Můj příběh: Nedodržuji dietu, před doktorkou to tajím. Začínám mít ale strach, že mě moje cukrovka dožene

Můj příběh: Nedodržuji dietu, před doktorkou to tajím. Začínám mít ale strach, že mě moje cukrovka dožene
Ani kvůli cukrovce někteří nedokážou držet dietu Zdroj: karlyukav/Freepik

Já prostě na to, abych držel dietu, nemám, přiznává se pan Jaroslav (68). Ani kvůli cukrovce si nedokážu odpustit oblíbený řízek s bramborovou kaší nebo štrúdl. Před kontrolními odběry to vždycky pár dní vydržím, sekám dobrotu, piju vodu s citronem a šťávu z kysaného zelí, prý to snižuje cukr v krvi. Sice mám podle odběrů glykémii vyšší, ale zvládá se to tabletami. Diabetoložka nic netuší. Ale nedávno jsem četl, že „cukrovka nebolí“, přitom ale může poškodit vnitřní orgány. Dostal jsem trochu strach.

Diabetes II. typu mi zjistili chvíli poté, co jsem šel do předčasného důchodu. Doma jsem se nudil, neměl jsem do čeho píchnout, tak jsem vystrnadil ženu z kuchyně a začal jsem vyvařovat sám. Žena si sice stěžovala, že vařím moc hutná jídla, ale já to takhle rád. Ani jsem nijak moc nepřibral, asi proto, že mě baví jezdit na kole. Zato moje žena poté, co jsem se korunoval šéfkuchařem, dopadla o pár, tedy vlastně o dost kilo hůř než já.

Cukrovka mě nijak neděsila

Když se zjistilo, že mám diabetes, ani mě to moc nerozhodilo. V mém okolí ji měl kdekdo, navíc doktorka říkala, že to zatím není tragické a zvládne se to tabletami. Namluvil jsem si, že je to v pohodě. Sice jsem od diabetoložky dostal pokyny, co můžu a nemůžu jíst a co smím a nesmím dělat, ale bral jsem to spíše jako doporučení.

Jablečný ocet: Skvělý parťák při hubnutí. Snižuje cholesterol a diabetikům pomůže s glykémií

Už Hippokrates přišel na to, že nedestilovaný jablečný ocet je zázračný léčivý a očistný prostředek. Kromě něj jej znali už staří Egypťané, ...

Guláš se šesti, pivko i zmrzlina

S manželkou oba rádi vaříme a pečeme, celý život jsme byli zvyklí na vepřo-knedlo-zelo, guláš, rajskou s knedlíkem, řízky s bramborovým salátem, fazole s opečenou klobásou, štrúdl a tak. Prostě jsme stará garda. Nedokážu přepnout na úplně jinou stravu. Ty těstovinové saláty a hummusy a já nevím, co všechno se teď hodně jí, to mi opravdu nejede. Ochutnal jsem to u mladých, aby neřekli, ale vůbec jsem se necítil najedený.

Moje žena to má podobně, takže ani neměla potřebu tlačit mě do nějaké jiné stravy. Navíc je pro mě jídlo důležité. Baví mě vymýšlet, co dobrého si uděláme zítra k obědu, shánět potraviny ve slevě. Rád strávím celé dopoledne v kuchyni, abychom si pak s manželkou mohli dát k obědu to, na co se už od včerejška těšíme. Člověku toho v důchodu moc nezbývá. Oba synové jsou daleko, odstěhovali se už před 20 lety na druhý konec republiky, vidíme se párkrát do roka. Chybí mi práce. Snažím se jezdit na kole, ale když prší, připadám si doma jako zavřený v kleci a obvykle se pustím do vaření. No, a jak to dopadá, už víte.

Předčasná menopauza: K osteoporóze, obezitě a depresím se může přidat i cukrovka II. typu

Příčiny předčasné menopauzy nejsou vždy jasné, s výjimkou případů, kdy byla – například z důvodu léčby onkologického onemocnění – vyvolána uměle. ...

Dozvěděl jsem se, že diabetes nebolí, ale vážně škodí

Nedávno jsem si na internetu přečetl článek o tom, že je cukrovka nebezpečné neviditelné onemocnění. Došlo mi, že když se mi jednou za tři měsíce, když mám jít na kontrolní odběry, podaří srazit cukr v krvi, abych před diabetoložkou vypadal dobře, tak to asi nestačí. A začal jsem mít strach, jestli mi cukrovka nepoškozuje ledviny, srdce nebo oči. Je fakt, že kromě léků na cukrovku beru ještě prášky na vysoký tlak. Ale úplně nejhorší je, že ani teď jsem nedokázal přepnout na jinou stravu. Sice  mi uvnitř hlavy sedí strach, ale stejně jsem si včera dal vepřovou s knedlíkem a pivo. Nevím, jak mám sám sebe přesvědčit, že bez té diety to nepůjde. Dobré jídlo, na které jsem zvyklý, je pro mě hrozně důležité. Je to vlastně jedna z mála příjemných věcí, která mi v důchodu ještě zbyla. A tak nevím, co bude. Asi bych potřeboval radu od někoho, kdo na tom byl podobně a podařilo se mu to zlomit.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavním aktérem – panem Jaroslavem

Foto: karlyukav/Freepik

10965

Diskuze k článku