-- reklama --

Můj příběh: Manžel má cukrovku, ale nechce se vzdát gauče, sladkostí ani piva. Bojím se o něho

Můj příběh: Manžel má cukrovku, ale nechce se vzdát gauče, sladkostí ani piva. Bojím se o něho
Léčba cukrovky vyžaduje změnu životního stylu. Ta ale může být pro někoho velmi těžká Zdroj: Freepik

Diagnóza diabetu obvykle člověku pořádně zamává s životem. A jako první, pokud jde o změny, většinou přichází na řadu jídelníček. Paní Jindřiška (66) byla odhodlaná jít do úprav stravy s manželem, který se nedávno dozvěděl, že má cukrovku II. typu. Ale narazila. Manžel se tváří, jako by žádnou nemoc neměl a myslí si, že všechno vyřeší léky.

Martin byl odjakživa závislý na dobrém – ne právě zdravém – jídle,“ říká paní Jindřiška, která si se svým manželem neví rady. Sama má ráda zeleninu, ryby a těstoviny, ale už v začátcích vztahu zjistila, že hlavou zeď neprorazí. „Těžká, typicky česká jídla vařila Martinova babička i maminka – a on je celý náš společný život vyžadoval ode mne,“ vzpomíná.

Po jeho boku jsem přibrala 35 kilo

Zpočátku jsem se pokoušela převést ho na zdravější stravování, ale nepochodila jsem. Martin sice byl ochoten sníst talíř těstovin se zeleninou, a dokonce i tvrdil, že si pochutnal, ale za půl hodiny hlásil, že má hlad a vyjedl ledničku a málem i pultový mrazák,“ říká Jindřiška s lehkou nadsázkou. „A ve skutečnosti toho pak spořádal víc, než kdybych mu naservírovala jeho oblíbený segedínský guláš s dvanácti knedlíky,“ dodává. „Bývala jsem štíhlá jako proutek, ale už po pár letech manželství jsem měla o pět kilo víc, pak o deset, o patnáct. A po přechodu se přibývání na váze rozjelo raketovou rychlostí,“ říká Jindřiška, která ze své narůstající hmotnosti nijak šťastná nebyla. Jejímu manželovi ale ani její obliny, ani jeho zvětšující se objem kolem pasu zjevně nijak nevadily.

Pálení žáhy: Na vině je nejčastěji jídlo. Vyplatí se vyřadit rizikové pokrmy z jídelníčku

Pálení žáhy je nejčastějším příznakem gastroezofageální refluxní choroby (GERD). Mezi další příznaky GERD patří říhání, bolest na hrudi a kyselá ...

Manželovu cukrovku jsem viděla jako příležitost ke zhubnutí

Dnes mám 92 kilo, potíže s klouby i se zády,“ říká Jindřiška, která manželovu diagnózu cukrovky svým způsobem uvítala, protože v tom viděla možnost najet na zdravější stravu a shodit sama pár kil. „Martin mě ale rychle vyvedl z omylu. Rady lékařky si vyložil po svém a podle něj žádnou změnu stravy ani víc pohybu nepotřebuje. Na cukrovku dostal léky, které to – jak říká – srovnají, takže se nehodlá v jídle nijak omezovat,“ stěžuje si Jindřiška, kterou pohled na manžela rozvalujícího se na gauči a konzumujícího při sledování sportovních přenosů chipsy s pivem nebo vyrážejícího v deset večer do ledničky pro balení rakviček a šlehačku ve spreji rozčiluje.

Vláknina může pomoci zvládnout cukrovku a snížit riziko komplikací, jako jsou srdeční choroby

Vláknina je druh sacharidů, které se nacházejí především v ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách a luštěninách. Kromě toho, že vláknina ...

Raději si dojde do restaurace

Nakupovat u nás chodí Martin, já kvůli bederní páteři nemohu nosit nic těžkého. A samozřejmě domů nosí plné tašky ‚lahůdek‘, bez kterých se údajně neobejde. Zkoušela jsem to i po zlém. Jeho dobrůtky jsem zamkla do sklepa a na večeři uvařila zdravé jídlo. A co myslíte? Sbalil se a šel se najíst do hospody ve vedlejší ulici,“ stěžuje si Jindřiška, která už neví, jak manžela přesvědčit, aby se v jídle vydal zdravější cestou. „Mám o něho strach, přece jen ho mám pořád ráda. A je mi jasné, že si tím, jak jí, hrozně škodí. Ale on si to nechce nechat vysvětlit. Prý, co by mu z toho života zbylo, kdyby se nemohl ani pořádně najíst…“ uzavírá Jindřiška.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou, paní Jindřiškou

Foto: Freepik

2481

Diskuze k článku