Můj příběh: Když cukrovka zavelí k životnímu obratu, můžete skončit třeba jako borůvkoví magnáti

Můj příběh: Když cukrovka zavelí k životnímu obratu, můžete skončit třeba jako borůvkoví magnáti
Velkoplodé borůvky se sbírají ručně, aby se zabránilo nechtěné sklizni nedozrálých plodů Zdroj: Pixabay

Diagnóza cukrovky nemusí znamenat vždy změnu k horšímu. Může to být právě ten popud, který člověk potřebuje k tomu, aby namířil svou životní cestu jiným směrem. Diabetes do života vkročí bez vyzvání, mnohdy jako blesk z čistého nebe, a po nás se chce, abychom to ustáli a časem přijali. Že je taková situace zvládnutelná, a dokonce z ní lze mnohé vytěžit, dokazuje příběh mojí maminky, která svou nečekanou diagnózu přijala s nadhledem a životním optimismem sobě vlastním. Přestože byla celý život zaměstnaná, její cukrovka pro ni byla inspirací ke vstupu do podnikatelského světa.

Cukrovka je chronickým onemocněním, které do života bezesporu přináší výzvy. Musíme přehodnotit svůj životní styl a začít dělat věci jinak, zdravěji. Je jen na nás, zda zaujmeme ke své situaci postoj oběti, nebo naopak zvolíme proaktivní přístup a ze vzniklé situace vytěžíme co nejvíce.

Mamka si sladkého života vždy užívala plnými doušky

Moje maminka odjakživa patřila k lidem, kteří život neberou příliš vážně a vidí na něm spíš pozitiva než stinné stránky. Dokázala si užívat drobností a radost jí vždy udělal třeba takový dobře vykynutý koláč, slaďoučké knedlíky nebo těstoviny s máslem a cukrem. Sladké milovala a co se buchet týče, byla v naší rodině hlavním strávníkem. Cukrem oslazeného života si užívala přes 50 let, až do té doby, než jí diagnostikovali cukrovku 2. typu.

Lázeňské pobyty na pojišťovnu: Přivítejte jaro v termální vodě a podpořte léčbu cukrovky příjemnou cestou

Česká republika se kromě různorodé krajiny a bohaté historie pyšní i nevšedním přírodním bohatstvím, včetně unikátních léčivých pramenů. Kolem ...

Diagnóza cukrovky ji zaskočila, ale nezastrašila

Jako nejspíš většina čerstvě diagnostikovaných pacientů byla zpočátku vzniklou situací nepříjemně zaskočena. Neměla nadváhu, rekreačně sportovala a kromě těch častých buchtiček a koláčů i zdravě jedla. S taťkou pravidelně jezdívali v létě na kole a v zimě na lyžích a občas si, na moje doporučení, i zacvičila jógu. Přesto cukrovka přišla, z ničeho nic. Existujícího premetabolického syndromu si mamka nevšimla a na pravidelné kontroly glykémie před diagnózou cukrovky nechodila, takže netušila, že se její hodnoty nebezpečně zvedají. Diagnóza však nebyla celkově vzato až tak překvapivá, babička, její maminka, se s cukrovkou 2. typu léčila zhruba od stejného věku.

Po diagnóze následovaly velké změny v jejím životním stylu

Samozřejmě, že byla mamka zpočátku nešťastná a šokovaná. Takřka okamžitě se však rozhodla udělat radikální změny, které by napomohly ke kompenzaci diabetu.

  • Vysadila veškeré cukrovinky a potraviny s přidaným cukrem.
  • Začala více sportovat a celkově se hýbat, zvláště přidala na každodenní rychlé chůzi.
  • Rozhodla se, že přestane sedět denně 8 hodin u počítače a bude své dny trávit aktivněji, pohybem na čerstvém vzduchu!

Cesta ji zavedla až na borůvkovou plantáž…

Zhruba v době její diagnózy zaujal rodiče během jejich dovolené v Jižních Čechách neobvyklý úkaz. Během cyklovyjížďky si všimli vysokých dřevěných sloupů na poli, které se tyčily nad vzrostlými keři. Při bližším zkoumání zjistili, že se jedná o keře kanadských borůvek. Keře byly obsypány velkými modrými bobulemi, kam až oko dohlédlo. Mamka není zrovna stydlín, a tak hned zazvonila na majitele sadu, aby se jich poptala na podrobnosti. A co se od nich dozvěděla?

  • Zjistila, že borůvkový sad založili asi před 6 lety a v posledních letech si užívají stále větší a větší úrody voňavých kuliček.
  • Po borůvkách je ze strany zákazníků veliká poptávka, kterou sadaři nezvládají uspokojit.
  • Borůvky jsou velice zdravé na řadu onemocnění, především prospívají zdraví očí.

Mamku myšlenka vlastnit borůvkový sad velice zaujala, a jelikož žijeme na velkém statku na Vysočině, její divoký nápad založit si podobné podnikání byl i realistický. Jen do toho musí jít celá rodina, a hlavně naplno!

Reflux jícnu řeší nejen diabetici. Ulevte si od trápení pomocí černé ředkve

V černé ředkvi najdeme mnoho živin a léčivých látek, což z ní činí skvělou volbu pro všechny, kteří se snaží udržet své tělo v dobré kondici. ...

Do podnikání půjdeme všichni – jako rodina

Můj manžel se nápadu chytil hned, byla to pro něj elegantní cesta, jak si zajistit trvalý pobyt doma. Cestování on totiž příliš neholduje a představa letních měsíců strávených v pohodlí našeho venkovského sídla ho nadchla.

Já jsem byla zpočátku skeptičtější, a to z nemála důvodů:
– Spoustu let žádné dovolené a cestování. Všechny peníze půjdou do borůvek.
– Čekají nás více než statisícové výdaje bez jistoty návratnosti. Penízky se snad časem vrátí, ale kdy?!
– Jsme amatéři. Já mám sice vystudovanou přírodovědu a rodiče jsou zemědělští ekonomové, ale v praxi jsme, diplomy stranou, amatéři. Možných komplikací je nespočet.

Asi vás nepřekvapí, že jsem byla přeargumentována, a během pár týdnů jsme začali podnikat první kroky k našemu veselému borůvkovému byznysu. Za necelé dva roky už jsme odvedli kupu práce, ale těch kroků ležících před námi je ještě spousta. Jak práce šla, ale i nešla, a hlavně co na to řekla maminčina cukrovka, se dozvíte v pokračování tohoto článku.

Zdroje: autorka vycházela z osobních zkušeností, pubmed

30991

Diskuze k článku