Můj příběh: Kvůli migrénám jsem zlá na celý svět. Manžel se chce rozvést

Můj příběh: Kvůli migrénám jsem zlá na celý svět. Manžel se chce rozvést
Migréna může souviset s inzulinovou rezistencí Zdroj: bearfotos/Freepik

Když to na mě přijde, potřebuji ticho a tmu. Takové podmínky se ale v naší domácnosti rovnají zázraku, který se děje jednou za sto let, říká paní Michaela (47). Manžel i děti jsou hluční a já někdy doslova šílím. Migrény mě trápí už několik let a nejspíš budou příčinou mého rozvodu.

Rodina a migrény nejdou moc dohromady. Aspoň ne ta moje rodina. Ještě před pár lety bylo všechno víceméně v pořádku. Byli jsme, dalo by se říct, úplně průměrná rodina se dvěma dětmi. Manžel je automechanik, já dělám v účtárně. Každý rok dovolená na Slovensku u tchyně, která žije na dostřel od Velké Fatry, a jednou ročně naše milovaná Šumava. Prostě obyčejný život obyčejných lidí. Docela často jsem si říkala, že je to všechno tak pravidelné a předvídatelné, až je to nuda. A občas jsem zatoužila, aby se stalo něco, co ten náš nudný rodinný život oživí. No, stalo se. Ale ne tak, jak bych si představovala.

Nejspíš to souvisí s cukrovkou

Migrény mě začaly trápit před třemi lety. Bolesti hlavy jsem znala z mládí, mívala jsem je pravidelně při nástupu menstruace. Ale tak pronikavé bolesti, jaké zažívám při migrénách, jsem nikdy dřív neměla. Lékařka se domnívá, že to může mít souvislost s cukrovkou, kterou mi zjistili před pár lety. Léky sice zčásti zabírají, ale migrény se neustále vracejí. Mám za sebou spoustu vyšetření, jenže světlo v tunelu zatím není vidět. Nezbývá než doufat.

Migrény u diabetiků mohou souviset s inzulinovou rezistencí. Podle studie z roku 2021, která byla prováděna na ženách středního věku, je inzulínová rezistence spojená s dvojnásobně vyšší pravděpodobností pravidelného výskytu migrény.

Cholesterol je dobrý i špatný. Se snížením cholesterolu LDL pomohou běžné potraviny

Češi vysoký cholesterol podceňují. To je závěr, ke kterému došla společnost Empirica v rámci svého výzkumu z prosince 2022, který byl zaměřen na ...

Děti se hádají od rána do večera

Už jsem vypozorovala, že častým spouštěčem je u mne hluk. Jenže, jak chcete mít v domácnosti se dvěma puberťáky ve věku 15 a 17 let ticho? Zvlášť, když sdílejí jeden pokoj. Náš syn se permanentně naváží do své starší sestry – a ta si nenechá nic líbit. Dětským pokojem (pokud se té místnosti, kterou obývají dva dospívající, tak ještě vůbec dá říkat) pak lítají polštáře, někdy i učebnice nebo namazaný chleba. Už dávno se nepokouším řešit jejich třenice, musela bych se zbláznit. Je jasné, že jeden pokoj pro dva je málo, ale na větší byt nemáme finance, tak to mladí budou muset vydržet, než se osamostatní. Ale ten dennodenní jekot, co je z jejich pokoje slyšet až na ulici, mě přivádí k šílenství.

Když mám migrénu, jsem naštvaná na celý svět

Můj muž je takový ten bodrý člověk, co rád vtipkuje a baví celou společnost. Bohužel se snaží bavit mě i ve chvílích, kdy jsem kvůli bolesti hlavy úplně na dně a potřebuji prostě ticho. To je něco, co on nedokáže pochopit. Takže když už děti v podvečer zmizí za svými kamarády a já bych si mohla na chvíli konečně lehnout, manžel má nutnou potřebu konverzace. Když mu řeknu, že potřebuji ticho, urazí se. A stejně za pět minut přijde s něčím jiným. Dopadne to obvykle tak, že se naštve a řekne mi, že jsem manželka „na baterky“, já mu řeknu, že je necitlivý a sobecký – a pak už to jede. Ječím na něho jako smyslu zbavená a obvykle to schytají i děti, pokud jsou doma, nebo se právě vrátily z venku.

Bolesti hlavy u diabetiků

Problémy způsobuje jak příliš vysoká, tak i příliš nízká hladina cukru v krvi. Nízká hladina cukru se projevuje celou řadou signálů, mezi které patří právě bolest hlavy či svalů. Lidé konzumující příliš mnoho cukru a diabetici jsou ve větší míře vystaveni kolísání hladiny cukru v krvi. Cukr může vyvolat hormonální změny ovlivňující chování cév v mozku. Tento jev má za následek i bolest hlavy. Mírné a střední bolesti hlavy lze krátkodobě řešit analgetiky. Doporučuje se rovněž vyvážená strava bohatá na bílkoviny, které potlačují chuť k jídlu. Stěžejní jsou pitný režim a pravidelná pohybová aktivita. V případě chronických bolestí hlavy a migrén je potřeba obrátit se na lékaře.

B. B. King: Bluesový král tvrdil, že zplodil 15 dětí. Zřejmě ale nebyly jeho

B. B. King se narodil v září 1925 do velmi chudé rodiny a vyrostl na bavlníkové plantáži. Od útlého dětství jej vychovávala babička, protože ...

Mám problémy i v zaměstnání

Nejhorší na tom je, že jsem „zlá“ i v práci. Z migrén bývám vyčerpaná. Sice mám domluveno s vedoucím, že mohu kvůli zdravotním potížím z větší části pracovat z domu, ale stoprocentní home office není u nás ve firmě povolena. Vidím, že jsem u kolegů neoblíbená. Jsem buď unavená, nebo protivná. Když jdou ostatní na oběd, ani mě nepozvou, abych šla s nimi. Ani se jim vlastně nedivím.

Chce se se mnou rozvést

U lékaře jsem se dozvěděla, že za určitých okolností lze při migréně dosáhnout na invalidní důchod, ale to by nám zase chyběly peníze. Ono vypravit do života dvě děti není jen tak a nejsme žádní milionáři. Navíc vůbec netuším, co bude. Manžel mi před pár týdny řekl, že se mám sebrat, jinak se prý se mnou rozvede. Prý už má takového depresivního života dost. A děti bohužel stojí při něm…

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou, paní Michaelou;

dále migrena-help.cz, dialiga.cz, diastyl.cz

Foto: bearfotos/Freepik

14809

Diskuze k článku