky jsou spojovány se snížením rizika srdečních onemocnění. Obsahují vlákninu, vitamín C a anthokyaniny, které mohou přispět k lepšímu krevnímu tlaku, snížení zánětu a zlepšení celkového zdraví cév.
  4. Podpora trávení: Vláknina obsažená v borůvkách pomáhá udržovat zdravou trávicí funkci a prevenci zažívacích problémů, jako je zácpa.
  5. Oční zdraví: Borůvky jsou bohaté na látky nazývané anthokyaniny, které mohou chránit oči před poškozením způsobeným oxidativním stresem a mnohými degenerativními onemocněními.
  6. Nízký glykemický index: Borůvky mají nízký glykemický index, což znamená, že mají méně vlivu na zvýšení hladiny cukru v krvi než jiné sladší plody. To je pro lidi s diabetem samozřejmě příznivé.

Nyní, na jaře 2023, naše borůvky začínají kvést – a pomalu, ale jistě, zesilují a rostou. Hnojíme je ekologickými holandskými hnojivy každý týden a zdá se, že jim bio výživa svědčí. Napřesrok bude první větší sklizeň a my už se teď nemůžeme dočkat, až si uděláme borůvkové smoothie, zmrzlinu a hlavně víno! Příští rok zřejmě i zahájíme prodej pro veřejnost z řad příznivců zdravého stravování.

Zdroje: medicalnewstoday, pubmed, instagram

5535

Diskuze k článku