Rohlík svému batoleti raději nedávejte. Vědci přišli na souvislosti mezi konzumací lepku a rozvojem diabetu 1. typu
Můj příběh: Neuropatické bolesti mi ničí život. Rodina mi dala poslední naději
Zdroj: Freepik/stefamerpik
Nejhorší jsou noci a pak to nevyspání, říká paní Marie (77), kterou už rok a půl trápí neuropatické bolesti. Nevzdávám se, pořád doufám, že něco zabere. Snad poprvé dávám na rady své dcery a zkouším i to, co by pro mě jindy bylo velkou neznámou.
Paní Marie, která se s námi před časem podělila o svůj příběh, se nevzdává a stále hledá možnosti, jak se s mravenčením a pálivou bolestí, která se jí neustále stěhuje po levé noze, vypořádat. „Přes den na to člověk zvládne částečně nemyslet, snažím se být aktivní a něco dělat, ale v noci se mi chce brečet. A vědomí, že do sebe pořád sypu prášky, které mi sice někdy trochu uleví, ale určitě dělají paseku jinde v těle, mě děsí,“ říká smutně paní Marie.
Neuropatická bolest je chronický typ bolesti způsobené postižením nervového systému. Patří k velmi nepříjemným, poměrně obtížně řešitelným diagnózám. Vzniká přímo v nervovém systému a možných příčin je mnoho – trauma, infekce, toxické vlivy, metabolické příčiny, jako je diabetes apod.
Cukrovka je stabilizovaná, ale neuropatie mi ničí život
Paní Marii, která půl života pracovala jako jeřábnice, by její věk nikdo nehádal. A její zdravotní potíže už vůbec ne. Na sympatické, usměvavé důchodkyni je vidět, že má ráda život. Ona sama přiznává, že celý život byla hodně aktivní, měla ráda společnost, cestování a tanec. O to více vnímá svá současná omezení. „Cukrovku se podařilo stabilizovat, paní doktorka mě chválí. Suché oko mě sice pořád trápí, ale s očními slzami se to dá zvládnout. Kdyby nebylo té neuropatie, tak jsem šťastný člověk,“ říká se smutným úsměvem.
Ten kousek dortu tě nezabije: Okolí může podceňovat stav diabetika, protože cukrovka není vidět
Život s cukrovkou je náročný. Diabetik může fyzicky vypadat zdravě, ale uvnitř se může cítit úzkostně a frustrovaně. Mohou jej sžírat skryté ...
Kapsaicin jako kapka naděje
„Ale rýsuje se mi naděje, sice maličká, ale aspoň nějaká. Dcera mi v lékárně koupila náplasti s obsahem kapsaicinu, protože četla, že by to mělo na neuropatické bolesti pomáhat. Vysvětlila mi, jak je mám použít. No, nějak jsem si to popletla a jak jsem byla nedočkavá, nalepila jsem si jednu náplast kolem chodidla (přes nárt a přes šlapku, protože tam momentálně cítím největší bolesti) ještě ten večer a nechala si ji na noze přes noc. Tedy, vůbec jsem nespala. V noze mi příšerně mravenčilo, byla jsem celou noc hrozně zpocená, úplně jako při návalech v menopauze. Dcera mě druhý den peskovala, že na noc si je dávat nesmím, že mi to přece říkala. No jo, příště už to neudělám,“ směje se paní Marie.
Nad neuropatickými bolestmi nenaříkají jen pacienti, ale i lékaři. Konvenční analgetika u této diagnózy nemají žádoucí účinek a obvykle se doporučuje multidisciplinární přístup, který kombinuje farmakologickou léčbu a psychologickou pomoc. U některých pacientů však byl zaznamenán pozitivní účinek topické aplikace vysoké koncentrace kapsaicinu (8 %). Působení kapsaicinu může vést k reverzibilní degeneraci nervového zakončení.
„Každopádně, už po tom nočním úletu jsem si všimla pozitivní změny. Mám totiž na šlapce chodidla na polštářcích pod prsty poměrně velkou plochu, která je o hodně méně citlivá. Vlastně mi to připadá, jako bych tam měla podkovu nebo hodně hrubou kůži. Hodně mi to vadí, protože ta necitlivost způsobuje, že každou chvíli zakopnu a mám strach z úrazu. Zlomený krček v mém věku, to je strašák,“ říká paní Marie a pokračuje: „Víte, hned ráno po té noci jsem si všimla, že je ta oblast pocitově měkčí a citlivější. Podle návodu si člověk smí dát náplast na stejné místo až za 7–14 dní, takže musím počkat, ale jsem na další vývoj opravdu zvědavá. Zatím jsem si dala náplast na holeň a budu místa střídat, ona se mi totiž ta bolest stěhuje po celé noze,“ dodává paní Marie a s nadějí pokračuje: „Nechci to zakřiknout, ale malinkou naději mám,“ usmívá se.
Kapsaicin je přírodní látka získávaná z vybraných druhů paprik. Patří mezi tradiční součásti indiánského léčitelství i moderní medicíny. Podporuje krevní oběh, likviduje bakterie, zrychluje metabolismus, prohřívá pokožku a tiší bolest.
Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Marií, dále prolekare.cz, ncbi.nolm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
21545